LIVE UPDATES
Aktualitet

VD/ I moshuari me 50 kokë dhi bie pre e mashtrimit, 3 persona i zhvasin 13 milionë lekë, iu prezantuan si zyrtarë të AZHBR

Njëri prej tyre, pikërisht Arben Mera iu prezantua si drejtor në AZHBR. Në projektet që zotëron Qemali, është shkruar sikur ato janë miratuar nga Bashkia dhe kanë foto të ndryshme, por nuk kanë asnjë vulë dhe asnjë firmë.

22 Shtator 2022, 21:38 Nga DOSJA
VD/ I moshuari me 50 kokë dhi bie pre e mashtrimit, 3 persona i zhvasin 13
I moshuari

TIRANË- Problematika e radhës e emisionit Stop në Tv Klan është në Cërrik. Një i moshuar që kishte 50 kokë dhi ra pre e një mashtrimi nga 3 persona të cilët i premtuan investim për kompleks blegtoral në tokën e tij. Është fjala për qytetarin Qemal Shabani, i cili produktet e bulmetit i shiste tek një person i quajtur Sula. Ky i fundit e prezantoi me 3 persona nga Tirana të cilët premtuan se do të bënin investimin.

Qemali thotë për Stop se Arben Mera dhe Adem Zalla i morën 13 milionë Lekë të vjetra për të fituar një projekt, pasi njihnin zyrtarë të Ministrisë së Bujqësisë. Njëri prej tyre, pikërisht Arben Mera iu prezantua si drejtor në AZHBR. Në projektet që zotëron Qemali, është shkruar sikur ato janë miratuar nga Bashkia dhe kanë foto të ndryshme, por nuk kanë asnjë vulë dhe asnjë firmë.

Këta më thanë se ne kemi një të njohur nga AZHBR-ja, drejtor i bordit për zhvillim. Më thanë që do të bëjmë stallë të madhe dhish, do të të biem dhi dhe ti duhet të bësh një parapagim 10 mijë Euro që me lekë shqiptare bënin 13 milionë e 700 mijë të vjetra. Unë ato nuk i kisha, i dhashë 3 milionë Lekë të vjetra, i bëmë me noter, i mori i ati atij menaxherit. Arben Mera ishte ai që u paraqit si drejtor i bordit, Ilir Zalla ishte menaxheri, Adem Zalla është babai i menaxherit. Pjesën tjetër ja kemi dhënë pasi erdhi projekti, ja kemi dhënë pak nga pak. Në projekt përfshihej të kishte 200 kokë dhi. Mirëpo unë kisha 50 kokë dhi dhe u detyrova shita ato që u dhashë lekët këtyre. Projekti qe në plan që do të bëhej brenda vitit 2016. Sot jemi 2022, nuk u bë asnjë gjë fare. Këta gjithmonë më mbanin me shpresa se do të bëhet. Fillimisht ata vinin një herë në dy muaj, më mbrapa nuk vinin më veçse flisnin në telefon. Unë i thashë ose më kthesh lekët ose unë do t’ju ndjek penalisht. Ai më tha mua asnjë llaf mos hap gojë se janë bërë gjithë ato projekte. Ne jemi dy pensionista, ramë pre e këtyre mashtruesve”, thotë Qemal Shabani.

Ata premtonin ta realizonin projektin, i cili edhe pas 6 vitesh nuk u finalizua kurrë. Në momentin që Qemali kërkoi paratë mbrapsht, ata i thanë se pagesat kishin shkuar për projektet. Emisioni Stop u interesua tek AZHBR-ja për punonjësin Arben Mera, por rezultoi se aty nuk figuron asnjë person i tillë.

Stopi: Si kalove? Arben Mera, ku e ka zyrën?  

Punonjësja: Keni lënë takim?  

Stopi: Jo, s’kam lënë takim. Doja të flisja, ta takoja pak!  

Punonjësja: Tek AZHBR-ja nuk ka një punonjës me emrin Arben Mera.  

Qemali tregon se Arben Mera i kishte dhënë një numër protokolli për projektin. Më datë 21 Shtator 2021, Qemal Shabani iu drejtua Gjykatës së Tiranës ku ka kërkuar lëshim urdhri ekzekutimi për deklaratën noteriale të datës 13 Korrik 2016. Sot ende nuk ka asnjë veprim.

Stopi: Një urdhër ekzekutimi, i cili është regjistruar më datë 11.10.2021 me gjyqtare Blerina Muça. Çfarë është bërë me këtë çështje?  

Sekretarja: S’ka asnjë veprim!  

Stopi: Ngaqë afati është 31 ditë, prandaj.  

Sekretarja: Nuk ka asnjë veprim.  

Marrë nga TVKLAN

arben mera adem zalla

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE