LIVE UPDATES
Aktualitet

VD- “Përmbytën” Europën me kokainë, takoheshin shqiptarët me 'Tyson', UDHËZIMI për 'chiquita'

Mafia vepron në Peru dhe planifikon sesi të kalojë tonelata kokainë në Europë. "Dirandro-t" i kishin identifikuar por nuk ende nuk mund të vepronin.

19 Shtator 2022, 10:18 Nga k.m.
VD- “Përmbytën” Europën me kokainë, takoheshin
Pamje nga aksioni anti-drogë në Peru

LIMA- Dy europianë, dy organizata ndërkombëtare të drogës po funksionojnë në vendin tonë. Kanë ‘punëtorë’ shqiptarë, italinë, turq dhe gjermanë. Mafia vepron në Peru dhe planifikon sesi të kalojë tonelata kokainë në Europë. "Dirandro-t" i kishin identifikuar por nuk ende nuk mund të vepronin. Megjithatë i ndiqnin në çdo moment.

“Hidhe një vajzë të vogël, një panoramike për të parë rrugën,”-kështu e udhëzon bossi vendas i drogës shqiptarin që ka takuar në një kafe, duke u munduar të mos binte në sy tek Policia vendase. Por në fakt po flet me një nga kokat e mafias shqiptare në Peru.

Kamerat e Policisë peruane hynë në një rezidencë në Casuarinas, ku luksi ishte kryefjalë. Lulishte, pishinë, xhakuzi dhe…një palestër personale. Policia peruane ka mundur ta kapë pikërisht Kadri Gjokën, një shqiptar i cili i përket kartelit famëkeq “Cártel de Los Balcanes”. Arrestimi i tij ndodhi pikërisht në godinën luksoze në Surquillo. Madje në pamjet e arrestimit qëndron në këmbë, teksa policët i hapin para syve qeset me kokainë. Aty pranë, në Miraflores, agjentët e "Dirandro" ndërhynë duke arrestuar Pasquale Bifulcon, italiani i cili është pjesë e mafies së rrezikshme “Ndrangheta”, e famshme për kontrollin e 80% të trafikut të kokainës në Europë. Por Pasquale Bifulco është tashmë i vjetër në Peru.

Madje diçka kishte nuhatur nga operacioni, pasi nga regjistrimet e kapur, Pasquale takohet në mes të rrugës me Kadri Gjokën që i thotë: Shiko, urdhër arresti është prerë tashmë. E kanë fjalën për veten? Apo është ndonjë kod që përdorin për të nisur dërgesat e kokainës?

Po ashtu, shqiptarët e tjerë janë filmuar edhe në një supermarket, që në pamje të parë duket sikur po bëjnë pazare, por në fakt po i japin instruksionet njëri-tjetrit. Në shtëpinë e tyre, kokainën e kishin siguruar mirë, të paktën ashtu mendonin. E kishin futur në tavan, tek kanali i ajrimit.

Por grupi i tyre u shkatërrua plotësisht. Në këtë operacion u kap një nga krerët e Ndraghetas, Pasquale Bifulco dhe shqiptari i lindur në Rreshen, Kadri Gjoci, 28 vjeç. Ndërsa shqiptari Robert Suloti është i shpallur në kërkim për kokainën, gjithashtu shqiptari tjetër i shpallur në kërkim është identifikuar si Mamo Espitare. Të gjithë janë ‘pre’ e operacionit “Poseidon”, në kuadër të të cilit, në fillim të shtatorit në Hamburg u kapën 2.3 ton kokainë që vinte nga Peruja. Por Gjermania nuk ishte tregu i vetëm. Kokaina dhe shumë dërgesa të tjera do të shpërndaheshin kudo nëpër Europë.

operacioni poseidon peru cártel de los balcanes kadri gjoka pasquale bifulco robert suloti mamo espitare

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore