LIVE UPDATES
Aktualitet

FOTO/ Zbulohet një plantacion me më shumë se 2000 bimë marijuane në Spanjë, arrestohet 38-vjeçari shqiptar

Operacioni u zhvillua më 15 shtator kur agjentët e sigurimit, ndërsa ishin në detyrë në zonat rurale, lokalizuan një plantacion të madh marijuane në një zonë të El Burgo de Ebro.

22 Shtator 2022, 15:07 Nga e.k
FOTO/ Zbulohet një plantacion me më shumë se 2000 bimë
Pamje nga aksioni i Policisë

SOANJË- Policia Gjyqësore e Gardës Civile të Casetas dhe Alfajarín, ka zbuluar një plantacion me më shumë se 2,000 bimë marijuanë që ishin kultivuar në një vend në komunën El Burgo de Ebro dhe arrestoi personin përgjegjës për kujdesin e saj për krime kundër shëndetit publik, për kultivimin ose përgatitjen e drogës dhe krimet kundër trashëgimisë natyrore.

FOTO/ Zbulohet një plantacion me më shumë se 2000 bimë

Operacioni u zhvillua më 15 shtator kur agjentët e sigurimit, ndërsa ishin në detyrë në zonat rurale, lokalizuan një plantacion të madh marijuane në një zonë të El Burgo de Ebro.

Nisur nga përmasat e kësaj kulture, ata njoftuan specialistët e Policisë Gjyqësore të Casetas, të cilët u zhvendosën me shpejtësi në vendngjarje. Gjatë këqyrjes së tokës, agjentët gjetën një 38-vjeçar shqiptar, i cili ndodhej brenda plantacionit, pranë një kasolle të vogël të ndërtuar me dorë dhe që u arrestua menjëherë nga Garda Civile.

FOTO/ Zbulohet një plantacion me më shumë se 2000 bimë

Më pas, u inspektuan pothuajse 9500 metra katrorë që strehonte plantacionin, duke parë sesi kishte një infrastrukturë të plotë për kultivimin e saj, me një sistem vaditjeje që merrte ujin nga lumi Ebro përmes dy pompave të grumbullimit me sistem sipërfaqësor. E gjithë kjo fuqizohej nga drita e një gjeneratori nëntokësor që ishte i fshehur në mënyrë të përkryer me një çati rudimentare.

Në zonë ndodheshin edhe produkte fitosanitare dhe mjete të tjera të nevojshme për kultivimin e kësaj lënde. Plantacioni kishte më shumë se 2000 bimë kanabisi në një gjendje të avancuar rritjeje dhe afër korrjes, dhe ato u kultivuan në tokë të vendosur në një zonë me interes të komunitetit LIC, duke qenë një zonë natyrore me vlerë të madhe ekologjike që është gjithashtu brenda rezervatit natyror të menaxhuar të galachos de la Alfranca, e cila nga ana e saj ka figurën e mbrojtjes së një zone të veçantë ruajtjeje për shpendët ZEPA.

Kultura ishte e vështirë për t’u zbuluar pasi ndodhej në një zonë me akses të vështirë, rreth 500 metra larg tokës së parë të punueshme dhe afërsisht një kilometër nga e vetmja rrugë e kalueshme në zonë.

I arrestuari, një 38-vjeçar shqiptar, në një situatë të parregullt në Spanjë, akuzohet për veprën penale kundër shëndetit publik për kultivim ose prodhim droge dhe një vepër tjetër kundër trashëgimisë kulturore. Ai u soll në gjykatë një ditë pas arrestimit, duke urdhëruar pranimin e tij në burgun Zuera. Garda Civile vijon hetimet për gjetjen e pjesës tjetër të përgjegjësve të plantacionit.

policia spanjolle

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE