LIVE UPDATES
Bota

Akuza për droge dhe armë/ Ish-kreu i Hondurasit kërkon Biden, Trump e Obamën të dëshmojnë

11 Maj 2022, 20:34 Nga DOSJA
Akuza për droge dhe armë/ Ish-kreu i Hondurasit kërkon Biden,

SHBA- Ish-presidenti i Hondurasit, Juan Orlando Hernández, është deklaruar i pafajshëm në një gjykatë të Nju Jorkut për akuzat për drogë dhe armë, ndërsa avokati i tij u zotua të thërriste tre ish-presidentë të SHBA-së dhe një bos droge meksikan të burgosur për të dëshmuar në mbrojtje të tij. The Guardian shkruan se Hernández, i cili u ekstradua muajin e kaluar, mbante pranga rreth kyçeve të këmbës në gjyqin e tij në Manhattan të martën, ku ai u deklarua i pafajshëm për tre akuza penale, duke përfshirë konspiracion për të importuar kokainë dhe posedim armësh.

Prokurorët amerikanë kanë akuzuar Hernandez, dikur si një aleat i ngushtë i SHBA-së, se ka marrë miliona dollarë nga trafikantët e drogës në këmbim të mbrojtjes nga arrestimi, ndërsa drejtonte Hondurasin nga viti 2014 deri në janar të këtij viti. Hernández i përdori paratë për të pasuruar veten dhe për të financuar fushatat e tij politike, thanë prokurorët. Jashtë gjykatës, avokati i tij Raymond Colón tha se ai planifikon të thërrasë Joe Biden, Barack Obama dhe Donald Trump për të garantuar Hernandez, i cili ishte presidenti i parë i Hondurasit që ra dakord për ekstradimin e trafikantëve të drogës nga vendi.

“Pse jo? Biden mund të jetë i zënë me drejtimin e vendit, por nuk mund të mendoj se diçka që Trump po bën është e rëndësishme dhe e di që zoti Obama është në pension, kështu që…”, tha Colón.

Colón tha gjithashtu se do të thërriste zotin meksikan të drogës Joaquín “El Chapo” Guzmán, i cili po vuan dënimin e përjetshëm në SHBA për akuzat e trafikut të drogës. Më herët, Colón i tha gjykatësit se Hernández është mbajtur për tre javë në izolim si një “i burgosur lufte”.

Ne nuk po kërkojmë që ai të marrë trajtim të veçantë sepse ai është një ish-kryetar shteti, por këto kushte janë psikologjikisht dobësuese. Ai nuk është një terrorist. Nuk ka dhunë në historinë e tij,” tha Colon.

Hernández i ka mohuar akuzat, duke e portretizuar veten si një kundërshtar të ashpër të karteleve të drogës dhe duke akuzuar trafikantët se e shajnë atë për t’u hakmarrë dhe për të lehtësuar dënimet e tyre.

(I.A/dosja.al)

Kryeministri Rama, prej disa ditësh po sulmon SPAK për arrestimet nga radhët e PS dhe kërkoi prangosjen e Berishës dhe Metës. Cilat janë arsyet sipas jush?

View Results

bota bota barack obama donald trump joe biden juan orlando hernandez raymond colón barack obama donald trump joe biden juan orlando hernandez raymond colón

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra