LIVE UPDATES
Bota

Zyrtarët e lartë të Berlinit parakalojnë në Serbi, pse Ballkani është i rëndësishëm për ta?

11 Maj 2022, 18:45 Nga DOSJA
Zyrtarët e lartë të Berlinit parakalojnë në Serbi, pse

SERBI- Zyrtarët e lartë të Gjermanisë kanë marshuar nëpër Serbi ditët e fundit, duke filluar me Ministren e Jashtme Analena Berbock. Dhe jo vetëm kaq, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, së fundi është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz. Cfare do te thote? Interesi i Berlinit për Ballkanin Perëndimor po rritet dhe po merr stafetën në BE kur bëhet fjalë për këtë çështje?

Berbock ishte i pari që hapi sezonin e mbërritjes në Serbi, duke dërguar një mesazh për të parë një partner në Serbi, por edhe se anëtarësimi në BE është vendimtar për të mbështetur sanksionet ndaj Rusisë. Pas saj në Beograd mbërriti ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht, ndërsa zëvendësambasadorja gjermane në Serbi Dorodtea Giselman shprehu sot kënaqësinë për ripërtëritjen e interesit të BE-së për Ballkanin Perëndimor dhe vlerësoi se vizita e saj e konfirmon këtë.

I dërguari i Gjermanisë për Ballkanin, Manuel Saracin, përfundoi vizitën e tij në Serbi tre ditë më parë, gjatë së cilës tha se një tregues se në cilën rrugë do të ndjekë Serbia sigurisht që do të jetë formimi dhe përbërja e qeverisë. Secili prej tyre dërgoi mesazhe të rëndësishme në Beograd dhe ai i dëgjoi në Vuçiq kur u takua me Scholz-in në Berlin. Në të njëjtën ditë, kryeministri i Kosovës Albin Kurti ishte në Berlin.

I pyetur për bisedën me kancelarin Scholz, Vuçiç tha se Scholz është një njeri i denjë dhe se problemi është se ata janw sipërfaqësorë dhe nuk dëgjojnë se çfarë u thonë bashkëbiseduesit.

“A e dëgjuat Olaf Scholz-in , çfarë tha saktësisht, dhe kur mendon se është fajtor për ngjarjet në Bosnje, desha të them diçka tjetër për atë që ai mendon se duhet të ndodhë në Kosovë, për sanksionet dhe gjithçka? Mendon se ka mundësi të mos më ka thënë diçka në takim?”, thotë Vuçiç.

Nuk ishte thjesht një vizitë në nivelin më të lartë, ku Kryetari i Kuvendit Ivica Daçiç u takua me një grup këshilltarësh të deputetëve gjermanë të Bundestagut dhe një prej tyre, Carsten Buchholz, shef i zyrës së deputetit të Bundestagut gjerman, Gunter Krichbaum, tha se vizita ishte e dobishme për t’u njohur me nevojat dhe prioritetet e rajonit.

Çfarë do të thotë e gjithë kjo? A është ende Ballkani Perëndimor në sytë e Gjermanisë? A e merr ai stafetën në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës?

Ish-diplomati Sreçko Gjukiç thotë për Blic se për të nuk ka asnjë dilemë dhe se gjermanët po e forcojnë rolin e tyre në Ballkanin Perëndimor.

“Ata janë mbajtur gjithmonë pas Ballkanit Perëndimor. Ish-kancelarja Angela Merkel ka pasur edhe projektet e veta, siç është Procesi i Berlinit dhe Scholz e ka ende në mendje, por nuk është në plan të parë, por thekson aspektin politik të zgjidhjes së krizës. Mendoj se kjo është pasojë e “ndarjes së punës brenda BE-së”. Në BE, disa anëtarë specializohen në disa çështje, si francezët për reformat dhe gjermanët për bllokun ekonomiko-politik. Investimet gjermane po prijnë në vendin tonë dhe është e qartë se Scholz po importon procesin ekonomik dhe politik”, thekson Gjukiç.

Ai shton se kjo duhet marrë seriozisht, sepse Serbia në radhë të parë varet nga Gjermania ekonomikisht, financiarisht dhe investimet.

“Dhe detyrat politike me të cilat përballet Serbia janë jashtëzakonisht komplekse dhe të përgjegjshme, duke filluar nga Rusia, përmes BeH deri në Kosovë. Nuk është aspak e lehtë të marrësh një vendim të tillë dhe do të jetë shumë e vështirë të bësh lëvizje që nuk do të jenë kontradiktore. Ne do të duhet të bëjmë një hap për të thyer këtë rreth vicioz. Kosova gjoja ka siguruar anëtarësimin në Këshillin e Evropës dhe Partneritetin për Paqe në NATO dhe Serbia është në një situatë mbrojtëse atje,” vëren ai.

(I.A/dosja.al)

Kryeministri Rama, prej disa ditësh po sulmon SPAK për arrestimet nga radhët e PS dhe kërkoi prangosjen e Berishës dhe Metës. Cilat janë arsyet sipas jush?

View Results

rajoni rajoni albin kurti analena berbock christine lambrecht manuel saracin albin kurti analena berbock christine lambrecht manuel saracin

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE