LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Akuzat në ‘Leaving Neverland’ për Michael Jackson, e vërteta nga vendimi i BBC deri në fjalimin e Oprah Winfrey

4 Mars 2019, 17:03 Nga DOSJA
Akuzat në ‘Leaving Neverland’ për Michael Jackson, e

Michael Jackson, mbreti i muzikës pop në vitet ’80 dhe një nga njerëzit më të adhuruar dhe zëri që nuk do të shuhet kurrë. Pikërisht kështu njihet në çdo cep të botës. Michael Jackson, u lind në një familje me ngjyrë, ku vëllëzërit dhe babai i tij merreshin me muzikë, nuk u desh shumë kohë dhe  do të bëhej pjesë e tyre për të vazhduar më vonë karrierën e tij solo, për të pushtuar kështu gjithë botën e artit e muzikës.

Mëngjesin e 25 qershorit, në Holmby Hills, Los Angeles, Kaliforni, mbreti i Pop-it u nda nga jeta, sipas zërave të ndrysh këtu nisi e gjitha. Në pamundësi të pritjes së përgjigjes mbi shkakun e vdekjes nga ekspertiza opinionet e ndryshme pushtuan kudo. Derisa pak kohë më parë sipas ekspertizës u kuptua e vërteta.

Asnjëherë nuk u kuptua e vërteta, por kjo nuk do të mbaronte me kaq. Gati 10 vjet pas vdekjes së tij, publikohet dokumentari ‘Leaving Neverland’, ku ngrihen akuzat për pedofili të Michael Jackson. Dëshmitë, deklaratat dhe fjalimet publike, po shtohen dita ditës, por si qëndron e vërteta?

Dokumentari që po nxit më shumë polemika ‘Leaving Neverland’, ndryshe i cilësuar si filmi që shqyrton akuzat për ngacmim të fëmijëve ndaj Michael Jackson. Oprah Winfrey në emisionin e saj pati të ftuar dy njerëzit të cilët kanë ngritur akuzat e tyre, të paraqitura në dokumentar. Ndryshe nga herët e tjera, Oprah në nisje të emisionit të saj tha:  “Ja pse unë jam këtu. Njëzet e pesë vjet të shfaqjes me Oprah kam regjistruar 217 episode në lidhje me abuzimin seksual.” Ajo gjithashtu pranoi: “Ky film e tejkalon Michael Jackson. Kjo na lejon të shohim korrupsionin shoqëror. Duhet treguar kujdes nga njerëzit që duan të jenë pranë fëmijëve tuaj.”

Wade Robson dhe James Safechuck, ishin dy prej akuzuesve të cilët u ftuan nga Oprah Winfrey për të folur në emisionin e saj mbi të vërtetën.  Në vazhdën e dokumentarit , Oprah Winfrey është caktuar për të intervistuar dy burrat në qendër të dokumentarit.

Nënat, gratë, vëllezërit dhe motrat e akuzuesve u intervistuan gjithashtu, ata kërkojnë të përshkruajë “një portret të abuzimit të vazhdueshëm, duke eksploruar ndjenjat e komplikuara.

Ky i ashtuquajtur ‘dokumentar’ është vetëm një pjesë e akuzave të diskredituara”, – thuhet në deklaratën e tyre. Është e habitshme pse çdo aktor i besueshëm do të përfshihej në këtë projekt. U paraqit  gjithashtu një padi prej 100 milionë dollarësh në shkurt, duke pretenduar se rrjeti shkeli një klauzolë në një kontratë të vitit 1992, që shkruhej se dokumentari nuk është asgjë tjetër veçse “propaganda e pavërteta për të shfrytëzuar një njeri të pafajshëm që nuk është më këtu për të mbrojtur veten.

Në ‘Leaving Neverland’, Safechuck dhe Robson, tani të martuar, me djemtë e tyre, pohojnë se ata ishin të angazhuar në marrëdhënie seksuale me MJ, që filloi kur të dy ishin të mitur, respektivisht 10 dhe 7 vjeç.

Ai më bëri të ndihem i ndërlikuar, unë e doja jo më pak se ai. Dhe abuzimi nuk ndihet i çuditshëm, sepse ai u shndërrua në një zot për mua.” – tha Robson.

Në intervistat e kamerave, ata kujtojnë se si ata fillimisht takuan ikonën muzikore dhe më vonë u bënë më afër e më afër me të. Ndërsa Safechuck dhe Robson dëshmuan më parë në mbrojtjen e Xheksonit gjatë një padie civile të vitit 1993, të dy shprehin keqardhje në dokumentar, për vendimin që dhanë.

Traileri i dokumentarit ‘Leaving neverland’.

Dy ditë më parë, një tjetër vendim i rëndësishëm është marrë nga BBC Rdio 2 mbi Michael Jackson. Këngët e Michael Jackson janë hequr nga listat e dëgjimit të BBC Radio 2 pas kërkesave të reja të abuzimit seksual të fëmijëve. Vendimi u raportua të jetë bërë javën e kaluar përpara dokumentarit të ‘Channel 4 News’ për krimet e dyshuara të yllit, pas trasmentimit të tij. Javën e kaluar BBC zbuloi se do të trasmetojë një program vetëm për Michael Jackson, por mesa duket ky vendim dështoi pas akuzave të ngritura mbi këngëtarin.

Burimi: The Guardian / Indepedent / Daily Mail

Përshtati: L.K/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

kulture kulture leaving neverland michael jackson oprah winfrey leaving neverland michael jackson oprah winfrey

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 4 Mars 2019, 11:28

9 ushqimet që furnizojnë trupin me energji

Të quajtura ndryshe super ushqimet, ato përmbajnë proteina, hekur, kalcium, vitaminë C dhe grupin e karbohidrateve komplekse. Veçanërisht përmbajtja e ka...

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit