LIVE UPDATES

leaving neverland

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Akuzat në ‘Leaving Neverland’ për Michael Jackson, e vërteta nga vendimi i BBC deri në fjalimin e Oprah Winfrey - Art&Argëtim
LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Akuzat në ‘Leaving Neverland’ për Michael Jackson, e vërteta nga vendimi i BBC deri në fjalimin e Oprah Winfrey

4 Mars 2019, 17:03 Nga DOSJA
Akuzat në ‘Leaving Neverland’ për Michael Jackson, e

Michael Jackson, mbreti i muzikës pop në vitet ’80 dhe një nga njerëzit më të adhuruar dhe zëri që nuk do të shuhet kurrë. Pikërisht kështu njihet në çdo cep të botës. Michael Jackson, u lind në një familje me ngjyrë, ku vëllëzërit dhe babai i tij merreshin me muzikë, nuk u desh shumë kohë dhe  do të bëhej pjesë e tyre për të vazhduar më vonë karrierën e tij solo, për të pushtuar kështu gjithë botën e artit e muzikës.

Mëngjesin e 25 qershorit, në Holmby Hills, Los Angeles, Kaliforni, mbreti i Pop-it u nda nga jeta, sipas zërave të ndrysh këtu nisi e gjitha. Në pamundësi të pritjes së përgjigjes mbi shkakun e vdekjes nga ekspertiza opinionet e ndryshme pushtuan kudo. Derisa pak kohë më parë sipas ekspertizës u kuptua e vërteta.

Asnjëherë nuk u kuptua e vërteta, por kjo nuk do të mbaronte me kaq. Gati 10 vjet pas vdekjes së tij, publikohet dokumentari ‘Leaving Neverland’, ku ngrihen akuzat për pedofili të Michael Jackson. Dëshmitë, deklaratat dhe fjalimet publike, po shtohen dita ditës, por si qëndron e vërteta?

Dokumentari që po nxit më shumë polemika ‘Leaving Neverland’, ndryshe i cilësuar si filmi që shqyrton akuzat për ngacmim të fëmijëve ndaj Michael Jackson. Oprah Winfrey në emisionin e saj pati të ftuar dy njerëzit të cilët kanë ngritur akuzat e tyre, të paraqitura në dokumentar. Ndryshe nga herët e tjera, Oprah në nisje të emisionit të saj tha:  “Ja pse unë jam këtu. Njëzet e pesë vjet të shfaqjes me Oprah kam regjistruar 217 episode në lidhje me abuzimin seksual.” Ajo gjithashtu pranoi: “Ky film e tejkalon Michael Jackson. Kjo na lejon të shohim korrupsionin shoqëror. Duhet treguar kujdes nga njerëzit që duan të jenë pranë fëmijëve tuaj.”

Wade Robson dhe James Safechuck, ishin dy prej akuzuesve të cilët u ftuan nga Oprah Winfrey për të folur në emisionin e saj mbi të vërtetën.  Në vazhdën e dokumentarit , Oprah Winfrey është caktuar për të intervistuar dy burrat në qendër të dokumentarit.

Nënat, gratë, vëllezërit dhe motrat e akuzuesve u intervistuan gjithashtu, ata kërkojnë të përshkruajë “një portret të abuzimit të vazhdueshëm, duke eksploruar ndjenjat e komplikuara.

Ky i ashtuquajtur ‘dokumentar’ është vetëm një pjesë e akuzave të diskredituara”, – thuhet në deklaratën e tyre. Është e habitshme pse çdo aktor i besueshëm do të përfshihej në këtë projekt. U paraqit  gjithashtu një padi prej 100 milionë dollarësh në shkurt, duke pretenduar se rrjeti shkeli një klauzolë në një kontratë të vitit 1992, që shkruhej se dokumentari nuk është asgjë tjetër veçse “propaganda e pavërteta për të shfrytëzuar një njeri të pafajshëm që nuk është më këtu për të mbrojtur veten.

Në ‘Leaving Neverland’, Safechuck dhe Robson, tani të martuar, me djemtë e tyre, pohojnë se ata ishin të angazhuar në marrëdhënie seksuale me MJ, që filloi kur të dy ishin të mitur, respektivisht 10 dhe 7 vjeç.

Ai më bëri të ndihem i ndërlikuar, unë e doja jo më pak se ai. Dhe abuzimi nuk ndihet i çuditshëm, sepse ai u shndërrua në një zot për mua.” – tha Robson.

Në intervistat e kamerave, ata kujtojnë se si ata fillimisht takuan ikonën muzikore dhe më vonë u bënë më afër e më afër me të. Ndërsa Safechuck dhe Robson dëshmuan më parë në mbrojtjen e Xheksonit gjatë një padie civile të vitit 1993, të dy shprehin keqardhje në dokumentar, për vendimin që dhanë.

Traileri i dokumentarit ‘Leaving neverland’.

Dy ditë më parë, një tjetër vendim i rëndësishëm është marrë nga BBC Rdio 2 mbi Michael Jackson. Këngët e Michael Jackson janë hequr nga listat e dëgjimit të BBC Radio 2 pas kërkesave të reja të abuzimit seksual të fëmijëve. Vendimi u raportua të jetë bërë javën e kaluar përpara dokumentarit të ‘Channel 4 News’ për krimet e dyshuara të yllit, pas trasmentimit të tij. Javën e kaluar BBC zbuloi se do të trasmetojë një program vetëm për Michael Jackson, por mesa duket ky vendim dështoi pas akuzave të ngritura mbi këngëtarin.

Burimi: The Guardian / Indepedent / Daily Mail

Përshtati: L.K/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

kulture kulture leaving neverland michael jackson oprah winfrey leaving neverland michael jackson oprah winfrey

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 4 Mars 2019, 11:28

9 ushqimet që furnizojnë trupin me energji

Të quajtura ndryshe super ushqimet, ato përmbajnë proteina, hekur, kalcium, vitaminë C dhe grupin e karbohidrateve komplekse. Veçanërisht përmbajtja e ka...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN