LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Historitë rrëqethëse- këta janë tre njerëzit që kanë llogaritur vdekjen e tyre

Gjithsej tre njerëz në botë janë zbuluar se kanë parashikuar saktë vdekjen e tyre.

1 Korrik 2022, 10:37 Nga k.m.

Historitë rrëqethëse- këta janë tre njerëzit

Edhe pse mendohet dhe pretendohet se vdekja është e pamundur të parashikohet, përveç rastit të sëmundjeve të pashërueshme kur mjekët japin prognoza, ka njerëz që e përgënjeshtruan është fakt. Gjithsej tre njerëz në botë janë zbuluar se kanë parashikuar saktë vdekjen e tyre.

Mark Twain parashikoi vdekjen në ditën e saktë

Një nga shkrimtarët më të mëdhenj amerikanë ka parashikuar të ardhmen e tij. Në vitin 1909, ai tha me shaka se herën tjetër që kometa e Halley të kalonte pranë tokës, ai do të shkonte bashkë me të. Për t'i bërë gjërat edhe më interesante, ai theksoi se kometa ishte e dukshme në vitin kur Tëain lindi në 1835. Shkrimtari shpesh pretendonte se do të zhgënjehej nëse nuk do të vdiste herën tjetër që kometa të kalonte. Dhe në fakt ashtu ndodhi. Parashikimi i Tëain ishte i saktë; ai vdiq nga një atak në zemër më 21 prill 1910, në Stormfield, një ditë pas afrimit më të afërt të kometës me Tokën.

Lojtari i NBA-së që parashikoi vdekjen e tij deri në detajet më të vogla

Pete Marević, i njohur gjithashtu si Pistol, është për shumë një nga lojtarët më të mirë në historinë e NBA. Marević ishte 26 vjeç, kur në një intervistë për "Beaver County Times", ai deklaroi se nuk dëshironte të luante në NBA për 10 vite dhe se do të vdiste nga një atak në zemër në moshën 40-vjeçare. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi. Basketbollisti me origjinë serbe luajti edhe 6 vite të tjera dhe vdiq. Më vonë, u konstatua se ai kishte lindur me një defekt të rëndë në zemër dhe se ishte një mrekulli që ai zgjati më shumë se 20 vjet.

Matematikani llogariti datën e vdekjes së tij

Abraham de Moivre ishte një matematikan i famshëm francez, i cili punoi së bashku me Edmond Halley në tabelat e vdekshmërisë. Kur mbushi 87 vjeç, vuri re se flinte 15 minuta më shumë se më parë. Ai llogariti se do të vdiste më 27 nëntor 1754, kur edhe vdiq vërtet.

mark twain parashikimi i vdekjes

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE