LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Mbrohuni nga dielli! Mjekët: Mbrojtje me krem dhe kontrolloni veten

Për gjithë individët që nuk janë nisur ende me pushime rekomandojmë që të vijnë dhe të bëjnë një kontroll të të gjithë nishaneve në trupin e tyre për të parë nishanet që mund të jenë pak të çrregullt dhe që duan një kujdes të veçantë.

2 Korrik 2022, 13:55 Nga k.m.
Mbrohuni nga dielli! Mjekët: Mbrojtje me krem dhe kontrolloni veten
Foto ilustruese

Lëkura është organi më i madh dhe më i ekspozuar ndaj diellit. Në stinën e verës përkujdesja për të duhet të jetë e shtuar. Dhe në këtë pikë na ndihmojnë këshillat e dermatologes Dorina Hajro.

“Këshilla e parë dhe më e rëndësishme është të aplikohet krem dielli me mbrojtje mbi 30, në gjithë sipërfaqen e trupit, dhe kjo të bëhet çdo dy orë gjatë kohës që jemi të ekspozuar jashtë për një kohë të gjatë”, tha mjekja dermatologe, Dorina Hajro.

Për gjithë individët që nuk janë nisur ende me pushime rekomandojmë që të vijnë dhe të bëjnë një kontroll të të gjithë nishaneve në trupin e tyre për të parë nishanet që mund të jenë pak të çrregullt dhe që duan një kujdes të veçantë.

Diagnostikimet në fazat e hershme po rriten gjithnjë e më shumë dhe sigurisht që vdekshmëria është ulur për shkak të kancerit të lëkurës e në mënyrë më specifike për shkak të formës më të rëndë që është Melanoma.

Shenjat që duhet të na shqetësojnë janë nëse një nishan ekzistues ndryshon në ngjyrë, përmasë, mund të gjakoset, të ketë kruarje, skuqje etj. Të gjitha këto janë shenja që tregojnë se aty diçka po ndodh.

Më të rrezikuarit janë individët me lëkurë të çelët, ata që kanë histori personale apo familjare të kancerit të lëkurës. Ata që punojnë në ndërtim, policët rrugorë, ata që punojnë si guida turistike në det apo site arkeologjike. Si dhe shoferët. Është e famshme fotoja e një shoferi kamioni që një anë të fytyrës atë që ia rrihte dielli e kishte më të plakur se tjetrën.

rrezet e diellit

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind