LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ndahet nga jeta ylli i serialit ‘Escobar’, aktori kolumbian pëson infarkt! Rrëfimi: Jam njeri pa moshë, dashuroj macet!

Kur nuk kanë kaluar as 24 orë nga ngjarja, artistët kolumbianë po vajtojnë humbjen e njeriut që më shumë se gjysmën e jetës së tij, ia kushtoi artit.

27 Shtator 2022, 15:54 Nga F.M
Ndahet nga jeta ylli i serialit ‘Escobar’, aktori kolumbian
Aktori kolumbian Toto Vega dhe J.J.

KOLUMBI- Aktori kolumbian Toto Vega u nda nga jeta mbrëmjen e kaluar në moshën 52-vjeçare, fill pas ceremonisë së ndarjes së çmimeve të Festivalit të Filmit ‘Barichara Green’, një mbrëmje që u zhvillua në auditoriumin Aquileo Parra. Vega ishte vetë personi që bashkë me të shoqen, aktoren Nórida Rodríguez e ngriti festivalin për nderimin e artistëve shumë vite më parë.

Raportimet nga mediat vendase për yllin që kishte rol protagonist në serialin për Pablo Escobar, ‘Padronin e të keqes’ dhe ‘I mbijetuari i Escobar’, bëjnë me dije se 52-vjeçari ka pësuar një infarkt në zemër. Kur nuk kanë kaluar as 24 orë nga ngjarja, artistët kolumbianë po vajtojnë humbjen e njeriut që më shumë se gjysmën e jetës së tij, ia kushtoi artit.

Kush ishte Toto Vega?

Ariosto Vega (Toto Vega) ishte një aktor teatri, filmi dhe televizioni. Vega kishte një djalë, Julián, i cili është regjisor. Të afërmit e tij kujtojnë se aktori shprehej se për të vitet nuk kishin rëndësi e se ai ishte një person pa moshë.

“Jam në moshën që më kanë futur në casting, ndaj mund të jem në çdo moshë,”- thoshte ai, sipas rrëfimeve. Toto Vega i dashuronte macet dhe në shtëpi kishte dy të tilla, me emrat Naomi Catbel dhe Gael.

Toto Vega ka lindur më 23 shtator 1970, në Vélez, Santander. Tre ditë më parë, gruaja e tij, Nórida Rodríguez, ndau një foto të tijën për ditëlindje. Ai ishte i treti nga katër fëmijët, dy motrat më të mëdha dhe një më e vogël. Nórida Rodríguez dhe Toto Vega festuan 23 vjet lidhje gushtin e kaluar. Ata u takuan në një sheshxhirim, por përfunduan duke u dashuruar pikërisht në Barcihcara, Santander. 

Ai ishte beqar pasi u kishte dhënë fund lidhjeve të tjera dhe ajo kishte mbetur e ve nga José Luis Paniagüa, një aktor nga Kosta Rika, i cili vdiq në vitin 2013 pasi luftoi me kancerin në stomak. Vdekja e Vegas e bëri vejushë për herë të dytë.

Aktori nisi rrugën e tij në televizion që nga viti 1990, kur debutoi në telenovelën ‘La mujer doble’. Dalja e tij e fundit në televizionin kombëtar ishte në produksionet ‘Bolívar’ dhe ‘Los Briceño’, të dyja në vitin 2019. Ai mbahet mend edhe për punën e tij në ‘Me Llaman Lolita’, së bashku me aktoren Carla Giraldo; ‘Sofía dame tiempo’, ‘Los Reyes’, ‘Mala yerba’ dhe ‘Operación pacifico’. Më të njohurat mbeten ‘Escobar, el patrón del mal’ dhe ‘Sobreviviendo a Escobar alias J.J’.

toto vega nderron jete toto vega

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 27 Shtator 2022, 09:55

ALBtelecom & ONE drejt bashkimit

Robert Budafoki TIRANË- Investitori hungarez, 4iG, synon t’i japë Shqipërisë një rëndësi strategjike dhe ta bë...

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim