LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Njeriu që mendon se mund të jetojë përgjithmonë

Në gjysmë të rrugës, ka një kuti moderne të zezë shpellore. Këtu Bryan Johnson po punon për atë që ai e quan "revolucioni më domethënës në historinë e Homo sapiens".

20 Shtator 2023, 22:20 Nga h.k
Njeriu që mendon se mund të jetojë përgjithmonë
Johnson

TIME-“Në një lagje të vogël të pastër në Venecia, Kaliforni, ka një bllok me strehë, shtëpi të ngjashme, të mbushura me njerëz të vdekshëm që kalojnë ditët e tyre të fundme në planet duke ngrënë pica me miqtë, duke shuar qirinj në tortat e ditëlindjes dhe duke pirë televizor natën vonë. Në gjysmë të rrugës, ka një kuti moderne të zezë shpellore. Këtu Bryan Johnson po punon për atë që ai e quan "revolucioni më domethënës në historinë e Homo sapiens".

Johnson, 46 vjeç, është një sipërmarrës teknologjik centimilioner që ka kaluar shumicën e tre viteve të fundit në ndjekje të një qëllimi të veçantë: mos vdis. Gjatë asaj kohe, ai ka shpenzuar më shumë se 4 milionë dollarë për zhvillimin e një sistemi të zgjatjes së jetës të quajtur Blueprint, në të cilin çdo vendim që përfshin trupin e tij ia kalon një ekipi mjekësh, të cilët përdorin të dhëna për të zhvilluar një regjim të rreptë shëndetësor për të reduktuar atë që Johnson e quan "të tijën". mosha biologjike.” Ky sistem përfshin marrjen e 111 pilulave çdo ditë, mbajtjen e një kapele bejsbolli që lëshon dritë të kuqe në lëkurën e kokës, mbledhjen e mostrave të jashtëqitjes së tij dhe gjumin me një pako të vogël avionësh të ngjitur në penisin e tij për të monitoruar ereksionet e tij gjatë natës. Johnson mendon për çdo veprim që përshpejton plakjen – si ngrënia e një biskotaje ose gjumi më pak se tetë orë – si një “akt dhune”.

Johnson nuk është i vetmi burrë i moshës së mesme ultra të pasur që përpiqet të mposhtë dëmet e kohës. Jeff Bezos dhe Peter Thiel ishin të dy investitorë të hershëm në Unity Bioteknology, një kompani e përkushtuar për zhvillimin e terapive për të ngadalësuar ose rikthyer sëmundjet që lidhen me plakjen. Atletët elitë përdorin terapi për të mbajtur trupin e tyre të ri, nga dhomat hiperbarike dhe krioterapeutike deri te "rrobat e gjumit rikuperues". Por kërkimi i Johnson nuk ka të bëjë vetëm me qëndrimin e pushuar ose ruajtjen e tonit të muskujve. Bëhet fjalë për kthimin e gjithë trupit të tij në një algoritëm kundër plakjes. Ai beson se vdekja është fakultative. Ai planifikon të mos e bëjë kurrë.

Transferimi i menaxhimit të trupit të tij do të thotë të mposhtësh atë që Johnson e quan "mendjen e tij të çuditshme" - pjesën tonë që dëshiron të hajë akullore pas darkës, ose të bëjë seks në orën 1 të mëngjesit, ose të pijë birrë me miqtë. Qëllimi është që organet e tij 46-vjeçare të duken dhe të veprojnë si organe 18-vjeçare. Johnson thotë se të dhënat e përpiluara nga mjekët e tij sugjerojnë se Blueprint i ka dhënë deri më tani eshtrat e një 30-vjeçari dhe zemrën e një 37-vjeçari. Eksperimenti ka "dëshmuar se një sistem kompetent është më i mirë për të më menaxhuar mua sesa një njeri", thotë Johnson, një zbulim që ai thotë se është "riformulimi i asaj që do të thotë të jesh njeri". Ai e përshkruan dietën e tij intensive dhe regjimin e stërvitjes si diku midis Rilindjes Italiane dhe shpikjes së llogaritjes në panteonin e arritjeve njerëzore. Mikelanxhelo kishte Kapelën Sistine; Johnson ka lëngun e tij të veçantë jeshil.

Kate Tolo hap derën e shtëpisë së Johnson dhe më mirëpret brenda. Tolo, një ish-stratege mode 27-vjeçare, me origjinë nga Australia, është shefi i marketingut dhe dishepulli më besnik i Johnson. Dy muaj më parë, ajo u bë personi i parë përveç Johnson që u angazhua për Blueprint, duke e bërë atë testin e parë se si funksionon Blueprint në një trup femëror. Tolo njihet si "Blueprint XX".

 

 

Shtëpia është e bukur dhe pa rrëmujë, me dritare nga dyshemeja deri në tavan që shikojnë nga pishina dhe gjelbërim të harlisur jashtë. Më kujton një Apple Store në një xhungël. Tolo më ofron një tas të vogël me çokollatë të veçantë, e cila ishte "e pa holandizuar", e zhveshur nga metalet e rënda dhe e marrë vetëm nga rajone me densitet të lartë polifenol. Ka shije si një këmbë. Ajo gjithashtu më bën një përzierje të ngjashme me lëngun që përmban pluhur klorella me spermidinë, kompleks amino, kreatinë, peptide kolagjeni, flavanole kakao dhe kanellë ceiloni. Tolo dhe Johnson e quajnë atë Gjigandi i Gjelbër, por duket pothuajse i zi, si sendet që lajnë një rosë pas një derdhjeje nafte. Ajo arrin ta përziejë atë pa marrë asnjë nga llumi i errët në kostumin e saj të bardhë të papërlyer. "Ajo lëviz nëpër sistemin tretës të disa njerëzve më shpejt se të tjerët," cicëritë ajo, duke bërë me shenjë në banjën aty pranë. Unë pi një gllënjkë tentative. Ka shije si Gatorade, por me rërë.

Johnson hyn në dhomë, i veshur me një bluzë jeshile dhe pantallona të shkurtra të vogla të bardha. Ai ka trupin e një 18-vjeçari dhe fytyrën e dikujt që kishte shpenzuar miliona duke u përpjekur të dukej si një 18-vjeçar. Lëkura e tij është e zbehtë dhe me shkëlqim, e cila është pjesërisht për shkak të trajtimeve të shumta me lazer që ai ka bërë, dhe pjesërisht për shkak se ai nuk kishte qime në të gjithë trupin e tij. Flokët në kokën e tij "nuk janë të lyer", thotë Johnson, por ai përdor një "përzierje për kthimin e flokëve gri" e cila përfshin "një ekstrakt bimor" që ngjyros flokët në një kafe të errët. Ai i bën gjeste Gjigantit tim të Gjelbër dhe më pas drejt banjës. "A e paralajmërove atë?" e pyet Tolon. Bëj sikur pi një gllënjkë tjetër.

Të nesërmen, Xhonson më përcjell rutinën e tij të mëngjesit, hap pas hapi. Ai u zgjua në orën 4:53 të mëngjesit, por e vonoi pjesën më të madhe të rutinës së tij derisa unë të mbërrija në orën 7 të mëngjesit për ta vëzhguar. Dhoma e tij e gjumit nuk ka pothuajse asgjë në të: pa foto, pa libra, pa televizor, pa gotë me ujë, pa karikues telefoni, asnjë karrige me rroba të grumbulluara që provoi një herë, pa pastrim kimik që donte të hiqte, pa peshqir, pa pasqyrë, pa asgjë. "Unë fle vetëm këtu," thotë ai. "Pa punë, pa lexim." Dy objektet e vetme në dhomë përveç shtratit të tij janë një mburojë lazer për fytyrën që ai përdor për rritjen e kolagjenit dhe reduktimin e rrudhave, dhe pajisja që mban në penis ndërsa fle për të matur ereksionin e tij gjatë natës. "Unë kam mesatarisht dy orë e 12 minuta çdo natë ereksion të një cilësie të caktuar," thotë ai. "Për të qenë 18 vjeç, do të ishin tre orë e 30 minuta." Ereksionet e natës, thotë ai, janë "një shënues biologjik i moshës për funksionin tuaj seksual", që gjithashtu ka implikime për fitnesin kardiovaskular. Gjurmuesi i ereksionit duket si një këllëf i vogël AirPods me një rrip bruz, si një çantë e veshur nga një penis.

Kishte kaq shumë gjëra që doja të bëja, edhe sikur ta dija se çdo kënaqësi mund të më afronte më shumë te vdekja. Doja të takoja një mik për kokteje në Santa Monica. Doja të strukesha në shtratin tim të hotelit dhe të shikoja And Just Like That, dhe doja të rrija zgjuar shumë vonë duke u dërguar mesazhe miqve të mi për këtë. Doja të bëja FaceTime vajzën time, ajo që më kishte bërë të fitoja 30 kilogramë të lumtur kur hëngra vetëm makarona me gjalpë dhe pica me djathë për pjesën më të madhe të shtatzënisë. Doja të merrja avionin e parë në shtëpi, edhe nëse do të thoshte të ulja në orën 1 të mëngjesit dhe të flija katër orë, në mënyrë që të jem aty kur ajo të zgjohet dhe të thotë "Ngrihu!" me forcën e një oficeri komandues. Doja vezë dhe proshutë për mëngjes. Nuk doja të ndaloja së dëshiruari. Jeta është shumë e shkurtër.

perjetesia njeriu modern

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM