LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Shpallet lista e qyteteteve që mund të organizojnë Eurovision 2023 në emër të Ukrainës në Britani

Lista e ngushtë u zbulua në emisionin Zoe Ball Breakfast në BBC Radio 2, me një paraqitje të ftuar nga Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Konkursit të Këngës në Eurovizion, Martin Österdahl, duke e deklaruar garën e qytetit pritës ' të mirë për të shkuar '!

12 Gusht 2022, 12:12 Nga d.a.
Shpallet lista e qyteteteve që mund të organizojnë Eurovision
Eurovision

BRITANI- BBC dhe Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) kanë njoftuar se Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle dhe Sheffield janë pranuar të gjitha si qytetet pritëse në listën e ngushtë për Eurovision Song Contest që do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar në maj 2023.

Lista e ngushtë u zbulua në emisionin Zoe Ball Breakfast në BBC Radio 2, me një paraqitje të ftuar nga Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Konkursit të Këngës në Eurovizion, Martin Österdahl, duke e deklaruar garën e qytetit pritës ' të mirë për të shkuar '! Me ta u bashkua DJ i i Eurovizionit Scott Mills, i cili shpjegoi se Mbretëria e Bashkuar po priste konkursin në emër të Ukrainës, e cila fitoi vitin e kaluar falë Orkestrës Kalush dhe këngës së tyre Stefania.

Shpallet lista e qyteteteve që mund të organizojnë Eurovision
Lista

Eurovision.tv do të eksplorojë 7 lokacionet gjatë javëve të ardhshme dhe do të ftojë Qytetet Pritëse të mundshme për të shfaqur më të mirën e asaj që kanë për të ofruar. BBC konfirmon se 20 qytete shprehën interes por 7 ishin në listën e ngushtë Tani u është dhënë kohë qyteteve për të zhvilluar oferta për vlerësim

Vendimi përfundimtar i qytetit pritës do të merret në vjeshtë dhe biletat dalin në shitje pak kohë pasi të konfirmohet qyteti pritës. Të gjithë aplikantët demonstruan se si do të pasqyronin kulturën, muzikën dhe komunitetet ukrainase për të shënuar faktin se Ukraina është fituese e Eurovizionit të këtij viti.

Të 7 qytetet janë përzgjedhur në listën e ngushtë bazuar në aftësinë e tyre për të përmbushur një sërë kërkesash minimale që tregojnë se ata kanë kapacitetin, aftësinë dhe përvojën për të pritur një ngjarje të kësaj shkalle dhe kompleksiteti. Duke pasur parasysh periudhën e shkurtër të disponueshme deri në organizimin e ngjarjes, procesi i përzgjedhjes u peshua shumë drejt demonstrimit të përvojës së kaluar në organizimin e ngjarjeve të mëdha ndërkombëtare, si dhe aftësisë për të demonstruar kredencialet në organizimin e një feste të muzikës bashkëkohore.

Qytetet pritëse të përzgjedhura tani do të kalojnë në fazën e dytë dhe përfundimtare, ku do t'u kërkohet të zhvillojnë ofertat e tyre në më shumë detaje. Përzgjedhja e qytetit pritës për Eurovision Song Contest 2023 do të vendoset nga BBC në bashkëpunim me EBU, dhe qyteti mikpritës do të shpallet në vjeshtë.

eurovision 2023 scott mills

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!