LIVE UPDATES
Aktualitet

Avokat apo sekserë? Ja kush janë emrat e implikuar në çështje korrupsioni

26 Janar 2021, 21:56 Nga DOSJA
Avokat apo sekserë? Ja kush janë emrat e implikuar në

Por ndërsa numri i avokatëve shtohet nga viti në vit, rritet edhe numri i atyre që janë implikuar në çështje në korrupsioni, e madje duke përfunduar nën pranga. Në media nuk janë të pakta rastet kur avokatët denocohen si sekserë që ndërhyjnë në procese gjyqsëore, me qëllim marrjen e vendimeve në favor të klientëve të tyre. Dhe manovrat që ata përdorin janë nga më të pamenduarat.

Vitin që lamë pas, Klaudio Xhymerti, gjatë kohës që ishte avokat pranë Dhomës së Avokatisë Fier aplikonte një skemë të mirëfillta mashtrimi si nëpër filma. Ai realizonte inskenime ndaj qytetarëve ndaj të cilëve kishte një kallëzim penal, por në të vërtetë nuk kishte elementë të veprës penale. Nëse ata dëshironin të shpëtonin nga prangat, avokati premtonte ndërhyrje në këmbim të shumave të majme. Në mars 2020, Endrit Demiri, me profesion avokat, u vë nën pranga.

Gjatë kontrollit në banesën e tij në fshatin Pëllumbas të Tiranës, policia njoftoi se iu sekuestrua një arsenal armësh zjarri, granata, municion luftarak dhe jelek anti-plumb. Armatimet u gjetën në bodrumin e banesës që sipas policisë dyshohet se do ta përdorte për kultivimin të narkotikëve.

Në qershor 2020, SPAK arrestoi kryetarin e dhomës së avokatisë Lezhë, Sami Dema, pasi u përfshi në një çështje korrupsioni duke marrë 6 mijë euro.

Avokati Dema, duke bërë sekserin e gjyqtarëve të gjykatës së shkallës së parë të Kurbinit, arriti të lironte dhe të pushonte hetimin për një të pandehur të akuzuar për kultivim të bimëve narkotike.

Në shtator 2020 avokati Skënder Demiraj u ‘kyç’ në arrest shtëpie me urdhër të SPAK, pasi akuzohet për një rast korrupsioni në gjykatën e Korçës. Ai akuzohet se i dha gjyqtares së Korçës 6 mijë euro për të nxjerrë nga qelia një trafikant emigrantësh. Demiraj më herët kishte qënë prokuror dhe mbahe mend për lirimin e Fatos Nanos nga burgu në vitin 1995.

Sipas SPAK, pasi mori shumën prej 6 mijë eurosh, ka rezultuar se Gjykata e Apelit Korçë ndryshoi masën e sigurimit nga “arrest në burg” në “garanci pasurore”, për trafikantin e emigrantëve drejt vendeve të BE-së.

Më 2018, Gazmir Xhurxhi, u vë nën pranga nga policia e kryeqytetit, pas denoncimit të një qytetari se i kishte marrë 17 milionë lekë nëpërmjet falsifikimit të dokumenteve. Qytetari, klient i avokatit Xhurxhi, pretendon se avokati, i cili ishte marrë nga ai për ta mbrojtur në një çështje, por është mashtruar prej tij.

Në 2017-ën, policia e Shkodrës ndaloi Gjon Lepurin, një ndër avokatët më të dëgjuar të zonës. Me akuzën e korrupsionit aktiv ndaj gjytarit, prokurorit dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë.

Marrë nga Top Channel

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet avokatet e arrestuar endrit demiri klaudio xhymerti avokatet e arrestuar endrit demiri klaudio xhymerti

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët