LIVE UPDATES
Politike

Bindja Demokratike kërkesë KQZ-së për të hyrë në zgjedhje, por ligji e ndalon të marrë pjesë

23 Prill 2019, 13:13 Nga DOSJA
Bindja Demokratike kërkesë KQZ-së për të hyrë

TIRANË- Partia më e re në Shqipëri, Bindja Demorkatike pas regjistrimit zyrtarisht në gjyaktë ka çuar këkresën dhe për regjistrimin në KQZ për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Sipas burimeve të Dosja.al këkresa në KQZ është dorëzuar sot, menjëherë pasi është marrë “Ok” për nisjen e regjistrimit nga Gjykata Civile në Tiranë.

Por sipas ligjit për Partitë Politike, Gjykata pasi merr dokumentacionin, duhet të japë përgjigje brenda 30 ditëve, por edhe nëse ndodh që vendimi të merret sot, që vendimi të marrë formë të prerë, duhen 15 ditë. Pra në këtë mënyrë Bindja Demokratike nuk mund t’i arrijë afatet nëse do të presë që vendimi të marrë formë të prerë.

Vendimi i gjykatës për regjistrimin ose mos-regjistrimin e partive politike në regjistrin e partive politike mund të ankimohet në gjykatën e apelit të Tiranës brenda 15 ditëve nga data e shpalljes së vendimit të gjykatës”, thuhet në nenin 15 të ligjit të partive.

Pasi ka çuar kërkesën sot për regjstrim në zgjedhje, KQZ do të kërkojë dhe plotësimin e dokumentacionit me vendimin e gjykatës. Duke mos e patur vendimin e formës së prerë, në bazë të ligjit, KQZ i jep afat 5 ditor partive për ta plotësuar. Ky afat nuk është gjithashtu i mjaftueshëm për partinë e re që të marrë vendimin e Gjykatës.

Në këto kushte, pavarësisht nxitimit për t’u themeluar në afatet e fundit ligjore për regjistrimin në zgjedhje, Bindja Demokratike, nuk e ka mundësinë të regjistrohet ligjërisht. E vetmja mundësi është që KQZ të shtyjë afatin e regjistrimit, në shkelje të Kodit Zgjedhor në Fuqi (shtyrje që ka ndodhur edhe në zgjedhjet e mëparshme), të paktën me 15 ditë.

Deri tani dimë vetëm që Bindja Demorkatike është  e bindur që kërkon të hyjë në zgjedhje, por nuk dihet nëse do të ketë mekanizma ligjor që t’i japin asja të drejtën për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale.

(Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike afatet ligjore kunder patozit astrit patozi kqz pjesemarrja ne zgjedhje regjsitrimi i bindjes demokratike afatet ligjore kunder patozit astrit patozi kqz pjesemarrja ne zgjedhje regjsitrimi i bindjes demokratike

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE