LIVE UPDATES
Bota

5 fëmijë dhe 16 nëna të xhihadistëve u riatdhesuan nga Siria në Francë

Pak orë pas njoftimit për riorganizimin e qeverisë franceze, Ministria e Jashtme njoftoi se Franca kishte riatdhesuar 35 fëmijë që jetonin në kampe në verilindje të Sirisë si dhe 16 nëna.

5 Korrik 2022, 17:29 Nga d.a.
5 fëmijë dhe 16 nëna të xhihadistëve u riatdhesuan nga
siriane

FRANCË- Franca ka vazhduar sot me riatdhesimin e 35 të miturve dhe 16 nënave nga kampet e personave të zhvendosur në Siri. Midis tyre është Emilie Koenig , një nga xhihadistët më të njohur francezë, e cila rindez shpresat e shumë familjeve dhe organizatave joqeveritare se politika "çnjerëzore" e riatdhesimit "rast pas rasti" do të ndalet.

Pak orë pas njoftimit për riorganizimin e qeverisë franceze, Ministria e Jashtme njoftoi se Franca kishte riatdhesuar 35 fëmijë që jetonin në kampe në verilindje të Sirisë si dhe 16 nëna.

Ky është riatdhesimi i parë masiv i të miturve dhe nënave të tyre që nga shembja, në vitin 2019, e “kalifatit” të Shtetit Islamik, ku ndër të tjera ishin planifikuar sulmet terroriste të 13 nëntorit 2015 në Francë. Sipas Prokurorisë Antiterroriste (PNAT), nga 35 të miturit, 7 janë fëmijë të pashoqëruar. Sa i përket 16 grave, të moshës nga 22 deri në 39 vjeç, katër kishin rënë dakord tashmë në muajt e fundit për të kthyer fëmijët e tyre në Francë dhe 12 të tjerat u kthyen në vend të shoqëruar nga fëmijët e tyre. 

Të gjithë kanë nënshtetësi franceze, përveç dyve, fëmijët e të cilëve janë shtetas francezë, sqaroi PNAT. Midis tyre është edhe Emily Koenig, 37 vjeç, nga Brittany. Gruaja iku në Siri në vitin 2012 dhe besohet se kishte rekrutuar anëtarë për grupin e Shtetit Islamik. Koenig dhe gratë e tjera për të cilat është lëshuar një urdhër arresti do të përballen me akuza penale. Pjesa tjetër do të vendoset në mbajtje të përkohshme dhe do të sillet para prokurorit i cili do të vendosë nëse do të hapë një hetim ndaj tyre.

Zyrtarisht nuk është dhënë asnjë informacion për riatdhesimin e këtyre personave nga kampet e kontrolluara nga kurdët sirianë. Që nga viti 2016, 126 të mitur ishin kthyer në Francë. Në vitin 2019, pothuajse shtatë nga dhjetë francezë thanë se ishin kundër kthimit të fëmijëve të xhihadistëve, sipas një sondazhi nga Odoxa-Dentsu Consulting në emër të France Info dhe gazetës Le Figaro.

xhihadistet ne france franca riatdheson sirianet emily koenig

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal