LIVE UPDATES
Bota

S’i dhanë insulinë, vdes 8-vjeçarja në Australi, në pranga 12 anëtarët e grupit fetar

The Guardian shkruan se Elizabeth Rose Struhs kishte diabet të tipit 1 dhe vdiq në shtëpinë e familjes së saj në Rangeville, në perëndim të Brisbane, më 7 janar.

5 Korrik 2022, 17:06 Nga I.A
S’i dhanë insulinë, vdes 8-vjeçarja në Australi,
Policia

AUSTRALI- Dymbëdhjetë anëtarë të një grupi fetar në Toowoomba janë arrestuar pas vdekjes së një vajze tetë vjeçare, të cilës policia e Queensland thotë se dyshohet se iu mohuan mjekimet për shpëtimin e jetës me besimin se do të shërohej nga Zoti. The Guardian shkruan se Elizabeth Rose Struhs kishte diabet të tipit 1 dhe vdiq në shtëpinë e familjes së saj në Rangeville, në perëndim të Brisbane, më 7 janar. Policia pretendon se prindërit e saj, të cilët më parë janë akuzuar për vrasje, filluan të ndalonin insulinën gjashtë ditë më parë.

Policia pretendon se urgjenca nuk u thirrë në vendngjarje deri në orën 17:30 të ditës tjetër, pasi anëtarët e grupit të kishës besonin se ajo do të ringjallej. Prindërit e vajzës, Kerrie Elizabeth Struhs dhe Jason Richard Struhs, u akuzuan për vepra penale të vrasjes dhe torturës në fillim të këtij viti. Ata nuk kanë pranuar ende deklaratat e tyre dhe do të qëndrojnë në paraburgim deri në seancën e tyre të ardhshme në gjykatën e magjistraturës Toowoomba, që do të pritet në fund të këtij muaji. Ata akuzohen edhe për mos sigurimin e nevojave të jetës.

Arrestimet e së martës ishin të anëtarëve të tjerë të grupit të tyre fetar të vogël dhe të lidhur ngushtë, të cilët dyshohet se ishin të pranishëm kur tetë-vjeçarja vdiq, thuhet se i këndonin dhe i luteshin Zotit që ta shëronte. Detektivi i Detektivit Garry Watts pretendoi se të 12 ishin në dijeni të gjendjes së Elizabeth, ishin të pranishëm gjatë atyre gjashtë ditëve fatale dhe nuk morën asnjë hap për të ofruar ndihmë mjekësore. Ai tha se grupi fetar përbëhej nga tre familje dhe se të arrestuarit përfshinin shtatë gra dhe pesë burra. Dy ishin rreth të 60-tave, një burrë dhe një grua, një ishte një burrë 19-vjeçar dhe të tjerët ishin në të 20-at dhe 30-at. Të gjithë u arrestuan në një shtëpi në Harristown.

elizabeth rose struhs kerrie elizabeth struhs jason richard struhs

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal