LIVE UPDATES
Bota

Akuzat për përdhunime në Marinën Mbretërore britanike, kreu i saj mbron mënyrën sesi po trajtohen ato

Key i tha Shtëpisë së Transmetimit të BBC se Marina kishte ndryshuar mënyrën se si i hetonte ankesat dhe këmbënguli se hetimet e pavarura do të ishin më të ngadalta dhe "të çonin në rezultate më pak të mira".

27 Nëntor 2022, 15:06 Nga d.a.
Akuzat për përdhunime në Marinën Mbretërore britanike,
Marina britanike

BRITANI- Kreu i Marinës Mbretërore, Adm Sir Ben Key ka mbrojtur mënyrën se si shërbimi trajton akuzat për përdhunim dhe abuzim seksual.

Key i tha Shtëpisë së Transmetimit të BBC se Marina kishte ndryshuar mënyrën se si i hetonte ankesat dhe këmbënguli se hetimet e pavarura do të ishin më të ngadalta dhe "të çonin në rezultate më pak të mira".

Marina ka nisur një hetim pas akuzave të bëra muajin e kaluar për ngacmim seksual ndaj grave në Shërbimin e Nëndetëseve. Në fillim të këtij muaji, një grua, e njohur si 'Catherine', tha për Orën e Gruas se ishte përdhunuar dhe kishte mbetur shtatzënë ndërsa shërbente në det.

"Nuk ka asnjë sistem ankesash që është krejtësisht i ndarë nga njerëzit që po shërbejnë".-tha ajo.

Catherine tha se përdhunimi i saj ishte incidenti më i rëndë, por se ajo gjithashtu ishte sulmuar seksualisht dhe përjetonte rregullisht ngacmime.

Duke folur për Shtëpinë e Transmetimit të dielën, adm Sir Ben e përshkroi dëshminë e Katerinës si "zemërthyese", duke e quajtur trajtimin e saj "të neveritshëm".

"Është absolutisht e vërtetë se për një kohë të gjatë, proceset tona hetimore ishin shumë të lidhura ngushtë me zinxhirin komandues, gjë që më pas mund të shihej si një konflikt. Ne e kemi ndryshuar atë tani në mënyrë që kushdo që dëshiron të ngrejë një ankesë formale, pranueshmëria dhe trajtimi i asaj ankese hiqet menjëherë nga njësia në të cilën po shërbejnë dhe vlerësohet në seli, dhe më pas do të hetohet në mënyrë të pavarur," tha ai.

Por adm Sir Ben tha se ata që shqyrtojnë akuzat për abuzim ose përdhunim në bordin e një anijeje të marinës duhet të kuptojnë se si funksionon jeta në det dhe të marrin në konsideratë "kontekstin" në të cilin kanë ndodhur shkeljet e supozuara.

Qendra për Drejtësinë Ushtarake, një shoqatë bamirëse që ofron mbështetje ligjore falas dhe të pavarur për anëtarët në shërbim ose ish-anëtarët e Forcave të Armatosura, iu përgjigj intervistës së First Sea Lord të dielën me një postim në Twitter.

Në tetor, disa gra që shërbenin në Shërbimin e Nëndetëseve i thanë Daily Mail se si u përballën me keqtrajtime nga të gjitha gradat. Një pretendim i raportuar pretendonte se anëtarët meshkuj të ekuipazhit kishin përpiluar një listë që përcaktonte rendin në të cilin gratë do të sulmoheshin në rast të një ngjarjeje katastrofike, një e ashtuquajtur "listë e përdhunimit të thellë".

skandali ne marinen britanike adm sir ben key

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN