LIVE UPDATES
Bota

Blinken thekson rëndësinë e partneritetit të SHBA-ve me vendet e Afrikës

Sekretari Blinken e nisi turneun e tij në tre vende të dielën e kaluar me një ndalesë në Afrikën e Jugut, ku foli me respekt për Kryengritjen në Soweto, një protestë studentore kundër regjimit të dikurshëm të aparteidit.

12 Gusht 2022, 17:46 Nga DOSJA
Blinken thekson rëndësinë e partneritetit të SHBA-ve me
Antony Blinken

SHBA- Sekretari i Shtetit Antony Blinken vizitoi Ruandën të enjten, ndalesa e tretë dhe e fundit e një turneu të tij në Afrikë. Në çdo ndalesë, sekretari Blinken theksoi se Shtetet e Bashkuara po kërkojnë një partneritet të vërtetë me vendet afrikane, mbështesin përpjekjet rajonale për të pakësuar dhunën dhe nuk po përpiqen t’u diktojnë se me kë duhet të krijojnë aleanca.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken përfundoi vizitën e tij në Afrikë pas bisedimeve të enjten me Presidentin e Ruandës, Paul Kagame në Kigali. Sekretari Blinken u tha gazetarëve se ngriti shqetësimet serioze për të drejtat e njeriut dhe bëri thirrje për t'i dhënë fund çdo mbështetjeje për rebelët e armatosur në Republikën Demokratike të Kongos.

"Ka njoftime shumë të besueshme të mbështetjes për grupet e armatosura nga të gjitha palët, duke përfshirë Forcat Demokratike për Çlirimin e Ruandës, forcat kongoleze dhe grupin M23, nga banorë të Ruandës. Qëndrimi ynë është i qartë, mbështetja për çdo grup të armatosur duhet të ndërpritet", tha sekretari Blinken.

Një ditë më parë në Kinshasa, kryeqyteti i Republikës Demokratike të Kongos, sekretari Blinken shprehu të njëjtat shqetësime se Ruanda ka ofruar mbështetje për grupin e armatosur rebel M23, që vepron në lindje të Kongos.

"Kjo zonë në lindje të vendit tonë është goditur rëndë nga grupe të armatosura terroriste që kanë frikësuar dhe dëmtuar popullsinë tonë për më shumë se 20 vjet. Gjendja në këtë rajon ishte pjesë e bisedimeve dypalëshe", tha ministri i jashtëm i Kongos, Christophe Lutundula.

Sekretari Blinken e nisi turneun e tij në tre vende të dielën e kaluar me një ndalesë në Afrikën e Jugut, ku foli me respekt për Kryengritjen në Soweto, një protestë studentore kundër regjimit të dikurshëm të aparteidit.

Sekretari Blinken dhe homologu i tij afrikano-jugor, Naledi Pandor thanë se zhvilluan bisedime të rëndësishme, duke u përqëndruar në qëllimet dhe interesat e përbashkëta. Ata biseduan mbi çështjen e konkurrencës dhe ndikimit në kontinent të Kinës dhe Rusisë, që zoti Blinken theksoi se ishte tema kryesore e turneut të tij në Afrikë.

"Ajo që ne kërkojmë më së shumti është një partneritet i vërtetë midis Shteteve të Bashkuara dhe Afrikës, ne nuk duam një marrëdhënie të pa ekuilibruar. Angazhimi ynë për një partneritet më të fortë me Afrikën nuk është pjesë e një përpjekje për të mposhtur dikë tjetër."

Vizita e sekretarit Blinken pason një turne në Afrikë nga Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov dhe një eksperte i tha Zërit të Amerikës se afrikanët nuk janë të bindur se Shtetet e Bashkuara nuk po konkurrojnë për të shtrirë ndikimin e tyre në kontinent.

“Mendoj se kjo vazhdon të shihet si pjesë e një loje të madhe, e konkurrencës së një fuqie të madhe, e cila nuk dëshiron të humbasë mundësinë e shtrirjes së ndikimit dhe pranisë në këtë rajon, që është bërë përparësi e Rusisë dhe Kinës”, thotë Elizabeth Shackelford nga Këshilli i Çikagos për Çështjet Globale.

Një tjetër ekspert i tha Zërit të Amerikës se ai sheh një ndryshim në tonin dhe qasjen ndaj Afrikës nga administrata e presidentit Biden.

“Mendoj se ka një ndryshim mes qasjes së administratës Biden dhe administratës së mëparshme amerikane. Administrata e presidentit Biden nuk është aq e interesuar t'u tregojë afrikanëve se si duhet të bëjnë biznesin e tyre, me kë duhet të bëjnë biznes. Kjo ishte më shumë një theksim i ndryshimit të mesazhit direkt lidhur me Kinën krahasuar me administratën e mëparshme”, thotë eksperti Tom Sheehy nga Instituti Amerikan i Paqes.

Ekspertja Elizabeth Shackelford i tha Zërit të Amerikës se Shtetet e Bashkuara duhet t'u japin përparësi vendeve afrikane si Kenia, e cila duket se po ecën përpara në një drejtim demokratik pas zgjedhjeve të kësaj jave dhe se ajo nuk mendon se Uashingtoni duhet të shfaqet kudo në kontinent për të konkurruar me të tjerët. Sekretari Blinken vizitoi Kenian, Nigerinë dhe Senegalin nëntorin e kaluar.

Marrë nga VOA

antony blinken antony blinken ne ruanda

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it