LIVE UPDATES
Bota

NYT zbardh bisedën e Hill me Vuçiç: Luftërat kanë nisur edhe për një grua!

Referuar deklaratës së Gjukanoviç, Vuçiç ka mohuar që Serbia është e interesuar të zgjerojë kufijtë. Sipas NYT, ai është shprehur se nuk dëshiron të nisë asnjë lloj lufte.

12 Gusht 2022, 17:04 Nga F.M
NYT zbardh bisedën e Hill me Vuçiç: Luftërat kanë
Christopher Hill dhe Alkesandër Vuçiç

SERBI- New York Times ka zbardhur detaje mbi bisedën e zhvilluar mes Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe përfaqësuesin e misionit diplomatik të ShBA-së në Serbi, Christopher Hill, pas tensioneve të 31 korrikut në Veri. NYT shkruan se Hill mësohet t’i ketë thënë Vuçiç se luftërat kanë nisur edhe për një grua e për rrjedhojë nuk mund të konsiderohet e pamundur nisja e një konflikti. Referuar deklaratës së Gjukanoviç, Vuçiç ka mohuar që Serbia është e interesuar të zgjerojë kufijtë. Sipas NYT, ai është shprehur se nuk dëshiron të nisë asnjë lloj lufte.

Pjesë nga artikulli:

Në një intervistë në Beograd, kryeqyteti serb, zoti Hill tha se ndërsa ai e konsideronte të pamundur konfliktin e armatosur, ai i kishte thënë zotit Vuçiq: “Luftërat kanë filluar për tokën, paratë, madje edhe për një grua të bukur. Por kjo do të ishte lufta e parë që kam dëgjuar ndonjëherë për të filluar me një targë.

Të mbushura me pika zjarri të mundshme, simbolike dhe thelbësore, tokat e ish-Jugosllavisë përsërisin në një shkallë më të vogël forcat në lojë në Ukrainë: një hegjemon rajonal, në këtë rast Serbia, që vlon mbi territorin e humbur dhe farefisi i shpërndarë etnik; dhe një tërheqje gjeopolitike mes Rusisë dhe Perëndimit.

Një ligjvënës i lartë nga partia e zotit Vuçiç, Vladimir Gjukanoviç, e ka cilësuar idenë e Serbisë si një hakmarrje që "do të detyrohet të fillojë denazifikimin e Ballkanit", një jehonë ogurzezë e qëllimit të deklaruar të Rusisë në Ukrainë dhe e ndjekjes së Beogradit një “Serbi e Madhe” në vitet 1990.

Z. Vuçiç, i cili e denoncoi publikisht deklaratën e z. Gjukanoviç si "budallaqe" dhe "të papërgjegjshme". "Ne kemi vendin tonë. Ne nuk jemi të interesuar të zgjerojmë kufijtë tanë dhe të futemi në ndonjë luftë me fqinjët tanë,”- shtoi ai.

new york times aleksander vucic christopher hill

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë