LIVE UPDATES
Bota

Britania e Madhe konsideron t'i bashkohet klubit të ri të kombeve evropiane

Downing Street dëshiron të shohë më shumë detaje mbi samitin përpara se kryeministrja Liz Truss të angazhohet për të marrë pjesë në të dhe asnjë vendim përfundimtar nuk është marrë.

20 Shtator 2022, 13:40 Nga d.a.
Britania e Madhe konsideron t'i bashkohet klubit të ri të kombeve
Britani-BE

BRITANI- Mbretëria e Bashkuar po peshon mundësinë nëse do të marrë pjesë në një "klub të kombeve" të ri politik evropian muajin e ardhshëm. Takimi i parë i "Komunitetit Politik Evropian" do të mbahet në Pragë në fillim të tetorit.

Sipas BBC, Downing Street dëshiron të shohë më shumë detaje mbi samitin përpara se kryeministrja Liz Truss të angazhohet për të marrë pjesë në të dhe asnjë vendim përfundimtar nuk është marrë.

Komuniteti Politik Evropian është një ide e përkrahur nga presidenti francez Emmanuel Macron. Ai e propozoi atë, në maj, si një "hapësirë ​​të re" për bashkëpunim. Macron sugjeroi se grupi mund të diskutojë sigurinë, energjinë dhe transportin, si dhe lëvizjen e njerëzve, veçanërisht të rinjve.

Synimi i gjerë është krijimi i një forumi që shkon përtej 27 vendeve anëtare të BE-së. Ide të ngjashme janë përhapur për dekada, por kjo është shtytja e parë e madhe për një forum të tillë që nga Brexit.

Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar thuhet se po kërkojnë garanci se takimi nuk do të mbizotërohet shumë nga vendet apo institucionet e BE-së. Britania do të dëshironte të shihte të tjerë "lojtarë të mëdhenj" nga jashtë BE-së të pranishëm. Të 27 anëtarët e BE-së do të ftohen, si dhe Mbretëria e Bashkuar, Ukraina, Norvegjia, Zvicra dhe Turqia.

Gjashtë vende të Ballkanit Perëndimor ka të ngjarë të ftohen gjithashtu, së bashku me Islandën, Lihtenshtajnin, Moldavinë, Gjeorgjinë, Armeninë dhe Azerbajxhanin.

Zyrtarët e BE-së kanë thënë se një memorandum "ruaj datën" ka shkuar në kryeqytetet, me ftesa zyrtare për t'u ndjekur. Por, përpara se të përgjigjet, ka indikacione se Britania gjithashtu dëshiron të konsultohet me qeverinë e Ukrainës, si dhe me aleancën ushtarake mbrojtëse, NATO-n.

Takimi inaugurues i "Komunitetit Politik Evropian" do të zhvillohet më 6 tetor në kryeqytetin çek, Pragë. Republika Çeke aktualisht mban presidencën e rradhës të Këshillit Evropian. Një axhendë e përkohshme sugjeron se diskutimet do të përqendrohen në pushtimin e Ukrainës nga Rusia, ekonominë dhe krizën energjetike të Evropës. Megjithatë, ka pak detaje se si do të dukej një "komunitet politik" i tillë në planin afatgjatë.

Kritikët, brenda BE-së, janë të kujdesshëm ndaj asaj që ata e shohin si një projekt "të paqartë" të udhëhequr nga Franca. Ekziston gjithashtu dyshimi se Franca, një skeptike e njohur e zgjerimit të BE-së, dëshiron të krijojë një "parkim" për vendet që aspirojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian.

Udhëheqësit e BE-së kanë këmbëngulur se komuniteti nuk do të "zëvendësojë" politikën e tij të zgjerimit. Ukraina u bë një vend zyrtar kandidat për në BE në qershor, ndërsa shumë vende të Ballkanit Perëndimor kanë qenë në procesin e përpjekjes për t'u bashkuar me bllokun për vite me radhë. Marrja e Britanisë rreth tryezës, për të diskutuar çështjet thelbësore me të cilat përballet kontinenti, tani është një synim kryesor, sipas disa diplomatëve të BE-së.

Marrëdhëniet midis Brukselit dhe Londrës janë tensionuar nga debati rreth marrëveshjeve pas Brexit për Irlandën e Veriut; një çështje që dyshja pritet të diskutojnë.

marreveshja brexit liz truss komuniteti politik evropian

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha