LIVE UPDATES
Bota

FOTO-LAJM/ Si duket dita e 1 prillit në mbarë botën?

Tradita e "Els Enfarinat" thuhet se është më shumë se 200 vjeçare dhe përfshin një "marrëveshje" të stilit ushtarak të qytetit, ku sundimtarët e rinj duhet të krijojnë ligje të çuditshme që të tjerët duhet t'u binden.

1 Prill 2023, 13:20 Nga a.l
FOTO-LAJM/ Si duket dita e 1 prillit në mbarë botën?
Beteja ushqimore "Els Enfarinat" në qytetin juglindor spanjoll të Ibi

Një gjë që nuk njeh kufij kulturor është dëshira njerëzore për të bërë hile të vogla gënjeshtrash. Dita e 'Gënjeprillit' ka një histori tronditëse globale, si një festë që i kushtohet mashtrimit por në notat e një shakaje. Sigurisht, nëse një shaka e tillë nuk i kalon kufijtë është kënaqësi të shohësh se çfarë bëjnë vendet e tjera të botës në këtë ditë 'argëtuese'. 

Në Francë të terrorizojnë me peshq 

Ndërsa origjina e Ditës së Gënjeshtrave të Prillit nuk dihet njëzëri, historianët janë mjaft të sigurt që Romakët e Lashtë, evropianët perëndimorë dhe njerëzit nga Ishujt Britanikë kishin shumë të bënin me të. Në Francë, një traditë e kahershme është ngjitja e peshkut prej letre në kurrizin e njerëzve të tjerë. Kjo ligësi e padëmshme shoqërohet me shprehjen "Poisson d'Avril" që do të thotë, natyrisht, "Peshku Prill". Siç vuri në dukje një faqe franceze, nuk është saktësisht tendenca e fundit, por nëse njerëzit janë bamirës, ​​ndoshta do t'ju bëjnë të qeshni.

Është mjaft interesante që peshqit konsiderohen gjithashtu një simbol fati në shumë zona të botës dhe janë të rëndësishëm në shumë tradita të Vitit të Ri. Një teori e origjinës apokrife tregon se kur Franca kaloi nga kalendari Julian në kalendarin aktual Gregorian në vitet 1500, njerëzit menduan se do të ishte qesharake të festonin me shaka Vitin e Ri të vjetër. Ajo ditë e vjetër e Vitit të Ri ishte … 1 Prilli. 

FOTO-LAJM/ Si duket dita e 1 prillit në mbarë botën?
Dy vëllezër duke i ngjitur njëri-tjetrit peshk 1 prill 1963 mbi kurrizin e tyre më 1 prill 1963.

Në Amerikën Latine

Pjesa më e madhe e Amerikës Latine feston "El Dia de los Inocentes", ose "Dita e të Pafajshmëve", një festë katolike e fund dhjetorit që u vendos krejt natyrshëm të ishte dita e shakave. Në Brazil, 1 Prilli është dita e zgjedhjes së shakave duke e quajtur "Dia das Mentiras" ose "Dita e Gënjeshtra.” 

Në një pjesë të Spanjës, ata bëjnë luftë me ushqim

Në Ibi, Alicante, Spanjë, festohet "El Dia de los Inocentes" (i njohur ndryshe si Dita e Gënjeshtrave të Prillit në Dhjetor). Tradita e "Els Enfarinat" thuhet se është më shumë se 200 vjeçare dhe përfshin një "marrëveshje" të stilit ushtarak të qytetit, ku sundimtarët e rinj duhet të krijojnë ligje të çuditshme që të tjerët duhet t'u binden. Nëse nuk e bëjnë, ata "gjobiten" dhe paratë shkojnë për bamirësi. Pak hedhje mielli, pak vallëzim dhe dita e LARPing të frymëzuar nga Rreziku ka përfunduar. 

Në Iran, ata janë profesionistë të vjetër 

Irani mund të mburret me traditat më të vjetra të 1 prillit me respektimin e Sizdah Bedar, i cili gjithashtu ka një element shakaje. Ajo festohet në ditën e trembëdhjetë të Vitit të Ri Persian, më 1 ose 2 prill. Konsiderohet gjithashtu një festival pranveror, i cili lidhet me disa paraardhës të tjerë të 1 prillit, si kremtimi i lashtë romak i Hilarias .

Në Skoci

Historikisht, në Skoci festat zgjasin 2 ditë. Së pari është Hunt the Goëk Day. "Gowk" është termi për një lloj zogu, por është gjithashtu zhargon për "budalla" dhe në këtë ditë, skocezët dërgojnë 'Gowk' te njerëzit e tyre duke u argëtuar. Nëse nuk tërhiqeni, ka gjithmonë një mundësi për poshtërim të nesërmen, që është "Dita e Tailie". Dita e Tailie është për shaka të lidhura me 'derrière', ngjitja e një shenje në shpinë.

FOTO-LAJM/ Si duket dita e 1 prillit në mbarë botën?
Një e re iraniane fryn një nargjile ndërsa ajo dhe familja e saj ulen së bashku në një park në Teheranin verior

Në Poloni ata e kanë gjithmonë fjalën e fundit

Prima Aprilis, ose 1 Prilli, ndodh njësoj në Poloni si në çdo vend tjetër pro-Gëndriçkave. Prima Aprilis, uëażaj, bo się pomylisz! (Dita e Gënjeshtrave të Prillit, kini kujdes - mund të gaboni!)

Përshtatur nga CNN. 

1 prilli

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN