LIVE UPDATES
Bota

Tërmeti i fuqishëm në Afganistan shkaktoi krizë ekonomike dhe humanitare, 2000 shtëpi të shkatëruara

Janë shkatërruar rreth 2000 shtëpi, disa njerëz e kaluan natën duke fjetur në strehimore të improvizuara në natyrë

23 Qershor 2022, 08:51 Nga d.d
Tërmeti i fuqishëm në Afganistan shkaktoi krizë ekonomike
pamje nga termeti ne Afganistan

AFGANISTAN-Tërmeti i fuqishëm në Afganistan që vrau më shumë se 1000 persona, ishte një "goditje e madhe" për vendin pasi tashmë po përballen me një krizë të rënd ekonomike dhe humanitare.

Shumë shtëpi në zonat e tyre janë bërë me baltë, dru dhe materiale të tjera që dëmtohen nga motit dhe tërmeti, teksa tashmë janë shkatëruar plotësisht.

OKB-ja ka shpërndarë furnizime mjekësore dhe ka dërguar ekipe shëndetësore në Afganistan por paralajmëroi se nuk ka aftësi kërkimi dhe shpëtimi dhe se fqinjët rajonalë kanë pak kapacitet për të ndërhyrë.

Ekspertët dhe zyrtarët thonë se nevojat më urgjente të menjëhershme përfshijnë kujdesin mjekësor dhe transportin për të lënduarit, strehim dhe furnizim me ushqim, ujë dhe veshje.

Sipas CNN, janë shkatërruar rreth 2000 shtëpi, disa njerëz e kaluan natën duke fjetur në strehimore të improvizuara në natyrë, ndërsa shpëtimtarët kërkonin të mbijetuarit me elektrik dore.

Mjekët dhe stafi i urgjencës nga i gjithë vendi po mblidhen në vend, me ndihmën e disa agjencive ndërkombëtare si Organizata Botërore e Shëndetësisë. Qeveria talebane ka vendosur burime emergjence, duke përfshirë disa helikopterë dhe dhjetëra ambulanca, dhe ka ofruar kompensim për familjet e viktimave. Tërmeti ka komplikuar problemet që tashmë 'mundojnë' Afganistanin.

Kriza ekonomike është shfaqur prej vitesh, rezultat i konfliktit dhe thatësirës, ​​ajo u 'zhyt' në thellësi të reja pas marrjes së pushtetit nga Talibanët.

Miliona afganë janë pa punë, punonjësit e qeverisë nuk janë paguar dhe çmimi i ushqimit është rritur, me raporte të disa familjeve aq të dëshpëruara për të ngrënë saqë kanë përdorur për të shitur fëmijët e tyre.

Tërmeti me magnitudë 5.9 goditi orët e para të së mërkurës pranë qytetit Khost pranë kufirit me Pakistanin. Të paktën 1,500 njerëz janë raportuar të plagosur por zyrtarët paralajmërojnë se numri ka të ngjarë të rritet.

termeti ne afganistan

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave