LIVE UPDATES
Bota

Analiza e The Times: Separatistët rusë në Donetsk kanë humbur 55% të luftëtarëve

Mbretëria e Bashkuar vlerësoi se separatistë rus në Donetsk kishin humbur 55 për qind të forcës së tyre.

23 Qershor 2022, 08:10 Nga j.c
Analiza e The Times: Separatistët rusë në Donetsk kanë
Foto ilustruese

UKRAINË- Inteligjenca amerikane ka njoftuar se separatistët rusë në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës kanë humbur më shumë se gjysmën e luftëtarëve të tyre. Republika e vetëshpallur Popullore e Donetskut (DPR) ka pranuar se 2,128 personel ushtarak janë vrarë dhe 8,897 janë plagosur që nga fillimi i vitit, tha Ministria e Mbrojtjes në Londër.

Duke analizuar shifrat, Mbretëria e Bashkuar vlerësoi se separatistë rus në Donetsk kishin humbur 55 për qind të forcës së tyre. Ndërkohë autoritetet ruse s’e kanë publikuar numrin e përgjithshëm të viktimave ushtarake në Ukrainë që nga 25 marsi.

Ukraina pretendon se Rusia ka humbur më shumë se 34,000 trupa të saj, duke e detyruar atë të tërheqë forcat rezervë dhe mercenarët. Sakaq analiza e Ministrisë së Mbrojtjes erdhi pasi Aiden Aslin, një burrë britanik i dënuar me vdekje nga një gjykatë me prokurë ruse për luftime në Ukrainë, iu tha se ekzekutimi i tij do të kryhej, sipas familjes së tij.

Zyrtarët thanë se nuk kishte pasur asnjë përpjekje nga zyrtarët britanikë për të negociuar në emër të tij. Aslin, i cili po mbahet në DPR, i tha familjes së tij në një telefonatë se “koha po mbaron”.

“Nuk ka fjalë, thjesht nuk ka fjalë, duhet të jetë makthi më i keq i të gjithëve që të kërcënosh një anëtar të familjes në këtë mënyrë”, tha për BBC-në Pamela Hall, gjyshja e Aslin.

Rusia kishte shumë gjasa të përgatitej të përpiqej të vendoste një numër të madh njësish rezervë në rajon, ku një betejë intensive artilerie po vazhdon. Nga të dyja palët, Ministria e Mbrojtjes tha se aftësia për të gjeneruar dhe vendosur njësi rezervë në front ndoshta po bëhej gjithnjë e më kritike për rezultatin e luftës.

Perëndimi po planifikon të trajnojë mijëra ukrainas të tjerë në mënyrë që ata të zëvendësojnë trupat e dëmtuar nga lufta që kanë luftuar që nga fillimi i konfliktit. Fokusi kryesor i Rusisë është tek fqinji Luhansk, pasi dështoi në përpjekjet e saj për të kryer një pushtim me shumë boshte.

Ukraina është detyruar të dërgojë përforcime në Severodonetsk , qyteti lindor në rajon, të cilin Moska thotë se e ka rrethuar. Midis 7,000 dhe 8,000 civilë janë ende të bllokuar, të fshehur, sepse është shumë e rrezikshme të largohesh, tha në një intervistë Oleksandr Stryuk, kryebashkiaku i Severodonetsk. Ndërsa vija e betejës kalonte nëpër pjesën e vjetër të qytetit, atëherë kjo pjesë tani është në rrënoja. Rusët po shkatërrojnë themelet e ndërtesave.

Zyrtarët ukrainas besojnë se java e ardhshme do të jetë vendimtare për përpjekjet ruse për të marrë nën kontroll qytetin, me raportet se udhëheqja ruse ka caktuar 26 qershorin si afatin përfundimtar për forcat e saj për të arritur në kufirin administrativ të rajonit të Luhanskut. Presidenti Zelensky tha në një fjalim mbrëmë se ndërsa Luhansk po dëshmohej më i vështiri për t’u mbrojtur, ushtria pushtuese po ushtronte gjithashtu presion serioz mbi Donetsk.

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra