LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ BE sot do të vendos për statusin kandidat të Ukrainës, Zelenskyy: Rusia synon ta kthejë Donbasin në Mariupol 

Inteligjenca britanike parashikon se vrulli i Rusisë do të ngadalësohet gjatë muajve të ardhshëm

23 Qershor 2022, 08:43 Nga d.d
LUFTA/ BE sot do të vendos për statusin kandidat të
pamje nga lufta

UKRAINË-Lufta në Ukrainë sot ka hyrë në ditën e 120. Sulmet ruse me raketa janë shtuar në luftimet e tyre. Udhëheqësit e BE-së do të vendosin sot nëse do t'i japin Ukrainës statusin e kandidatit, pas një rekomandimi pozitiv nga Komisioni Evropian të premten e kaluar .

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy, beson se forcat ruse po përpiqen të shkatërrojnë qytete në rajonin lindor të Donbasit në të njëjtën mënyrë që bënë në Mariupol.

Ngjarjet më të fundit të luftës

Një sulm raketor rus ka lënë të vdekur të paktën një person në Mykolaiv në jug të Ukrainës , sipas kryebashkiakut të tij, Oleksandr Senkevych. 

Guvernatori i Luhansk, Serhiy Haidai, tha dje se forcat ruse po lëviznin drejt Lysychansk, duke synuar ndërtesat e policisë, sigurimit shtetëror dhe prokurorëve.

Banorët dhe punëtorët në një termocentral bërthamor në Enerhodar, një qytet në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës, po rrëmbehen nga pushtuesit rusë, sipas kryebashkiakut të rajonit. 

Inteligjenca britanike parashikon se vrulli i Rusisë do të ngadalësohet gjatë muajve të ardhshëm. 

Udhëheqësit në samitin e ardhshëm të G7 në Gjermani do të shpallin masa të reja që synojnë presionin ndaj Rusisë si dhe angazhime të reja për të mbështetur sigurinë evropiane, ka thënë një zyrtar i lartë amerikan. 

Kremlini tha se sanksionet e BE-së që çuan Lituaninë të bllokonte tranzitin e disa mallrave në enklavën ruse të Kaliningradit ishin "absolutisht të papranueshme”.

Ukraina ka minimizuar shanset për të arritur një marrëveshje me Rusinë që mund të lejojë dërgesat e bllokuara të drithërave të nisin lundrimin në Detin e Zi. 

Shefi i forcave të armatosura të Finlandës tha se vendi i tij ishte i përgatitur për një sulm rus dhe do të bënte rezistencë të ashpër në rast se do të ndodhte. 

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dje vizitoi Iranin. Ministria e Jashtme iraniane tha se vizita e Lavrov kishte për qëllim "zgjerimin e bashkëpunimit me rajonin euroaziatik dhe Kaukazin".

Evropa duhet të përgatitet menjëherë që Rusia të mbyllë të gjitha eksportet e gazit në rajon këtë dimër , sipas kreut të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Fatih Birol. 

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave