LIVE UPDATES
Bota

ICE: Kufiri i çmimit të gazit nga BE mund të japë një goditje prej 33 miliardë dollarë në tregje

Pagesat për swap-et dhe kontratat e së ardhmes që përdoren nga prodhuesit e energjisë janë dyfishuar këtë vit deri më tani, sipas Bankës Qendrore Europiane, duke detyruar shumë kompani që të përdorin linja kredie me bankat e tyre dhe që të kryejnë më shumë tregti private, ku kërkesat për këto pagesa janë më të ulëta.

24 Nëntor 2022, 14:23 Nga A.B

ICE: Kufiri i çmimit të gazit nga BE mund të japë një

Tregtuesit e energjisë do të duhet të shtojnë pagesat për kontratat e gazit me 33 miliardë dollarë nëse miratohet plani i Brukselit për të kufizuar çmimin e standardit kryesor të gazit në Europë, ka paralajmëruar ICE, një ndër operatorët kryesorë të shkëmbimeve të gazit.

Prodhuesit dhe tregtarët që mbështeten te tregu holandez i kontratave të së ardhmes TTF do të përballen me një rritje prej 80 për qind në pagesat që bëjnë në formën e sigurimeve për të garantuar marrëveshjet e tyre, sipas një memoje që i është dërguar Komisionit Europian nga Intercontinental Exchange.

Një rritje kaq e madhe e këtyre pagesave mund të “destabilizojë tregun”, thuhet në memon e ICE, grupi me qendër në Atlanta që drejton tregun e TTF-ve.

Pagesat për swap-et dhe kontratat e së ardhmes që përdoren nga prodhuesit e energjisë janë dyfishuar këtë vit deri më tani, sipas Bankës Qendrore Europiane, duke detyruar shumë kompani që të përdorin linja kredie me bankat e tyre dhe që të kryejnë më shumë tregti private, ku kërkesat për këto pagesa janë më të ulëta.

Paralajmërimi i ICE vjen në një kohë kur autoritetet e BE-së po planifikojnë që të finalizojnë tavanin e planifikuar për çmimet e gazit në rajon, të cilat u rritën ndjeshëm gjatë verës pasi pushtimi rus i Ukrainës dhe temperaturat përvëluese goditën furnizimet, frenuan prodhimin ekonomik në të gjithë bllokun dhe detyruan kompanitë e energjisë të BE-së që të kërkonin miliarda euro nga fondet e emergjencës.

Vendet anëtare të BE-së po përpiqen që të arrijnë një marrëveshje e cila mund të fillojë të zbatohet deri në fund të vitit. Komisioni propozoi të martën kufizimin e çmimit të kontratave të ardhshme në tregun TTF, i cili përbën rreth katër të pestat e tregtimit të gazit në vendet e bllokut.

Brukseli propozoi kufizimin e çmimit të gazit nëse ai arrin 275 € për megavat orë për dy javë rresht dhe nëse diferenca e tij me standardin për kostot e gazit natyror të lëngshëm në Europë është 58 € për MWh ose më e lartë për 10 ditë brenda atyre dy javëve. Sipas këtyre klauzolave, kufiri nuk do të ishte aplikuar as kur çmimet e gazit arritën në nivele të paprecedenta këtë verë, duke i shtyrë kritikët që të vënë në dyshim dobinë e këtyre kufizimeve.

Diplomatët nga 15 vendet e BE-së që kërkuan vendosjen e një kufiri nga frika se një rritje tjetër e çmimeve të gazit këtë dimër mund të shkaktojë trazira sociale dhe vështirësi në menaxhimin e financave publike, kanë sinjalizuar se qeveritë e tyre do ta kundërshtonin një nivel kaq të lartë të kufirit të çmimit.

Por, ICE paralajmëroi se çdo lloj kufiri do të nënkuptonte që kontratat e ardhshme do të kishin risk më të lartë dhe do të përfshinin më shumë marrëveshje private, të cilat do t’i detyronin agjencitë e shkëmbimit të gazit që të kërkonin më shumë para nga klientët paraprakisht. Rreziku ishte “i menjëhershëm”, tha Intercontinental Exchange.

Vlerësimi prej 33 miliardë dollarësh mbulon si marzhin fillestar, i cili mbron palët nga rreziku i mospagimit, ashtu edhe marzhin e variacionit, i cili mbulon luhatjen e çmimeve ditore në tregje./ MONITOR

gazi

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat