LIVE UPDATES
Bota

Sulmi i xhihadistëve që la 130 të vdekur në Paris, dënohen 20 të akuzuarit, 6 burgime të përjetshme

Vendimet e shumëpritura mbulojnë më shumë se nëntë muaj seanca dëgjimore dhe një hetim gjashtë-vjeçar, në shumë vende, gjetjet e të cilit shkojnë në më shumë se një milion faqe.

29 Qershor 2022, 21:20 Nga I.A
Sulmi i xhihadistëve që la 130 të vdekur në Paris,
Salah Abdeslam

FRANCË- Gjyqtarët kanë dhënë vendimet të mërkurën për 20 burra të akuzuar për sulmet e Parisit të nëntorit 2015 që lanë 130 të vdekur, duke përfunduar gjyqin më të madh në historinë moderne franceze. Vendimet e shumëpritura mbulojnë më shumë se nëntë muaj seanca dëgjimore dhe një hetim gjashtë-vjeçar, në shumë vende, gjetjet e të cilit shkojnë në më shumë se një milion faqe.

Nga 20 burrat në gjyq, gjashtë, përfshirë pesë zyrtarë të lartë të grupit militant Shteti Islamik, janë gjykuar në mungesë të tyre pasi supozohet se kanë vdekur gjatë sulmit. Ndër të pandehurit e tjerë janë Mohamed Abrini, i cili pranoi përfshirjen në sulmet e Parisit, por mohoi se drejtonte operacionin, dhe Mohamed Amri, i cili pranoi se kishte marrë Salah Abdeslamin me makinë në Paris nga Belgjika, por mohoi një lidhje me terrorizmin. Hamza Attou akuzohet se ka larguar të dyshuarin kryesor - por gjithashtu ka mohuar lidhjen me terrorin, dhe Yassine Atar, i cili akuzohet se mban çelësat e një shtëpie të sigurt, por këmbëngul se ai ishte i pafajshëm.

Dënimet që u dhanë:

Mohamed Abrini: burgim i përjetshëm me minimum 22 vjet pas hekurave.

Mohamed Bakkali, Osama Krayem dhe Sofien Ayari: 30 vjet burg, me të paktën dy të tretat pas hekurave

Ali El Haddad Asufi: 10 vjet burg, me të paktën dy të tretat

Yassine Atar: 8 vjet burg me të paktën dy të tretat

Muhamed Usman dhe Adel Haddadi: 18 vjet burg me të paktën dy të tretat

Fabien Clain, Jean-Michel Clain, Ahmad Alkhald, Obeida Aref Dibo dhe Usama Attar (të gjithë supozohen të vdekur): burgim të përjetshëm pa lirim me kusht

Ahmed Dahmani: 30 vjet burg, me të paktën dy të tretat pas hekurave

Ali Oulkadi: 5 vjet burg

Farid Kharkhach: 2 vjet burg

Hamza Attou: 4 vjet burg

Abdellah Chouaa: 4 vjet burg

Mohammed Amir: 8 vjet burg

Çfarë ndodhi në Paris?

Skuadra prej 10 vetash e xhihadistëve të armatosur rëndë fillimisht shënjestroi stadiumin Stade de France, më pas sulmoi kafe-taracat dhe restorantet në rrethin qendror të 10-të dhe 11-të përpara se të shpërthente në sallën e mbushur plot të koncerteve Bataclan. Nëntë nga sulmuesit ose hodhën në erë veten ose u qëlluan për vdekje. Salah Abdeslam hodhi rripin e tij me bombë dhe iku në Belgjikë. Ai u kap muaj më vonë pas një shkëmbimi zjarri në zonën Molenbeek të Brukselit.

salah abdeslam sulmet ne paris

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim