LIVE UPDATES
Bota

Vendimi i qeverisë së Kosovës, Vuçiç: Prishtina po përgatit sulm për serbët në veri

Duke folur pas një takimi me të dërguarin e Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, Vuçiç tha se fakti që qeveria e Kosovës caktoi një afat deri më 31 shtator për të zëvendësuar targat serbe, do të thotë se pikërisht atëherë është planifikuar sulmi.

29 Qershor 2022, 21:04 Nga I.A
Vendimi i qeverisë së Kosovës, Vuçiç: Prishtina po
Aleksandar Vuçiç

SERBI- Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka reaguar pas vendimin që qeveria e Kosovës ndërmorri për targat serbe. N1info shkruan se sipas Vuçiç, autoritetet në Prishtinë po planifikojnë një sulm në veriun e Kosovës, në të cilin jetojnë dhe serbë.

Duke folur pas një takimi me të dërguarin e Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, Vuçiç tha se fakti që qeveria e Kosovës caktoi një afat deri më 31 shtator për të zëvendësuar targat serbe, do të thotë se pikërisht atëherë është planifikuar sulmi. Vuçiç shtoi se Serbia është gjithmonë e gatshme për dialog, por disa njerëz nuk janë të gatshëm edhe pse kanë pasur mbështetjen e fuqive perëndimore.

“Ata kishin mbështetjen e plotë të Britanisë së Madhe, Gjermanisë dhe vendeve të tjera të Kuintit. Kanë marrë dy vendime: një për refuzimin e të drejtës së hyrjes me letërnjoftime personale ku vendosin letrat për të lejuar hyrjen. Vendimi i dytë ka për qëllim dëbimin e serbëve nga veriu i Kosovës, krijimin e një stuhie të re (operacioni ushtarak kroat kundër zonave të kontrolluara nga serbët në luftën e viteve 1990) ku ata duan të bindin serbët në harkun kohor të dy muajve që të regjistrohen me targa shqiptare RKS. Ata ndoshta do të shpërndajnë fletëpalosje, pamflete, ju e dini se si ishte në Luftën e Dytë Botërore për të bindur serbët dhe nëse nuk i bindin ata do t'u marrin targat dhe automjetet. Ata nuk janë të interesuar se sa serb do të mbijetojnë”, tha Vuçiç.

Ai gjithashtu ka thënë se Prishtina duhet të mendojë tre herë deri më 30 shtator para se të vazhdojë të mbulojë targat e automjeteve me emrat e qyteteve serbe. Megjithatë, Vuçiç shtoi se Serbia nuk do të ndërmarr ndonjë aksion ushtarak pas këtij afati në formë ultimatumi.

“Nuk do të ndërmarrim ndonjë aksion ushtarak, por kërkojmë nga ta që të mos konfiskojnë pronat e njerëzve tanë dhe të mos ndjekin dhe përjashtojnë qytetarët tanë. Kjo është kërkesa jonë e madhe. Lusim këta njerëz të fortë që të mos e bëjnë këtë”, tha Vuçiç.

Qeveria e Kosovës prezantoi sot vendimin me masa reciproke për serbët që hyjnë në Kosovë, sipas të cilave atyre u jepen dokumente të përkohshme identifikimi në të njëjtën mënyrë si qytetarët e Kosovës që marrin letra të përkohshme kur kalojnë në Serbi.

aleksandar vuçiç reciprociteti per targat

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim