LIVE UPDATES
Bota

Mafiozi që vrau dhe copëtoi 11 persona lirohet para kohe, metoda e tmerrshme e vrasjes që ndoqi

Sipas prokurorit Rudy Giuliani, ai ishte një vrasës gjakftohtë që i pëlqente të vriste.

10 Dhjetor 2023, 08:17 Nga A.B
Mafiozi që vrau dhe copëtoi 11 persona lirohet para kohe, metoda e
Anthony Sender

Një vrasës "gjakftohtë" i mafias, që i mori jetën të paktën 11 personave, disa prej të cilëve i copëtoi, do të lirohet nga burgu vitin e ardhshëm pasi kreu vetëm 35 vjet burgim të përjetshëm. Kjo ka shkaktuar zemërim nga familjet e viktimave të tij.

Bëhet fjalë për 68-vjeçarin Anthony Sender, i cili ishte anëtar i familjes Gambino dhe ndodhet i burgosur në burgun e Canaan, Pensilvani. Senter ditët e fundit ka marrë dritën jeshile nga Bordi i Lirimit me Kusht në SHBA, ndaj pritet të lirohet nga burgu pa kryer të gjithë dënimin. 

"Komisioni përcaktoi se ai kishte respektuar në thelb rregullat e institucionit dhe se lirimi i tij në qershor 2024 nuk do të rrezikonte mirëqenien publike," tha një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë për New York Post. Por kjo është shumë larg nga mënyra sesi autoritetet federale e shihnin dikur Anthony Sender, i cili u dënua me burgim të përjetshëm plus 20 vjet në 1989 për pjesëmarrje në të paktën 11 vrasje.

Sipas New York Post, Sender, së bashku me gjashtë mafiozët e tjerë, u akuzuan gjithashtu për zhvatje, trafik droge dhe vjedhje makinash. Senter, tani 68 vjeç, ishte pjesë e një grupi mafioz që punonte për Roy DeMeo, një njeri i krijuar nga Gambino. Grupi i dërguesit ishte i vendosur në sallën e Gemini në 4021 Flatlands Avenue në Flatlands, Brooklyn, ku shumë nga vrasjet e tyre u kryen gjatë viteve 1970 dhe 1980. Autoritetet federale dhe të qytetit kanë identifikuar të paktën 75 vdekje dhe zhdukje që nga ekipi i DeMeo - ndërsa hetues të pavarur shtoi më shumë se 200 njerëz në numërimin brutal.  

Vrasësi gjakftohtë që i pëlqente të vriste

Rudy Giuliani, avokati i atëhershëm i SHBA për Distriktin Jugor të Nju Jorkut, i cili fillimisht ndoqi penalisht Sedder dhe 20 anëtarë dhe bashkëpunëtorë të tjerë të familjes Gambino, përfshirë kumbarin e atëhershëm "Big Paul" Castellano, u befasua nga vendimi. për ta liruar nga burgu.

"Ai duhet të vdesë në burg" tha Giuliani. “Ai tregoi, pa ekzagjerim, një mospërfillje të pakujdesshme për jetën njerëzore. Ai ishte një vrasës gjakftohtë që i pëlqente të vriste”, tha ish-prokurori. “Dhe besoj se ai ka shijuar pjesëmarrjen në një farë mënyre në copëtimin e trupave që ndodhi më pas”, shtoi ai.

"Metoda e Binjakëve"

I lindur në Canarsie, Brooklyn, Center ishte djali i emigrantëve italianë. Emri i tyre origjinal i familjes ishte Sede. Ai dhe një mafioz tjetër, miku i tij prej kohësh Joseph Testa, kaluan aq shumë kohë në strehën e shefit të tyre Demeo, saqë u bënë të njohur si "binjakët".

Ndihmës Prokurori i SHBA Walter Mack tha gjatë gjyqit të tyre 17-mujor nga 1988 deri në 1989 se ata "kryen krimet më të dhunshme që janë gjykuar ndonjëherë në një gjykatë federale të Nju Jorkut".

Vihet re se shumica viktimave të konfirmuara të bandës së DeMeos ishin gangsterë rivalë. Përveç kësaj, në vitin 1977 "binjakët" qëlluan dhe vranë Sherry Golden pasi i dashuri i saj u bë një informator federal./Dosja.al

anthony sender familja gambino mafia

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren