LIVE UPDATES
Bota

Mashtrimi me shtëpitë, zvarriti për 5 vite PROJEKTIN, "TELASHE" për sheikun e Ramës. Policia indiane vë nën hetim Alabbarin

Kur u kontaktua nga PTI, një zëdhënës i Emaar India pranoi se ata e kishin marrë njoftimin, duke vërtetuar kështu edhe lajmin. 

5 Qershor 2023, 13:24 Nga k.m.
Mashtrimi me shtëpitë, zvarriti për 5 vite PROJEKTIN,
Mohamed Ali Alabbar

NEW DELHI- Policia e Delhit ka lëshuar një njoftim për Mohamed Ali Alabbar, themeluesin dhe drejtorin menaxhues të "Emaar Propertie-s" me qendër në Dubai, duke i kërkuar atij të paraqitet para të premtes së kësaj javë për t'u marrë në pyetje. Kjo pasi ai është denoncuar për falsifikim dhe shkelje penale të besimit, për një projekt strehimi në Gurugram.

Kur u kontaktua nga PTI, një zëdhënës i Emaar India pranoi se ata e kishin marrë njoftimin, duke vërtetuar kështu edhe lajmin. 

"Çështja ka të bëjë me një çështje civile të ngritur nga disa blerës shtëpish kundër bankave nga të cilat ata kishin përfituar kredi për prona me vlerë rreth "1 kror rupi", ku zyrtarët e Emaar janë bërë palë në këtë çështje,"-tha zëdhënësi.

Sipas njoftimit të Policisë së Indisë, Alabbar, i cili është një nga drejtorët e filialit të firmës së pasurive të paluajtshme në Indi - Emaar India Limited - së bashku me tre oficerë të tjerë të lartë në vend, janë kërkuar të paraqiten për t'u marrë në pyetje në rast. Tek njoftimi për Alabbar i lëshuar më 26 maj, shkruhet: Projekti Palm Garden po hetohet nga Seksioni IV i Krahut të Veprave Ekonomike, Policia e Delhi, Nju Delhi.

Duke deklaruar se emri i Alabbar përmendet në si i akuzuar dhe duke supozuar se ai është i njohur me faktet dhe rrethanat e çështjes në lidhje me nisjen/rezervimet e projektit. E gjitha nisi pasi një blerës shtëpie, Manish Kumar Patni, më 30 janar, pretendoi se Emaar India Limited kreu falsifikim dhe shkelje kriminale të besimit me shitjen e apartamenteve në projektin e tyre të pasurive të paluajtshme "Palm Gardens".

Sipas FIR, projekti ka nisur në vitin 2010 dhe kompania ka premtuar se do t'ua dorëzojë njësitë e banimit blerësve brenda shtatorit-dhjetorit 2015. Por ky premtim nuk është mbajtur! Patni pretendoi se kompania mblodhi para nga blerësit por u krijua një vonesë e jashtëzakonshme deri në përfundimin e projektit. Akuzuesi pretendoi se kompania kishte keqinterpretuar planin e dakordësuar. Ankuesi ka përmendur edhe disa banka dhe institucione financiare në FIR, duke i akuzuar se kanë lidhje me kompaninë imobilare.

Tre ditë më parë avokatët e kompanisë Emaar u paraqitën në zyrat e policisë së Delhit. Edhe pse policia kishte kërkuar personalisht Alabbar për të marrë në pyetje, shkuarja e avokatëve duket se është pranuar nga organet ligjzbatuese të Delhit. Zëdhënësi i Emaar India tha se mosmarrëveshja ishte e natyrës civile, ndaj edhe do merreshin ata me dosjen.

Ne po ndjekim procesin e rregullt ligjor dhe po japim mbështetjen dhe bashkëpunimin tonë të plotë për një hetim të drejtë dhe të drejtë të çështjes,”- shtoi zëdhënësi.

Po cila është lidhja e tij me Shqipërinë?

Mohamed Alabbar, kreu i Eagle Hills, kompanisë e cila do të ndërtojë Portin e ri turistik të Durrësit. 2.1 miliard euro pritet të jetë kosto e transformimit të Portit të Durrës në investimin strategjik “Marina & Jahtet e Durrësit”. Në projekt, parashikohet ndërtimi i 280 vendeve ankorimi të jahteve, 12 000 apartamenteve dhe 2 hoteleve me 850 dhoma në total. Projekti do të zhvillohet në një sipërfaqe trualli prej 812 600 m2 në Portin e Durrësit, por është pritur me kritika nga opozita, e cila nga ngre dyshime me partneritetin e kompanive. Ndërsa edhe NATO ka ngritur po ashtu gjithashtu shqetësime lidhur me zhvendosjen e portit.

Marrë nga realty.economictimes.indiatimes.com

mohamed ali alabbar

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN