LIVE UPDATES
Bota

Mijëra njerëz dolën në rrugët e Parisit për të protestuar ndaj kostos së lartë të jetesës

Duke kërkuar një investim më të madh në veprimin klimatik, paga më të larta dhe një ngrirje emergjente të çmimeve të sendeve ushqimore, qirasë dhe energjisë, njerëzit marshuan nga Place de la Nation në Place de la Bastille në Parisin lindor, ndërsa Asambleja Kombëtare përpiqet të miratojë buxheti për vitin e ardhshëm dhe grevat në rafineritë e naftës pritet të përhapen në sektorin e transportit këtë javë.

17 Tetor 2022, 18:51 Nga d.a.
Mijëra njerëz dolën në rrugët e Parisit për
Protesta ne France

FRANCË- Një marshim me dhjetëra mijëra njerëz në Paris të dielën përfaqësoi një "konvergjencë të madhe" të krizave me të cilat përballet publiku francez dhe qeveria e presidentit Emmanuel Macron, tha udhëheqësi progresiv Jean-Luc Mélenchon, kreu i partisë së majtë France Unbowed dhe një organizator i protestës masive.

Sipas Guardian, duke kërkuar një investim më të madh në veprimin klimatik, paga më të larta dhe një ngrirje emergjente të çmimeve të sendeve ushqimore, qirasë dhe energjisë, njerëzit marshuan nga Place de la Nation në Place de la Bastille në Parisin lindor, ndërsa Asambleja Kombëtare përpiqet të miratojë buxheti për vitin e ardhshëm dhe grevat në rafineritë e naftës pritet të përhapen në sektorin e transportit këtë javë.

Katër muaj pasi Macron humbi shumicën në Asamblenë Kombëtare dhe France Unbowed formoi një koalicion me partitë e tjera të qendrës së majtë, Mélenchon i tha turmës se qeveria e presidentit po bie në "kaos".

"Nëse jeni në vështirësi ose në mjerim, kjo është ekskluzivisht sepse korrelacioni i forcave midis atyre që kanë gjithçka dhe atyre që kanë pak, është në favor të atyre që kanë gjithçka," tha Mélenchon, duke u bërë thirrje protestuesve që "të mos lejojnë veten e tyre. të ndahen nga ngjyra e lëkurës, feja, përkatësia politike apo indiferenca.”

Grevat për pagat e ulëta në rafineri kanë shkaktuar mungesë benzine dhe radhë të gjata në stacionet e benzinës, ndërsa pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar rritje të kostove të energjisë. Inflacioni qëndron në 6% në Francë dhe ka rritur çmimet e produkteve ushqimore.

Buxheti i propozuar nga qeveria e Macron përfshin fundin e subvencioneve direkte për gazin dhe nuk përfshin një rritje mjaft të madhe pagash, sipas kritikëve progresivë, ose një taksë mbi fitimet e papritura.

Ndërsa France Unbowed dhe koalicioni që ajo formoi në fillim të këtij viti po e kundërshtojnë propozimin me arsyetimin se ai do të sjellë më shumë masa shtrënguese në një vend ku punëtorët tashmë po dënojnë stagnimin e pagave, e djathta ka akuzuar qeverinë se ka propozuar shumë shpenzime. Kryeministrja Élisabeth Borne tha javën e kaluar se administrata e Macron "ndoshta" do të përdorte fuqitë e saj kushtetuese këtë javë për të shtyrë buxhetin pa votim - një mundësi që nxiti kritika nga turma kur Mélenchon e përmendi atë të dielën.

Krahas grevave që tashmë kanë nisur, të martën është shpallur edhe grevë e transportit. Sindikatat më të mëdha të vendit kanë bërë thirrje gjithashtu për një grevë të përgjithshme duke filluar javën e ardhshme, një kërkesë që u përsërit nga Mélenchon.

protesta ne france kriza ekonomike prej luftes emmanuel macron jean-luc mélenchon

Sondazh

Poll

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë

U helmuan nga uji në lokal, flet administratorja e hotelit në Shkodër: Uji ka qenë i ambalazhuar

Rrethohet nga FNSH dhe RENEA shtepia e Ervis Martinajt

Telefonata URGJENTE! Noka i ka bllokuar Foltoren, Nikolla harron mikrofonin hapur: Po e përjashtoj