LIVE UPDATES
Bota

Kryebashkiaku i Moskës Sobyanin: Mobilizimi në kryeqytetin rus ka përfunduar

Përmes një deklarate të lëshuar më 17 tetor, Sobyanin tha se “të gjitha qëllimet lidhur me mobilizimin janë arritur”, duke shtuar se qendrat për mobilizim në Moskë do të mbyllen pasditen e së hënës.

17 Tetor 2022, 18:10 Nga d.a.
Kryebashkiaku i Moskës Sobyanin: Mobilizimi në kryeqytetin rus ka
Sergei Sobyanin

RUSI- Kryetari i Moskës, Sergei Sobyanin, njoftoi se mobilizimi ushtarak për luftën në Ukrainë ka përfunduar në rajonin e kryeqytetit rus.

Përmes një deklarate të lëshuar më 17 tetor, Sobyanin tha se “të gjitha qëllimet lidhur me mobilizimin janë arritur”, duke shtuar se qendrat për mobilizim në Moskë do të mbyllen pasditen e së hënës.

“Njoftimet për rekrutim që janë shpërndarë gjatë mobilizimit për banorët dhe në vendet e punës, më nuk do të jenë të vlefshme”, tha Sobyanin.

Ai nuk tregoi se sa qytetarë të Moskës janë mobilizuar gjatë mobilizimit që presidenti rus, Vladimir Putin, shpalli më 21 shtator pas humbjeve të mëdha në fushëbetejën në Ukrainë.

Ditëve të fundit, mediat kanë raportuar se policia dhe zyrtarët për rekrutim në Moskë, por edhe në Shën Petersburg, qytetin e dytë më të madh në Rusi, kanë bastisur stacione të metrove, hotele dhe konvikte, për të kapur personat që kanë pasur thirrje për mobilizim.

Andrei Klishas, një anëtar me ndikim në Dhomën e Lartë të Parlamentit rus, ka bërë thirrje që të hetohen këto aksione të autoriteteve dhe ka kërkuar që çdo rast të ndiqet “për të vlerësuar ligjshmërinë e veprime të zyrtarëve që kanë lejuar këto bastisje”.

Disa rajone ruse kanë njoftuar për përfundimin e mobilizimit, edhe pse shumë prej tyre kanë kërkuar që në Ukrainë të vazhdojë dërgimi i ushtarëve.

Putin ka thënë se vetëm rusët që kanë shërbyer në ushtri dhe kanë përvojë luftarake, do të mobilizohen. Megjithatë, është raportuar për raste të shumta kur burrat që kurrë nuk kanë shërbyer në ushtri, janë dërguar në frontin e luftës në Ukrainë pa asnjë trajnim paraprak./REL/

sergei sobyanin lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...