LIVE UPDATES
Bota

Programi i KGB-së që "krijon" spiunet ruse! Historia e Anna Chapman, rekrutimi në "Ilegales", misioni në SHBA e tradhëtia që iu bë ( Si e priti Putin?)

Si shërbimet sekrete ruse dërgojnë spiunet në Perëndim?

20 Mars 2023, 11:56 Nga A.B
Programi i KGB-së që "krijon" spiunet ruse! Historia e Anna
Anna Chapman

GREQI- Ishte e premte e 9 korrikut 2010 kur Anna Chapman, spiunja më e famshme ruse, u kthye në atdheun e saj dhe u dërgua në një agjenci të sigurtë.

Ajo shkaktoi tensione të shumta në marrëdhëniet SHBA-Rusi. Ditët në vijim ka qëndruar në një apartament 46 m2, duke folur vetëm me zyrtarë të lartë të inteligjencës ruse, ndërkohë që të gjitha mediat në botë e komentonin e ndërkohë që Policia po e kërkonte.

Mirëpo, duket se ajo mblodhi të gjitha karakteristikat ideale të një James Bond femër, ose më mirë të një "Sparrow të Kuq" nga FSB ose SVR .

Ajo ishte simpatike, joshëse dhe në fakt, siç thoshin disa që e njihnin, nxirrte një atmosferë kozmopolite si një grua e suksesshme biznesi në Nju Jork. Por në thelb ishte diçka tjetër. Një agjente e trajnuar në mënyrë perfekte, e cila operoi në SHBA së bashku me nëntë "kolegët" e saj të tjerë pa bërë asnjë gabim. Ajo u arrestua sepse u tradhtua nga njeriu që supozohej se do të mbante të sigurt Chapman, i cili jetonte si agjent biznesi në Amerikë.

Derisa u krye arrestimi, askush nuk kishte dyshuar për spiunen mbresëlënëse që erdhi nga i ftohti, e përgatitur në mënyrë të përkryer për misionin e saj në Perëndim.

Programi i KGB-së që "krijon" spiunet ruse! Historia e Anna

Gjenerata e re e agjentëve

Natyrisht ky rast nuk ishte as i pari dhe as i fundit. Rusia, që nga koha e Luftës së Ftohtë me Perëndimin dhe veçanërisht Amerikën, u kujdes për të krijuar shkolla spiunazhi në rajone të ndryshme të ish-BRSS. Kazani është një nga ato qytete që KGB- ja zgjodhi për të ngritur një shkollë për agjentët e "padukshëm" që ndërmerrnin misione jashtëzakonisht të vështira.

I ndërtuar në brigjet e Vollgës, ky qytet industrial strehoi, sipas agjentit të CIA-s Jason Matthews për tre dekada, gjatë Luftës së Ftohtë një shkollë KGB nga e cila u diplomuan "Red Sparrow", spiunët, të cilët kaluan një stërvitje shumë të vështirë e më pas u dërguan në misione speciale jashtë vendit. Qëllimi i tyre kryesor? 

Rekrutoni informatorë, depërtoni në ambasadat e huaja (ajo e Amerikës ishte prioriteti i parë) dhe agjencitë qeveritare.

Shumë "Sparrows" bënë një punë të shkëlqyer në atë kohë por gjithçka ndryshoi me shpërbërjen e BRSS. KGB u shpërbë si pjesë e përmirësimit të shërbimit sekret rus. FSB dhe SVR, që zuri vendin e saj, bënë ndryshime gjithëpërfshirëse, modernizuan dhe shitën programe ambicioze për agjentë të rinj operacionalë. 

Programi "Ilegales"

Kështu e quanin amerikanët, e ishte padyshim, sipas analistëve dhe zyrtarëve të lartë të inteligjencës perëndimore, një lëvizje brilante e rusëve për të depërtuar në vende të ndryshme. Agjentët e rinj, pas trajnimit që kushtoi disa miliona dollarë, po mësonin të funksiononin si qytetarë të vendit ku do të dërgoheshin, duke adoptuar mënyrën e jetesës atje, zakonet e të ngrënit dhe sigurisht gjuhën.

Pas një trajnimi, i cili mund të zgjaste më shumë se një vit, ata u pajisën me pasaporta false dhe u dërguan në Itali, Angli, Gjermani, Francë, Belgjikë dhe vende të tjera perëndimore. Përsa i përket Amerikës, ajo thithi dhjetëra “Ilegalë” që u dërguan çifte ose veç e veç për t’u vendosur në qytete dhe për të nisur jetën e tyre të re.

Aksioni në SHBA

Spiunët kanë punë që askush nuk do t'u kushtonte vëmendje: drejtimin e një dyqani arti dhe zanatesh, drejtimin e një agjencie udhëtimi ose punën në një dyqan riparimi makinash. Askush nuk do t'i kushtonte vëmendje profesioneve të tilla. Por kur Moska dëshiron t'i aktivizojë, ata janë të gatshëm të bëjnë gjithçka, nga mbledhja e informacionit deri te vrasja e njerëzve.

Programi "Ilegalët" ishte i preferuari i Vladimir Putinit, pasi duke kaluar vetë KGB ai e kuptoi plotësisht rëndësinë e tij. Anna Chapman e shfajësoi atë së bashku me nëntë kolegët e saj të tjerë me bazë në SHBA deri në qershor 2010. Anna Vasilievna Kustchenko, siç është emri i saj i vërtetë, e bija e një zyrtari të KGB-së, studioi për Ekonomi në Universitetin e Moskës.

Në të njëjtën kohë u rekrutua nga SV, duke marrë bekimet e babait të saj dhe kur u nis për në Londër u sigurua të takonte njeriun që do t'i jepte nënshtetësinë britanike. Alex Chapman pa 19-vjeçaren e atëhershme Anna në një festë në Docklands, ra në dashuri me të dhe çifti u martua në Moskë disa muaj më vonë.

Me marrjen e nënshtetësisë britanike, spiunja ruse mundi të udhëtonte lirshëm brenda Bashkimit Evropian, ndërsa filloi të punonte fillimisht në NetJets dhe më vonë në bankën Barclays. Martesa me Chapman do të zgjasë deri në vitin 2006, ndërsa ndarja i jep një tjetër erë ruses, Mata Hari e cila qarkullon në Londër, takon njerëz dhe merr informacion.

Tre vjet më vonë, vjen koha e lidhje me spiunin 27-vjeçar, i cili vendoset në Manhattan, në një apartament në Exchange Place, një bllok larg Wall Street. Fondet sekrete të SVR-së e ndihmojnë Anën dhe kompaninë e pasurive të patundshme që ajo ka krijuar të shkojnë nga e mira në më të mirë, duke mos e kuptuar që pas disa muajsh ajo do ta gjejë veten në një zinxhir të ngushtë si protagonistja kryesore në një thriller spiunazhi.

Programi i KGB-së që "krijon" spiunet ruse! Historia e Anna

Tradhtia

Alexander Nikolayevich Poteyev, i lindur më 7 mars 1952, ishte një nga lojtarët më të fortë në këtë histori, pasi kishte qenë kolonel në Shërbimin e Inteligjencës Ushtarake (SVR), por i rekrutuar në të njëjtën kohë nga CIA. Ai në thelb "ia dorëzoi" Chapman dhe nëntë agjentë të tjerë rusë CIA-s dhe FBI- së në pjatë.

Më pas, shërbimet amerikane të sigurisë “bllokuan” dhjetë rusët, duke i monitoruar me metodat më moderne, duke i dëgjuar bisedat e tyre dhe duke i filmuar. Agjent i FBI-së në cilësinë e tij si biznesmen, e lë Chapman të mendojë se ajo e ka rekrutuar atë, zhvillon një miqësi të ngushtë me të dhe pret momentin e duhur.

Kjo ndodh në qershor 2010 me një operacion spektakolar që çmontoi rrjetin e dhjetë spiunëve rusë dhe ishte një goditje e fortë për amerikanët në "luftën e padukshme" të shërbimeve të inteligjencës kundër Rusisë. Një shpërthim që ndodhi sapo avioni i Dmitry Medvedev u nis nga Uashingtoni pas përfundimit të vizitës së tij zyrtare.

Ekipet e agjentëve të FBI-së dhe CIA-s arrestuan njëkohësisht dhjetë spiunët rusë në qytete të ndryshme pas muajsh vëzhgimi, ndërsa drejtori i atëhershëm i CIA-s, Leon Panetta, kishte informuar Barack Obamën disa 24 orë para mbërritjes së Medvedevit në SHBA dhe urdhri ishte që të mos prishet vizita e presidentit të atëhershëm të Rusisë.

Programi i KGB-së që "krijon" spiunet ruse! Historia e Anna

Jeta pas SVR-së

Që nga ajo ditë, Poteev ka qenë një flamur i kuq për Putinin, i cili dihet se nuk i harron kurrë "tradhtarët". Pak më shumë se 24 orë pas arrestimit të Anna Chapman dhe nëntë të tjerëve, kur u pyet për vendndodhjen e Potejevit, ai u përgjigj me të vrenjtur: "A po prisni një konferencë shtypi për t'ju treguar se çfarë do të bëjnë shërbimet e sigurisë së vendit?

Ai e kishte dhënë tashmë urdhër për të "vulosur" fatin e Potejevit, i cili ishte rekrutuar nga CIA që nga viti 1999, por ai ishte larguar para se të kryhej arrestimi i spiunëve.

Chapman dhe nëntë të tjerët shkëmbehen me marrëveshje midis SHBA-së dhe Rusisë në aeroportin e Vjenës dhe kthehen me avion Lear jet në Domodedovo, Moskë.

Agjentja simpatike brenda pak ditësh takohet me Putin, i cili e mirëpriti si një hero të Rusisë dhe që atëherë ajo ka nisur një karrierë tjetër: merr shfaqjen e saj televizive, jep leksione në universitete dhe bën fotosesione të guximshme për një tarifë të lartë.

Burimi: Protothema.gr

maria tsalla anna chapman spiunet ruse

Sondazh

Poll

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska