LIVE UPDATES
Bota

Stoltenberg për situatën në Kosovë: KFOR-i është i gatshëm të ndërhyjë nëse cënohet siguria

Stoltenberg tha se kishte folur me lidershipin politik në Prishtinë dhe Beograd për tensionet në veri të Kosovës dhe se të gjitha palët duhet të qëndrojnë të qeta, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

10 Gusht 2022, 08:12 Nga d.a.
Stoltenberg për situatën në Kosovë: KFOR-i është i
Stoltenberg

SHBA- Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se misioni i Aleancës Veri-Atlantike është ruajtja e paqes dhe mundësia e të lëvizurit lirshëm në Kosovë.

Në një intervistë për Vijesti,  Stoltenberg tha se kishte folur me lidershipin politik në Prishtinë dhe Beograd për tensionet në veri të Kosovës dhe se të gjitha palët duhet të qëndrojnë të qeta, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Në përputhje me mandatin e tij të OKB-së, misioni i KFOR-it po monitoron nga afër situatën dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti. Misioni ynë është i përkushtuar për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë”,- u shpreh ai.

I pyetur për ndërtimin e një baze detare në detin Adriatik, për të cilën Shqipëria dhe NATO po negociojnë dhe investime të tjera të mundshme dhe vendosjen e trupave në rajon, Stoltenberg tha se Koncepti i ri Strategjik i NATO-s, i cili u miratua në samitin e Madridit, konfirmoi edhe një herë rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për aleancën.

Pjesë nga intervista:

Si e shikoni retorikën nxitëse të zyrtarëve më të lartë serbë, ndër të tjera, për konceptin e “botës serbe”? Shembull për këtë është ministri aktual i Punëve të Brendshme dhe ish-ministri i Mbrojtjes Aleksandar Vulin.

NATO dhe Serbia janë partnerë të ngushtë dhe afatgjatë. Partneriteti ynë bazohet në dialogun politik dhe bashkëpunimin praktik, me respekt të plotë për politikën shtetërore të Serbisë të neutralitetit ushtarak. Dialogu ynë politik manifestohet në mënyra të ndryshme. Ai përfshin kontaktet e mia me presidentin Aleksandar Vuçiq dhe liderë të tjerë politikë dhe ndërveprime të rregullta me kolegët serbë, të cilët kanë Zëvendës Asistentin tim për Çështje Politike dhe Politikë të Sigurisë dhe Shefin e Zyrës Ndërlidhëse Ushtarake të NATO-s në Beograd. Ai përfshin gjithashtu marrëdhëniet e vendosura mirë midis komandantit të KFOR-it dhe shefit serb të Shtabit të Përgjithshëm. Marrëdhënie të tilla mundësohen nga një frymë konstruktive dhe respekti reciprok, i cili duhet të vazhdojë.

A jeni i shqetësuar për stabilitetin afatgjatë në Kosovë, pas zhvillimeve të fundit në veri të vendit?

Së fundmi kam folur me lidershipin politik në Prishtinë dhe Beograd për tensionet në veri të Kosovës. Të gjitha palët duhet të qëndrojnë të qetë, të shmangin veprimet e njëanshme dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Në përputhje me mandatin e tij të OKB-së, misioni i KFOR-it po monitoron nga afër situatën dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse kërcënohet stabiliteti. Misioni ynë është i përkushtuar për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë. NATO vazhdon të mbështesë plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga BE dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të vazhdojnë negociatat. Është thelbësore për paqen dhe sigurinë rajonale.

Shqipëria po negocion me NATO-n për ndërtimin e një baze detare në detin Adriatik. Kur bëhet fjalë për Ballkanin Perëndimor, a po mendoni për investime shtesë në infrastrukturën lokale apo edhe vendosjen e trupave në rajon? Nëse po, a mund të na tregoni më shumë detaje rreth saj?

Mirëpresim ofertat e aleatëve për vendosjen e objekteve të NATO-s. Ekspertët tanë duhet të shikojnë të gjitha ofertat e tilla dhe më pas të japin këshilla në varësi të kushteve ushtarake. Koncepti i ri Strategjik i NATO-s, i cili u miratua në Samitin e Madridit, konfirmoi edhe një herë rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për aleancën tonë.

NATO do të vazhdojë të promovojë stabilitetin, sigurinë dhe bashkëpunimin në rajon, duke përfshirë përpjekjet e përditshme të KFOR-it, selisë sonë në Sarajevë dhe zyrës në Beograd. Siguria dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor është i rëndësishëm për NATO-n dhe për paqen dhe stabilitetin në Evropë.

trupat e kfor-it në kosovë jens stoltenberg

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët