LIVE UPDATES
Bota

Gjermania i kthehet përdorimit të qymyrit, shkak kriza e gazit rus

Për shkak të rrezikut të krizës energjetike do të rifuten në punë një sërë termocentralesh me qymyr, me pasoja në emetimet e CO2. Lëvizja ekologjike po kundërshton.

10 Gusht 2022, 07:28 Nga d.a.
Gjermania i kthehet përdorimit të qymyrit, shkak kriza e gazit rus
Foto ilustruese

GJERMANI- Ky është një nga lajmet më të hidhura me të cilat duhet të përballen mbrojtësit e klimës këto ditë: qeveria gjermane mbështet qymyrin që dëmton klimën për të luftuar krizën e gazit. Dhe është pikërisht një ministër i Gjelbër ai që i bie kambanës për kthimin e qymyrit. "Nuk është një hap që unë e bëj lehtë, por është një hap i domosdoshëm që ne e bëjmë tani”, tha Robert Habeck. Objektivi: të kursehet gazi duke prodhuar, për shembull, energji elektrike nga qymyri dhe jo nga gazi.

Si të kompensohen emetimet e CO2?

Disa mbrojtës të klimës e kuptojnë vendimin e Habeckut. "Po ta shohim tani qymyrin si një mënyrë shumë afatshkurtër për të kaluar dimrin e ardhshëm, është e dhimbshme për ne, por është një opsion i pranueshëm," thotë Pauline Brünger nga Fridays for Future.

"Për sa kohë që ne mendojmë, si një qeveri federale, se si të kompensojmë drejtpërdrejt këto emetime shtesë." Dhe pikërisht këtu merr fund mirëkuptimi për ministrin. Sepse më shumë qymyr ndoshta do të thotë më shumë emetime CO2.

"Ajo që më jep një ndjesi të pakëndshme është se nuk ka absolutisht asnjë plan për t'i kursyer në plan afatgjatë emetimet shtesë. Pra, kjo nuk është diçka që ne mund ta përballojmë në politikën klimatike," thotë Brünger.

Shkatërrimi i natyrës

Për organizatën rinore të Federatës Gjermane për Mbrojtjen e Mjedisit dhe Natyrës, vënia në punë e termocentraleve me qymyr është një makth, pjesërisht për shkak të emetimeve, pjesërisht për shkak të shkatërrimit të fshatrave dhe peizazheve këtu dhe në mbarë botën.

"Ne tashmë po i përjetojmë pasojat e ndryshimit klimatik dhe e dimë se duhet të kishim vepruar dje. Dhe nuk mund të lejojmë që tani, në një reagim të shpejtë ndaj një krize tjetër, të djegim më shumë qymyr", shpjegon Alexandra Struck, anëtare e Komitetit Drejtues Federal. "Qymyri është në fakt një burim energjie që duhet të ishte braktisur prej një kohë shumë të gjatë”.

Përqendrim në kursimin e energjisë

Koalicioni qeveritar duhet të fokusohet shumë më tepër në kursimin e energjisë, kërkojnë mbrojtësit e rinj të klimës. Jo në formën e thirrjeve të Habeckut për të bërë vullnetarisht më pak dush, por në formën e kërkesave të qarta ligjore - për industrinë dhe konsumatorët.

"Duhet të kursejmë energji. Sepse energjia më e qëndrueshme është ajo që nuk prodhohet", thotë Struck. Ajo dhe shumë në lëvizjen për mbrojtjen e klimës janë të zhgënjyer me qeverinë federale.

"Të Gjelbrit ishin të fundit që prisja të merrnin këtë rrugë. Por gjithashtu prisja plotësisht të merrnin përgjegjësitë e tyre për brezat e ardhshëm edhe një SPD ose një FDP ".

Lëvizja për mbrojtjen e klimës paralajmëron protesta të reja

Dhe ky zhgënjim ka pasoja: euforia që pasoi zgjedhjet e Bundestagut sipas Struck është zhdukur. Në vend të kësaj, po përhapen zhgënjim dhe pakënaqësia, vëren ajo.

"Nuk dua të di se çfarë ndodh me të rinjtë që dalin në rrugë me vite për të mbrojtur interesat e tyre, çfarë ndodh me ta nëse ende nuk dëgjohen dhe nuk angazhohen politikisht. Mund të bëhet tashmë e rrezikshme për një demokraci kur e humbet rininë'.

Shumë njerëz në lëvizjen për mbrojtjen e klimës nuk duan më të presin. Fridays for Future (Të Premtet për të Ardhmen) po bëjnë thirrje për protesta. Nga fundi i shtatorit ata planifikojnë të dalin sërish me protestën e tyre në rrugë./DW/

alexandra struck robert habeck

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari