LIVE UPDATES
Bota

Tajvani, çështja kryesore në telefonatën Biden-Xi. Ja qëndrimi i fortë që mbajti Presidenti amerikan

Korrespondentja e Zërit të Amerikës pranë Shtëpisë së Bardhë, Patsy Widakuswara njofton: Ndërsa Tajvani zhvillonte stërvitjet e tij vjetore ushtarake, me veprime simuluese nëse Pekini sulmon, presidenti Joe Biden dhe presidenti kinez Xi Jinping zhvilluan një telefonatë, e pesta mes tyre që kur Bideni mori detyrën vitin e kaluar.

29 Korrik 2022, 17:07 Nga DOSJA
Tajvani, çështja kryesore në telefonatën Biden-Xi. Ja
Joe Biden

Presidenti amerikan Joe Biden dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping biseduan gjerësisht të enjten në mëngjes mes tensioneve rreth një vizite të mundshme të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan, diçka që Pekini ka paralajmëruar se do të “përballej me përgjigje të fuqishme”. Korrespondentja e Zërit të Amerikës pranë Shtëpisë së Bardhë, Patsy Widakuswara njofton: Ndërsa Tajvani zhvillonte stërvitjet e tij vjetore ushtarake, me veprime simuluese nëse Pekini sulmon, presidenti Joe Biden dhe presidenti kinez Xi Jinping zhvilluan një telefonatë, e pesta mes tyre që kur Bideni mori detyrën vitin e kaluar.

“Ata shkëmbyen pikëpamjet e tyre mbi luftën e Rusisë në Ukrainë dhe ndikimin global që ajo ka. Dhe më pas për Tajvanin, Presidenti Biden theksoi se politika e Shteteve të Bashkuara nuk ka ndryshuar dhe se Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë fuqimisht përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në ose për të minuar paqen dhe stabilitetin përgjatë ngushticës së Tajvanit, tha sekretarja e Shtypit të Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre.

Zyrtarët nuk thanë nëse telefonata uli tensionet dhe të dyja palët dhanë informacion të kufizuar.

“Në prezantimet e tyre publike të këtyre takimeve si Uashingtoni edhe Pekini, gjithmonë përshkruajnë atë që thanë. Asnjëra palë nuk flet kurrë për atë që dëgjoi, gjë që është ndoshta më e rëndësishmja. Duket se ata po dëgjojnë shumë pak”, thotë Robert Daly, në Qendrën Wilson.

Por Tajvani është çështja kryesore. Taipei ka organizuar stërvitje për sulm ajror, ndërsa shqetësimet rriten mbi tensionet e shkaktuara nga planet e pakonfirmuara të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi për të vizituar ishullin, që Pekini e konsideron provincën e tij të shkëputur.

“Mendoj se është e rëndësishme që ne të tregojmë mbështetje për Tajvanin. Unë gjithashtu mendoj se askush nga ne nuk ka thënë ndonjëherë se jemi për pavarësinë kur bëhet fjalë për Tajvanin. Kjo i takon Tajvanit ta vendosë”, tha zonja Pelosi.

Pekini ka paralajmëruar vazhdimisht se do të përgjigjet me forcë.

“Nëse SHBA-ja shtyn përpara dhe sfidon vijën përfundimtare të Kinës, ajo në mënyrë të pashmangshme do të përballet me përgjigje të fuqishme. Pala amerikane do të mbajë të gjitha pasojat që rrjedhin prej saj”, tha Zhao Lijian, zëdhënës i ministrisë së Jashme kineze.

Pekini kritikoi gjithashtu Aktin CHIPS që miratoi Dhomën e Përfaqësuesve të enjten. Legjislacioni do të nxisë prodhimin e mikroprocesorëve në SHBA, dhe do të financojë prodhimin dhe kërkimet shkencore për të rritur konkurrencën amerikane. Ajo është hartuar si një përpjekje për t’iu kundërpërgjigjur Kinës./VOA

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE