LIVE UPDATES
Bota

FOTO/ Meteorologët në Britani përballen me akuza ‘gënjeshtrash e përhapje paniku’ nga publiku mes valës së të nxehtit

Ekipi i parashikuesve në BBC thonin se mijëra komente në rrjetet sociale hidhnin dyshime mbi të dhënat e tyre megjithëse vendi është përfshirë nga i nxehti që i afrohet 40 gradëve.

29 Korrik 2022, 16:58 Nga e.k
FOTO/ Meteorologët në Britani përballen me akuza
Meteorolog, BBC

BRITANI E MADHE- Parashikuesit e motit në Britani janë bërë së fundmi objekt talljesh të paprecedenta teksa përdoruesit e mediave sociale vërshojnë me akuza përhapje paniku e histerie, gjatë valës së të nxehtit të paprecedentë britanik, shkruan e përditshmja Daily Mail.

Ekipi i parashikuesve në BBC thonin se mijëra komente në rrjetet sociale hidhnin dyshime mbi të dhënat e tyre megjithëse vendi është përfshirë nga i nxehti që i afrohet 40 gradëve. Talljet e përdoruesve godisnin më së shumti raportimet se vala e të nxehtit ka të bëjë me “ndryshimet klimatike” që sipas parashikuesve shkaktojnë zjarret në zonat pyjore. Zyra britanike e meteorologjisë Met Office, thotë se ndryshimet klimatike kanë shumëfishuar mundësinë e zjarreve, edhe pse kjo nuk është shkaku i përcaktuar i katastrofave.

Meteorologu i BBC Matt Taylor tha se masa e abuzimeve online që kishte marrë këtë muaj ishte ‘depresionuese’.

“Është një ton më i rëndë abuziv nga sa kam parë më herët. Tani nuk i shikoj më pasi është shumë depresionuese të lexosh të gjitha përgjigjet”, tha ai.

Profesoresha e zyrës britanike Liz Bentley tha se stafi ishte përballur me “tallje publike, akuza gënjeshtrash dhe se ‘po shantazhohen për parashikimet e tyre’”.

“Çuditërisht komentet abuzive shtohen kur në lajm bëhet lidhja me ndryshimet klimatike”, thotë ajo në komente, sipas Daily Mail.

Meteorologu Alex Deakin nxiste përdoruesit të tregonin “pak respekt” për kolegët e tij të lodhur.

“Është shumë ofenduese për kolegët e mi, të cilët studiojnë ndryshimet klimatike. Tregoni pak më shumë respekt dhe mos besoni Bob-in te bari i zonës, apo Tony-n në videot e YouTube", tha ai.

Disa nga përdoruesit në Twitter shkruanin sulme personale, urrejtjeje ndaj meteorologëve të BBC.

“Kur do të kërkoni falje për këto absurditete që vetëm nxisin frikë e panik? Apo ndoshta duhet të largoheni të turpëruar?”, shkruante njw prej tyre.

Të tjerë bënin interpretime konspiracioni të eventeve, duke supozuar se “vala e të nxehtit krijohet nga lëshimi i substancave me avionë që krijon kupolën për bllokimin e nxehtësisë së diellit, në mënyrë që qeveritë të justifikojnë axhendën e ndryshimeve klimatike”.

FOTO/ Meteorologët në Britani përballen me akuza

Shumë britnaikë refuzojnë se vala aktuale e të nxehtit është ndryshe nga i nxehti në Britani në vitin 1976.

BBC tha se pretendimet janë të rreme duke theksuar se temperatura më e lartë në 1976 ishte 35.9C, katër gradë më e ulët sesa 40.3C e arritur këtë muaj.

Siaps zyrës britanike meteorologjike nëntë nga 10 ditët më të nxehta në Britani kanë ndodhur pas viteve 1990.

britani e madhe

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE