LIVE UPDATES
Bota

Takimi i mbi 40 liderëve në Pragë, distanca mes Erdogan dhe kryeministrit grek merr vëmendjen

Samiti mblodhi së bashku mbi 40 liderë evropianë dhe synon të tregojë solidaritet përballë luftës së Rusisë në Ukrainë. Ky takim erdhi një ditë para takimit të 27 vendeve të BE-së, ishte e qartë se gëzimi i Pragës do të zgjaste aq sa Samiti, pasi problemet me të cilat përballen të gjithë së bashku dhe individualisht nuk do të zhduken.

6 Tetor 2022, 20:41 Nga e.k
Takimi i mbi 40 liderëve në Pragë, distanca mes Erdogan dhe
Liderët botëror në Pragë

PRAGË- Të buzëqeshur dhe shtrëngime duarsh dhe puse të gjata, Liderët e Kontinentit të Vjetër u mblodhën në Pragë për takimin inaugurues të Komunitetit Politik Evropian, ndërsa shiheshin të buzëqeshur dhe duke shtrënguar duart. Polemika për krizën energjetike ishte e pranishme pavarësisht optimizmit të rremë që tentohej të shfaqej nga liderët.

Samiti mblodhi së bashku mbi 40 liderë evropianë dhe synon të tregojë solidaritet përballë luftës së Rusisë në Ukrainë. Ky takim erdhi një ditë para takimit të 27 vendeve të BE-së, ishte e qartë se gëzimi i Pragës do të zgjaste aq sa Samiti, pasi problemet me të cilat përballen të gjithë së bashku dhe individualisht nuk do të zhduken.

Këtë të enjte pasdite, liderët morën pjesë në katër tryeza të rrumbullakëta; dy për klimën dhe mjedisin, dy për paqen dhe sigurinë. Darka e së enjtes shihet se një mundësi për të paraqitur idetë dhe mënyrat e tyre të punës për çështjet që i shqetësojnë të gjithë.

Ndërkohë janë planifikuar disa takime dypalëshe, trepalëshe dhe katërpalëshe, veçanërisht në përpjekje për të zbutur mosmarrëveshjet mes disa prej pjesëmarrësve.

Emmanuel Macron takohet me liderët e armenëve dhe azerëve, pastaj me presidentin e Kosovës, me kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin e Serbisë që ndodhej afër Moskës dhe përsëri me kancelarin gjerman.
Por ajo që është vënë re është një distancë mes Mitsotakis dhe Erdogan.

Përsa i përket interesit grek, kryeministri Kyriakos Mitsotakis nuk u takua me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Karakteristikë e klimës së “ngrirë” është se edhe në foton familjare të Sinodit informal të Pragës, distanca mes tyre ishte e madhe.

Më konkretisht, Mitsotakis u gjet pranë kryeministres britanike Liz Truss dhe larg Erdoganit. Presidenti turk qëndroi në qendër në të djathtë dhe katër vende pranë presidentit të Republikës së Qipros, Nicos Anastasiades. Dy liderët nuk kanë shkëmbyer as një shikim, ndonëse në një moment presidenti turk ka kaluar para kryeministrit greke.

Times në një artikull të saj shkruan: Kush dëshiron të ulet pranë Erdoganit në darkën e Pragës? Askush…

Prania e Erdoganit është e rëndësishme në kuadrin e luftës në Ukrainë, por është jashtëzakonisht e vështirë, veçanërisht pas komenteve të tij këtë verë se Turqia mund të “vijë befas brenda natës” për të kapur ishujt e Egjeut nga Greqia. 

Turqia ka paraqitur një protestë zyrtare me Suedinë për një shfaqje televizive satirike që vinte në lojë Erdoganin, duke u kujtuar suedezëve se ai mund të vërë veton ndaj kërkesës së tyre për t’u anëtarësuar në NATO.

Vitin e ardhshëm, nëse Komuniteti Politik Evropian do t’i mbijetojë darkës në Pragë sonte, pyetja se kush ulet pranë kujt?

prage

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre