LIVE UPDATES
Bota

Të lodhur nga Trump dhe Biden? Amerikanët kërkojnë dëshpërimisht një kandidat të ri

Një sondazh i Reuters/Ipsos tregon se Robert Kennedy Jr., një pasardhës i familjes së famshme, teoricien e konspiracionit, do të mblidhte 20 për qind të votave kundër Trump dhe Biden.

17 Nëntor 2023, 20:00 Nga A.TH
Të lodhur nga Trump dhe Biden? Amerikanët kërkojnë
Donald Trump dhe Joe Biden

SHBA- Të përballur me dilemën e Donald Trump ose Joe Biden në zgjedhjet e 2024-ës, shumë amerikanë janë të dëshpëruar për një zgjedhje të tretë, më pak përçarëse, sipas një sondazhi të fundit. Aktivisti politik Ralph Nader fitoi më pak se 3% të votave në vitin 2000, por mori mjaftueshëm nga kandidati demokrat Al Gore në Florida sa George ë. Bush fitoi shtetin dhe kështu zgjedhjet.

Tani një sondazh i Reuters/Ipsos tregon se Robert Kennedy Jr., një pasardhës i familjes së famshme kundër vaksinës, teoricien e konspiracionit, do të mblidhte 20 për qind të votave kundër Trump dhe Biden. Kennedy mbështetet nga American Values 2024, një komitet veprimi politik që ka mbledhur më shumë se 17 milionë dollarë për fushatën e tij. Sipas sondazhit të Reuters/Ipsos, Kennedy po fiton vota si nga demokratët ashtu edhe nga republikanët.

"Njerëzit duan opsione më të mira. Ne jemi përpjekur të matim pulsin e votuesve gjatë dy viteve të fundit dhe po na thotë të njëjtën gjë pa pushim: njerëzit duan opsione më të mira," tha Ryan Clancy, kryestrategu në No Labels, organizatë që do të paraqesë kandidatin e saj për herë të parë.

Për këtë qëllim, organizata ka kontaktuar ish-guvernatorin republikan të Maryland-it, Larry Hogan dhe senatorit amerikan Joe Manchin, një demokrat konservator nga Virxhinia Perëndimore. Clancy tregoi se No Labels planifikon të mbajë një konventë në prill dhe të zgjedhë kandidatët e saj nëse një betejë e re midis Trump dhe Biden duket e pashmangshme dhe nëse beson se kandidatët e saj mund të fitojnë.

Kandidatët e tjerë të pavarur nuk duken veçanërisht kërcënues. Cornel ëest, një filozof dhe aktivist afrikano-amerikan, kandidon si i pavarur dhe shpreson të ndikojë në debatin politik në zgjedhjet e vitit 2024. Jill Stein njoftoi së fundmi se do të kandidojë sërish për Shtëpinë e Bardhë me Partinë e Gjelbër. Si ajo ashtu edhe ëest pritet të marrin një përqindje të papërfillshme.

donald trump joe biden

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES