LIVE UPDATES
Bota

Thirrja e OKB-së: Refugjatët sirianë duhet të trajtohen njësoj si ato ukrainas

Ai shprehu gjithashtu keqardhje për ato që tha se janë "dëshpëruese" standardet e dyfishta të pritjes së refugjatëve, kur krahason trajtimin e marrë nga sirianët dhe ukrainasit që ikin nga pushtimi rus i atdheut të tyre në fund të shkurtit.

5 Korrik 2022, 13:27 Nga d.a.
Thirrja e OKB-së: Refugjatët sirianë duhet të trajtohen
Paulo Pinheiro

SHBA- Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se 300,000 qytetarë sirianë kanë vdekur në dhjetë vitet e fundit të luftës që ende po shkatërron vendin. Konflikti, i cili filloi në vitin 2011, nuk është afër fundit.

Në një intervistë me Euronews, kryetari i Komisionit të Sirisë të OKB-së, Paulo Pinheiro tha se këto shifra, të cilat nuk përfshijnë luftëtarët, pasqyrojnë peshën e situatës.

"Diçka që raporti zbulon shumë qartë është mungesa e mbrojtjes së civilëve. Asnjë fraksion, asnjë palë në konfliktin në Siri nuk kujdeset për mbrojtjen e jetëve të civilëve. Ky është realiteti," tha Pinheiro.

Ai shprehu gjithashtu keqardhje për ato që tha se janë "dëshpëruese" standardet e dyfishta të pritjes së refugjatëve, kur krahason trajtimin e marrë nga sirianët dhe ukrainasit që ikin nga pushtimi rus i atdheut të tyre në fund të shkurtit.

"Ka një çiltërsi dhe bujari ndaj Ukrainës që unë nuk e kritikoj fare. Ata e merituan. Por do të doja shumë që i njëjti trajtim të zbatohej për refugjatët sirianë," tha Pinheiro.

Krimet e luftës në duart e gjykatave kombëtare

Përballë miliona ukrainasve të drejtuar për në vendet anëtare të BE-së, blloku aktivizoi një rregull të vitit 2001 të quajtur Direktiva e Mbrojtjes së Përkohshme në fillim të marsit. Ligji u jep refugjatëve ukrainas dhe familjeve të tyre që ikin nga vendi për një vit dhe deri në tre vjet qëndrim, kujdes shëndetësor dhe të drejtën për të punuar ose studiuar.

Pavarësisht se janë prekur edhe nga lufta, sirianët nuk kanë përfituar kurrë nga një ligj i tillë – as në momentet më të errëta të krizës së refugjatëve në 2015.

I pyetur për mundësinë e sjelljes së atyre që janë përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Siri në gjykatat penale ndërkombëtare, Pinheiro pranoi se gjykatat kombëtare do të jenë ato që do të marrin drejtimin.

"Për momentin, nuk shoh asnjë mundësi në horizont për referimin në Gjykatën Penale Ndërkombëtare. Dhe në momentin aktual ndërkombëtar, është e pamundur sepse me shumë gjasa do të përsëritet vetoja për këtë referim. në Këshillin e Sigurimit [KB]”, tha ai.

Rusia dhe Kina kanë qenë pas një sërë vetosh të KS të OKB-së për bllokimin e rezolutave të mbështetura nga Perëndimi për luftën në Siri, për të cilat ata pretendonin se ishin të njëanshme, duke përfshirë ato që kërkonin hetime dhe gjykime për krime lufte. 

"Ajo që është pozitive është se kaq shumë vende evropiane po ndjekin penalisht dhe në disa raste dënojnë njerëzit që kryen krime kundër njerëzimit ose krime lufte."

Janarin e kaluar, një gjykatë gjermane shpalli fajtor një kolonel sirian për krime kundër njerëzimit dhe e dënoi me burgim të përjetshëm.

paulo pinheiro okb

Sondazh

Poll

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia