LIVE UPDATES
Bota

Vjedhjet në Mykonos, edhe skifterët kanë 'shije të shtrenjta', nga çantat 10 mijë euro te bizhutë me diamant

“Minjtë” pushtojnë kryesisht vilat, duke synuar të rrëmbejnë thesaret e vogla që turistët mbajnë në bagazhet e tyre.

5 Korrik 2022, 11:29 Nga d.a.
Vjedhjet në Mykonos, edhe skifterët kanë 'shije të
Foto ilustruese

GREQI- Ora te punuara me dore nga markat kryesore si Patek Philippe, Richard Mille etj. prej 300 mijë eurosh, bizhuteri floriri me vlerë të ngjashme, si dhe çanta Gucci ose Prada prej 10 mijë euro e më shumë janë vetëm disa nga aksesorët me vlerë të vjedhur në Mykonos dy javët e fundit nga bandat. 

Sipas Protothemës,  “skifterët” pushtojnë kryesisht vilat, duke synuar të rrëmbejnë thesaret e vogla që turistët mbajnë në bagazhet e tyre.

Nga frekuenca e “goditjeve” konstatohet se bandat veprojnë në mënyrë të organizuar, duke përdorur në disa raste informacione të brendshme. Ata mbajnë një sy mbi viktimat e tyre të mundshme dhe zakonisht hyjnë në shtëpi kur qiramarrësit janë jashtë për të festuar në klubet e vendit.

Hajdutët e dinë shumë mirë se ku do të hyjnë, çfarë do të gjejnë etj, pasi në njëfarë mënyre në mënyrë magjike plaçka mund të arrijë vlerën e qindra mijëra eurove. Ata kurrë nuk largohen me duar bosh, përkundrazi rrëmbejnë gjithçka: nga paratë dhe bizhuteritë tek rrobat e bukura dhe madje edhe të brendshmet. Pas tyre lënë vilat luksoze lart e poshtë dhe qiramarrësit të shtangur nga pamja.

Mëngjesin e së dielës së 19 qershorit, një turist francez në gjendje të acaruar shkoi në Drejtorinë e Policisë së Mykonos për të denoncuar se një ditë më parë në vilën ku po qëndronte në Petinaros me gruan e tij, një i panjohur hyri në brendësi duke përdorur një kaçavidë. Krimineli arriti të hyjë nga dritarja dhe të hyjë në ambientet e brendshme të rezidencës luksoze. Pasi kontrolloi të gjitha dhomat dhe pajisjet ndihmëse, gjeti atë që kërkonte: kasafortën në të cilën turistët francezë kishin vendosur aksesorët me vlerë që kishin marrë me vete në pushimet e tyre. Autori ka vjedhur një orë për meshkuj Patek Philippe Montre Aquanaut të zezë, me diametër 35 mm, me vlerë 40 mijë euro.

Të martën, më 21 qershor, mes orës 21:30 dhe 23:30, sulmues të panjohur hynë në një vilë në zonën e Pulit, ku vodhën sende me vlerë dhe para të gatshme të turistëve amerikanë nga Michigan. Pasi plaçkitën vilën, ata gjetën dhe hoqën: një gjerdan me lule në ar rozë me diamante, një unazë në ar rozë me një diamant, një byzylyk në flori rozë me një diamant, një palë vathë argjendi, një gjerdan në ar me një safir i vogël, një palë vathë floriri me një perlë, një unazë 18K Yossi Harrari, një unazë Yossi Harrari dhe një unazë platini safir, vlera totale 260.000 euro. Bashkëshortit të saj i vodhën 2500 euro cash dhe një orë për meshkuj Penerai Luminor me vlerë 10000 euro.

vjedhjet ne greqi

Sondazh

Poll

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia