LIVE UPDATES
Bota

Vrau 6 persona dhe plagosi 36 të tjerë, autori i masakrës në Ilinois kishte leje për 4 armë

Një oficer policie i Çikagos Veriore vuri re automjetin më herët gjatë ditës që ata besonin se mund të drejtohej nga Crimo ndërsa ai ishte në arrati. Oficeri u përpoq të niste një ndalim trafiku, por Crimo u largua para se të ndalohej në Liqenin Forest, tha Jogmen.

5 Korrik 2022, 10:29 Nga d.a.
Vrau 6 persona dhe plagosi 36 të tjerë, autori i masakrës në
Arrestimi i Crimo

SHBA- Policia amerikane ka arritur të vërë në pranga autorin e masakrës së djeshme në paradën e 4 korrikut në Ilinois ku mbetën të vrarë 6 persona dhe u plagosën 36 të tjerë.

Sipas FoxNews, Robert Crimo III, është 22 vjeçari i cili u arrestua nga policia pas një ndjekjeje të shkurtër me makinë, tha shefi i policisë së Highland Park, Lou Jogmen. 

Një oficer policie i Çikagos Veriore vuri re automjetin më herët gjatë ditës që ata besonin se mund të drejtohej nga Crimo ndërsa ai ishte në arrati. Oficeri u përpoq të niste një ndalim trafiku, por Crimo u largua para se të ndalohej në Liqenin Forest, tha Jogmen.

Pesë nga të vrarët u gjetën në vendngjarje dhe ishin të rritur, thanë autoritetet ndëkohë një tjetër u dërgua në spital ku nuk i mbijetoi dot plagëve të marra dhe ndërroi jetë duke e çuar në 6 numrin e viktimave. 

Autoritetet thanë se personi i armatosur hyri në çatinë e një biznesi ndoshta nëpërmjet një shkalle në një rrugicë ngjitur me ndërtesën. Crimo raportohet se ka pasur të paktën katër armë për të cilat ka pasur leje, përfshirë pushkën gjysmë-automatike AR-15 dhe revolen.

Të shtënat me armë shpërthyen në kryqëzimin e Central Avenue dhe 2nd Street në Highland Park rreth orës 10:24 të mëngjesit të së hënës, sipas autoriteteve. Zëvendës shefi i Zyrës së Sherifit të Qarkut Lake, Chris Covelli tha se i dyshuari përdori "një pushkë me fuqi të lartë", por nuk pranoi të jepte një përshkrim të detajuar të armës. Sulmi filloi pranë pjesës së fundit të rrugës së paradës, tha ai, dhe kishte në shënjestër spektatorët përgjatë vijave anësore.

robert crimo iii te shtena me arme zjarri ne shba chris covelli

Sondazh

Poll

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia