LIVE UPDATES
Bota

“Trump është përgjegjës”, ligjvënësit amerikanë drejtojnë gishtin nga ish-Presidenti për sulmin në Kapitol

Anëtarët e një komisioni të përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve që po hetojnë sulmin thanë se zotit Trump i ishte thënë nga këshilltarët në administratën dhe fushatën e tij se ai kishte humbur zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 dhe se duhej të pranonte fitoren e Joe Bidenit, por ai zgjodhi të shpërfillte këshillat e tyre.

12 Korrik 2022, 23:00 Nga I.A
“Trump është përgjegjës”, ligjvënësit
Komisioni

SHBA- Ligjvënësit amerikanë akuzuan të martën ish presidentin Donald Trump për nxitjen e një turme mbështetësish për të sulmuar Kapitolin më 6 janar 2021, në një përpjekje të fundit për të qëndruar në pushtet ndërsa Kongresi ishte duke çertifikuar zyrtarisht humbjen e tij në zgjedhje.

Anëtarët e një komisioni të përzgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve që po hetojnë sulmin thanë se zotit Trump i ishte thënë nga këshilltarët në administratën dhe fushatën e tij se ai kishte humbur zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 dhe se duhej të pranonte fitoren e Joe Bidenit, por ai zgjodhi të shpërfillte këshillat e tyre.

Në dëshmitë filmike, dëshmitarët përshkruan një takim të tensionuar gjashtë-orësh në dhjetor të vitit 2020, ku zoti Trump shpërfilli këshillat e tyre dhe u rreshtua me këshilltarët e jashtëm, të cilët i kërkuan atij të vazhdonte të ushtronte presion ndaj pretendimeve të tij të pabaza për mashtrime në zgjedhje. Ish presidenti Trump ishte përfundimisht përgjegjës për kaosin që pasoi, thanë ata.

"Presidenti Trump është një 76-vjeçar. Ai nuk është fëmijë që të ndikohet... Ai është përgjegjës për veprimet e tij dhe zgjedhjet që bën," tha ligjvënësja republikane Liz Cheney, nënkryetare e panelit.

"Strategjia është të fajësohen njerëzit që këshilltarët e tij i quajtën "të çmendur" për atë që bëri Donald Trumpi. Kjo, natyrisht, nuk ka llogjikë," tha zonja Cheney.

Anëtarët e komisionit thanë se zoti Trump nxiti trazirat përmes refuzimit të tij për të pranuar se i humbi zgjedhjet dhe përmes komenteve si ai i 19 dhjetorit 2020, ku u bëri thirrje në Twitter mbështetësve që të dynden në Uashington për një "protestë të madhe", duke thënë: "Hajde atje, do jetë ngjarje."

Shtatë demokratët dhe dy republikanët e komisionit i kanë përdorur seancat për të argumentuar se përpjekjet e Donald Trumpit për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhjet e nëntorit 2020 përbëjnë sjellje të paligjshme, që tejkalon caqet e politikës normale.

Donald Trumpi, një republikan që ka lënë të kuptohet se mund të kërkojë përsëri të garojë për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, mohon të ketë vepruar në mënyrë të jashtëligjshme dhe ka pohuar në mënyrë të rreme se ai humbi vetëm për shkak të mashtrimit të përhapur në zgjedhje nga i cili përfitoi Joe Bideni, një demokrat.

Seanca dëgjimore kërkon gjithashtu të analizojë lidhjet midis grupeve militante të krahut të djathtë, duke përfshirë grupet Oath Keepers, Proud Boys dhe lëvizjen konspirative të internetit QAnon, me ish presidentin Trump dhe aleatët e tij.

Seanca dëgjimore paraqiti dëshmi në video nga Pat Cipollone, ish-këshilltari i zotit Trump në Shtëpinë e Bardhë, i cili foli me hetuesit e komisionit për tetë orë pas dyerve të mbyllura të premten.

Zoti Cipollone tha se i kishte kërkuar ish presidentit Trump të pranonte humbjen.

Komisioni luajti dëshmi të regjistruara nga zoti Cipollone dhe figura të tjera të administratës Trump, duke përshkruar një takim të zemëruar më 18 dhjetor, ku një pjesë e vogël e këshilltarëve të jashtëm të zotit Trump, përfshi avokatin personal Rudy Giuliani, avokatët Sidney Powell dhe Patrick Byrne, shefin ekzekutiv të kompanisë Overstock.com, e inkurajuan atë të sfidonte rezultatin e zgjedhjeve.

"Asnjë nga këta njerëz nuk mendoj se po i jepte presidentit këshilla të mira. Nuk e kuptova se si kishin hyrë brenda," tha zoti Cipollone.

Takimi zgjati më shumë se gjashtë orë, duke përfunduar pas mesnate. Zoti Giuliani, i cili u shoqërua jashtë ambienteve të Shtëpisë së Bardhë, tha në dëshminë e tij në video se kishte përdorur argumentin: "Ju djema nuk jeni të rreptë sa duhet”.

Sulmi në Kapitol, pas një fjalimi që Trumpo mbajti në një tubim jashtë Shtëpisë së Bardhë, vonoi me orë të tëra çertifikimin e zgjedhjes së Joe Bidenit, plagosi më shumë se 140 oficerë policie dhe çoi në disa vdekje.

Komisioni luajti gjithashtu dëshmi nga një ish-punonjës i Twitterit, i cili përshkroi shqetësimin e tij pas postimit të zotit Trump në dhjetor.

“Dukej sikur po organizohej një turmë dhe ata po mblidhnin së bashku armët dhe arsyetimin e tyre përse ishin të përgatitur të luftonin”, tha punonjësi.

Rreth 800 persona, duke përfshirë anëtarë të të dy grupeve me prirje të djathta, janë akuzuar për pjesëmarrje në trazirat e Kapitolit, me rreth 250 që janë deklaruar fajtorë deri tani.

Zoti Trump dhe mbështetësit e tij - duke përfshirë shumë republikanë në Kongres - e hedhin poshtë komisionin e 6 janarit si një gjueti politike, por mbështetësit thonë se ky është një hetim i nevojshëm për një kërcënim të dhunshëm kundër demokracisë.

Marrë nga VOA

donald trump 6 janar 2021 liz cheney

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra