LIVE UPDATES
Bota

Twitter padit Elon Musk për marrëveshjen e blerjes prej 44 miliardë dollarësh

Së fundmi, kompania Twitter ka paditur Elon Musk për marrëveshjen e blerjes prej 44 miliardë dollarësh.

13 Korrik 2022, 07:50 Nga s.s
Twitter padit Elon Musk për marrëveshjen e blerjes prej 44
Elon Musk

SHBA- Twitter ka paditur miliarderin Elon Musk në gjykatë në përpjekje për ta detyruar atë të blejë Twitter, duke krijuar një betejë ligjore.

Kjo vjen pasi Musk njoftoi se po largohej nga marrja e propozuar prej 44 miliardw dollarwsh e Twitter të premten. Ai pretendoi se Twitter nuk kishte dhënë informacion në lidhje me numrin e llogarive false dhe spam në platformë. Tani Twitter ka kërkuar nga një gjykatë në Delaware që të urdhërojë Musk të përfundojë bashkimin me 54.20 dollarë për aksion të Twitter.

“Pasi organizoi një spektakël publik për të vënë në lojë Twitter-in, dhe duke propozuar dhe më pas nënshkruar një marrëveshje bashkimi miqësore me shitësin, Musk me sa duket beson se ai, ndryshe nga çdo palë tjetër që i nënshtrohet ligjit të kontratës së Delaware-it është i lirë të ndryshojë mendje , shpërbëjnë kompaninë, prishin operacionet e saj, shkatërrojnë vlerën e aksionerëve dhe largohen”, thuhet në padi.

Padia vazhdoi duke akuzuar Musk për "një listë të gjatë" të shkeljeve të marrëveshjes së bashkimit që "kanë hedhur një telash mbi Twitter dhe biznesin e tij". Kryetari i Twitter, Bret Taylor, postoi në Twitter se faqja e mikroblogimit donte "të mbante Elon Musk përgjegjës për detyrimet e tij kontraktuale". Musk ka shkruar në Twitter të martën: "Oh ironia lol". Padia tha se Musk ishte tërhequr nga marrëveshja sepse ajo "nuk i shërben më interesave të tij personale". Në padi thuhej se pasi Musk ra dakord për marrëveshjen, tregu i aksioneve ra, së bashku me aksionet e Tesla.

"Vlera e aksioneve të zotit Musk në Tesla, spiranca e pasurisë së tij personale, ka rënë me më shumë se 100 miliardë dollarë nga kulmi i saj në nëntor 2021. Kështu që Musk dëshiron të largohet", tha ai.

Çmimi i aksionit të Twitter ka rënë më shumë se 8% në muajin e kaluar dhe në maj ra nga nivelet më të larta prej më shumë se 50 dollarë për aksion, pasi Musk vuri në dyshim numrin e llogarive false dhe spam në Twitter dhe tha se marrëveshja ishte "përkohësisht në pritje". Të premten, Musk tha se po tërhiqej nga marrëveshja, duke pretenduar se mungesa e informacionit në lidhje me llogaritë e padëshiruara dhe paraqitjet e pasakta përbënin një "ngjarje negative materiale".

Në përgjigje, Twitter tha se planifikonte të ndiqte veprime ligjore për të zbatuar marrëveshjen, duke thënë se ishte "e angazhuar për të mbyllur transaksionin në çmimin dhe kushtet për të cilat është rënë dakord me zotin Musk". Marrëveshja origjinale e bashkimit përfshin një tarifë prej 1 miliardë dollarësh për ndarjen. Padia përdor fjalën "konsumim" 55 herë.

Musk thotë se nuk dëshiron më ta blejë kompaninë. Por në ligjin e kontratave, kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Në realitet ai tashmë ka hyrë në një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme me Twitter, e cila mund të jetë e vështirë për t'u zgjedhur. Dhe kjo padi konfirmon se Twitter është i vendosur të detyrojë martesën të vazhdojë.

elon musk twitter

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra