LIVE UPDATES
Bota

Venezuelë-Kolumbi: Shkëmbim ambasadorësh pas ndërprerjes së marrëdhënieve diplomatike

Karakasi ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Bogotan në shkurt 2019 pasi presidenti i krahut të djathtë Ivan Duque vendosi të mos e njohë rizgjedhjen e Maduros dhe të mbështesë të vetëshpallurin president të përkohshëm, udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido.

12 Gusht 2022, 08:41 Nga k.m.
Venezuelë-Kolumbi: Shkëmbim ambasadorësh pas ndërprerjes
Gustavo Petro dhe Nicolas Maduro

BOGOTA- Venezuela dhe Kolumbia njoftuan të enjten se do të "shkëmbejnë" ambasadorë, më shumë se 3 vjet pasi ndërprenë marrëdhëniet diplomatike, pasi presidenti i ri kolumbian Gustavo Petros mori pushtetin. Në Karakas, presidenti Nicolas Maduro tha se ish-ministri i Jashtëm Felix Placencia ka kërkuar tashmë akreditim nga qeveria kolumbiane dhe "do të jetë së shpejti në Bogota".

Karakasi ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Bogotan në shkurt 2019 pasi presidenti i krahut të djathtë Ivan Duque vendosi të mos e njohë rizgjedhjen e Maduros dhe të mbështesë të vetëshpallurin president të përkohshëm, udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido.

Maduro ishte ankuar vazhdimisht se qeveria e Duques po komplotonte për ta rrëzuar nga pushteti.

Përtej shkëmbimit të ambasadorëve, procesi i normalizimit parashikon gjithashtu hapjen e plotë të kufirit prej mbi 2000 kilometrash që ndan dy vendet, i cili ka mbetur plotësisht i mbyllur për automjetet që nga viti 2015 dhe është rihapur për këmbësorët në fund të vitit të kaluar. Karakasi dhe Bogota synojnë gjithashtu të rivendosin marrëdhëniet midis forcave të tyre të armatosura.

"Ne do të vazhdojmë hap pas hapi, me një ritëm të sigurt, të ecim drejt rivendosjes dhe rindërtimit të marrëdhënieve politike, diplomatike dhe tregtare,"- siguroi Maduro duke folur për televizionin publik "VTV".

Petro është presidenti i parë i krahut të majtë në historinë e Kolumbisë – ai u zgjodh më 19 qershor – kishte njoftuar gjatë fushatës zgjedhore se do të rivendoste marrëdhëniet me Venezuelën pas marrjes së detyrës më 7 gusht. Petro dhe Maduro kanë biseduar tashmë me telefon për praninë e rebelëve, paraushtarakëve dhe trafikantëve të drogës në kufirin e dy shteteve, përmes të cilit miliona qytetarë venezuelianë që kanë emigruar për shkak të krizës politike dhe ekonomike, mbetet një çështje delikate.

gustavo petro nicolas maduro venezuela kolumbia

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE