LIVE UPDATES
Insights

10 strategjitë e tmerrshme të manipulimit masiv, të zbuluara nga Noam Chomsky

Si ndikojnë këto strategji ato kur manipulojnë masat dhe në çfarë bazohen vërtet..

26 Korrik 2022, 10:24 Nga Noam Chomsky
10 strategjitë e tmerrshme të manipulimit masiv, të zbuluara nga
Meri Lika

Përkthyer nga Meri Lika

Gjuhëtari Noam Chomsky hartoi listën e "10 Strategjive të Manipulimit" përmes mjeteve të komunikimit masiv.

Si ndikojnë këto strategji ato kur manipulojnë masat dhe në çfarë bazohen vërtet..

1. Strategjia e shpërqendrimit. Elementi kryesor i kontrollit shoqëror është strategjia e shpërqendrimit që konsiston në largimin e vëmendjes së publikut nga problemet e rëndësishme dhe ndryshimet e vendosura nga elitat politike dhe ekonomike, përmes teknikës së zhytjes ose përmbytjes nga shpërqendrime të vazhdueshme dhe informacion të parëndësishëm . Strategjia e shpërqendrimit është po aq e domosdoshme për të parandaluar që publiku të interesohet për njohuri thelbësore, në fushën e shkencës, ekonomisë, psikologjisë, neurobiologjisë dhe kibernetikës. ”Mba vëmendjen e publikut të hutuar, larg problemeve të vërteta sociale, të mahnitur nga çështje të parëndësishme. Mbajeni publikun të zënë, të zënë, të zënë, pa i lënë aspak kohë për të menduar ”.

2. Krijoni probleme dhe më pas ofroni zgjidhje. Kjo metodë quhet edhe "problem-reagim-zgjidhje". Krijohet një problem, një "situatë" që synon të shkaktojë një reagim të caktuar në publik, me qëllimin që ky të jetë komanduesi i masave që duhen pranuar. Për shembull: le të shpaloset ose intensifikohet dhuna urbane, ose të organizohen sulme të përgjakshme, në mënyrë që publiku të jetë paditësi i ligjeve dhe politikave të sigurisë në dëm të lirisë. Ose gjithashtu: krijoni një krizë ekonomike për të bërë që të pranohen si një e keqe e domosdoshme pengimi i të drejtave sociale dhe mos dhënien e shërbimeve publike.

3. Strategjia e gradualitetit. Për të bërë një masë të papranueshme të pranuar, thjesht zbatojeni gradualisht, me parimin pikë - pikë, për vite me radhë. ishte kjo mënyra që gjatë viteve 1980 dhe 1990 u vendosën kushte rrënjësisht të reja socio-ekonomike (neoliberalizëm): Gjendja minimale, privatizimi, pasiguria, fleksibiliteti, papunësia masive, paga që nuk sigurojnë më të ardhura të denja, aq shumë ndryshime të cilat do të shkaktonin një revolucion nëse do të ishin aplikuar menjëherë.

4. Strategjia e ndryshimit. Një mënyrë tjetër për të pranuar një vendim jopopullor është ta paraqisni atë si "të dhimbshëm dhe të domosdoshëm", duke marrë pranimin e publikut, në atë moment, për ta aplikuar në të ardhmen. Eshtë më e lehtë të pranosh një sakrificë në të ardhmen sesa një sakrificë të menjëhershme. Së pari, sepse përpjekja nuk përdoret menjëherë. Atëherë, sepse publiku, masa, ka gjithnjë tendencën të shpresojë në mënyrë naive se "gjithçka do të përmirësohet nesër" dhe se sakrifica e kërkuar mund të shmanget. Kjo i jep publikut më shumë kohë që të mësohet me idenë e ndryshimit dhe ta pranojë atë kur të vijë koha.

5. Drejtojuni publikut si krijesa të reja. Shumica e publicitetit drejtuar publikut të gjerë përdor të folurit, argumentet, personazhet dhe intonacionin veçanërisht fëminor, shpesh afër dobësisë, sikur shikuesi të ishte një fëmijë i vogël ose i mangët mendor. Sa më shumë që të përpiqeni të mashtroni shikuesin, aq më shumë priren të adoptoni një ton fëminor. Pse? "Nëse dikush i drejtohet një personi sikur të ishte 12 vjeç ose më i ri, atëherë, për shkak të sugjerueshmërisë, ai do të priret, me probabilitet të sigurt, tek një përgjigje ose reagim gjithashtu pa një ndjenjë kritike si p.sh. atë të një personi 12 vjeç ose më i ri.

6. Përdorni aspektin emocional shumë më tepër sesa reflektimi. Shfrytëzimi i aspektit emocional është një teknikë klasike për të shkaktuar një qark të shkurtër në analizën racionale, dhe së fundi në sensin kritik të individëve. Nga ana tjetër, përdorimi i regjistrit emocional lejon hapjen e derës së hyrjes tek të pandërgjegjshmit për të implantuar ose shartuar idetë, dëshirat, pasiguritë dhe frikën, detyrimet, ose sjelljet.

7. Mbajeni publikun në injorancë dhe mediokritet. Bëni që publiku të mos jetë në gjendje të kuptojë teknologjitë dhe metodat e përdorura për kontrollin dhe skllavërinë e tyre. "Cilësia e arsimit që u jepet klasave të ulëta shoqërore duhet të jetë aq e dobët dhe mesatare sa të jetë e mundur, në mënyrë që distanca e injorancës që planifikoni midis klasave të ulëta dhe klasave të larta shoqërore është dhe mbetet e pamundur të arrihet për klasat e ulëta.

8. Inkurajoni publikun të jetë i vetëkënaqur me mediokritetin. Promovoni publikun të besojë se është në modë të jesh budalla, vulgar dhe i paarsimuar.

9. Forconi vetë-fajësimin. Për ta bërë individin të besojë se ai është i vetmi që fajtor për fatkeqësinë e tij, për shkak të pamjaftueshmërisë së inteligjencës së tij, aftësive të tij ose përpjekjeve të tij. Kështu, në vend që të rebelohet kundër sistemit ekonomik, individi vetmohon dhe fajëson veten e tij, e cila gjeneron një gjendje depresive, një nga efektet e të cilit është frenimi i veprimit të tij. Dhe, pa veprim, nuk ka revolucion!

10. Njohja e individëve më mirë sesa e njohin ata vetë veten. Gjatë 50 viteve të fundit, përparimet e përshpejtuara në shkencë kanë krijuar një boshllëk në zgjerim midis njohurive të publikut dhe atyre që posedojnë dhe përdoren nga elitat dominuese. Falë biologjisë, neurobiologjisë dhe psikologjisë së aplikuar, "sistemi" ka shijuar një njohje të përparuara të qenies njerëzore, si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht. Sistemi ka arritur të njoh individin e zakonshëm më mirë sesa e njeh ai vetë veten e tij. Kjo do të thotë që, në shumicën e rasteve, sistemi ushtron kontroll më të madh dhe fuqi të madhe mbi individët, më të madh se ai i individëve mbi veten e tyre.

“Riprodhoni këtë informacion, qarkulloni atë me mjetet që mund të keni në zotërimin tuaj: me dorë, me makinë, me mimeograf, me gojë. Dërgojuni kopje miqve tuaj: nëntë nga dhjetë janë duke e pritur. Miliona njerëz duan të informohen. Terrori bazohet në mungesën e komunikimit. Thyej izolimin. Rindjeni kënaqësinë morale të një akti lirie. Mposhtni terrorin. Qarkulloni këtë informacion. " Rodolfo Walsh

Rodolfo Walsh u zhduk nga diktatura e fundit argjentinase në Buenos Aires, 25 mars 1977) ishte një gazetar, shkrimtar dhe përkthyes argjentinas

meri lika

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE