LIVE UPDATES
Insights

A ka thyer rënia e Draghit unitetin perëndimor në Ukrainë?

Megjithatë, një vështrim më i afërt në skenën politike italiane tregon se pozicioni i Italisë ndaj Rusisë Lufta e Ukrainës ka të ngjarë të ndryshojë ndjeshëm për shkak të dorëheqjes së Draghit. Një ndryshim në qëndrimin e Italisë ndaj luftës do të jetë një goditje serioze për pozicionin e unifikuar të Perëndimit në mbështetje të Ukrainës.

23 Korrik 2022, 15:30 Nga d.a.
A ka thyer rënia e Draghit unitetin perëndimor në Ukrainë?
Mario Draghi

Nga The National Interest

Dorëheqja e Mario Draghit si kryeministër i Italisë mund të duket si një ngjarje e vogël në skenën globale. Në fund të fundit, Draghi ka shumë të ngjarë të udhëheqë një qeveri të përkohshme deri në shtator deri në mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare. Për më tepër, figurat kryesore të së djathtës italiane, e cila pritet të triumfojë në zgjedhjet e ardhshme,  kanë shprehur mbështetje për Ukrainën që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt. Megjithatë, një vështrim më i afërt në skenën politike italiane tregon se pozicioni i Italisë ndaj Rusisë Lufta e Ukrainës ka të ngjarë të ndryshojë ndjeshëm për shkak të dorëheqjes së Draghit. Një ndryshim në qëndrimin e Italisë ndaj luftës do të jetë një goditje serioze për pozicionin e unifikuar të Perëndimit në mbështetje të Ukrainës.

Mario Draghi, ish-kreu i Bankës Qendrore Evropiane, u betua si kryeministër i Italisë në shkurt 2021 për të udhëhequr një qeveri të unitetit kombëtar. Kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës një vit më vonë, Draghi mori një qëndrim të vendosur në favor të Ukrainës dhe kundër Rusisë. Italia kontribuoi në përforcimin e krahut lindor të NATO-s, ofroi ndihmë për Ukrainën dhe mbështeti sanksione të ashpra kundër Rusisë edhe pse Italia historikisht ka pasur një marrëdhënie të fuqishme tregtare me Rusinë dhe është shumë e varur nga nafta dhe gazi rus. Treguesi më i mirë i rëndësisë së Italisë në përgjigjen perëndimore ndaj Luftës Ruso-Ukrainase ishte vizita e Draghit në Kiev në qershor së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Dorëheqja e Draghit ka të ngjarë të ndryshojë rrënjësisht qëndrimin e Italisë ndaj luftës dhe qëndrimin ndaj Rusisë. Sondazhet aktuale sugjerojnë se e djathta ka të ngjarë të triumfojë në zgjedhjet e shtatorit. Udhëheqësit e partive kryesore të krahut të djathtë të Italisë kanë një histori mbështetjeje për Vladimir Putin. Matteo Salvini i partisë së Ligës ka veshur një bluzë me fytyrën e Putinit në të dhe e ka quajtur atë "një nga njerëzit më të mirë në qeveri në botë". Georgia Meloni, kreu i Brothers of Italy, e ka lavdëruar Putinin si një mbrojtës të "vlerave evropiane" dhe "identitetit të krishterë". Dhe, sigurisht, Silvio Berlusconi ka qenë prej kohësh një nga miqtë dhe mbështetësit më të mirë të Putinit në politikën e Evropës Perëndimore.

Edhe nëse një koalicion i partive të krahut të djathtë nuk fiton plotësisht në shtator, pozicioni i Italisë për Luftën Ruso-Ukrainase ka ende gjasa të ndryshojë. Historikisht, publiku italian ka pasur një rrymë pro-ruse dhe është i ndarë se kush është fajtori për luftën në Ukrainë. Mediat italiane u kanë dhënë zërave miqësorë të Kremlinit shumë kohë transmetimi për të mbrojtur veprimet e Rusisë që nga shkurti. Veçanërisht, Lëvizja Pesë Yje-populiste e majtë shpërtheu kohët e fundit lidhur me vendimin e qeverisë Draghi për të dërguar ndihmë ushtarake në Ukrainë.

Për të qenë të qartë, kjo nuk do të thotë se qeveria e ardhshme italiane ka të ngjarë të angazhohet në mbështetje të plotë për Rusinë e Putinit duke pasur parasysh brutalitetin e luftës së saj në Ukrainë. Megjithatë, kjo do të thotë se e djathta italiane do të miratojë politika që dobësojnë unitetin perëndimor kundër Rusisë. Së pari, qeveria e ardhshme italiane ka të ngjarë të bëjë presion ndaj Ukrainës që të negociojë me Rusinë për t'i dhënë fund luftës, edhe nëse kjo do të thotë se Kievi duhet të lëshojë territor. Në qershor, Salvini njoftoi planin e tij për një "mision paqeje" në Moskë (të cilin ai e braktisi pas kritikave nga anëtarët e qendrës së majtë të qeverisë). Nëse Salvini është një figurë udhëheqëse në një qeveri të ardhshme italiane, ai ka të ngjarë të rifillojë propozimet e tij të paqes. Për rrjedhojë, Italia do të përforcojë partinë e “paqes” në Perëndim në kurriz të rrymësQëndrimi i udhëhequr nga SHBA se vetëm Ukraina duhet të vendosë se çfarë është dhe nuk është e gatshme të pranojë.

Së dyti, një qeveri post-Draghi nuk ka gjasa të mbështesë ndonjë sanksion shtesë kundër Rusisë, veçanërisht masat për naftën dhe gazin. Megjithëse asnjëri nuk është aktualisht në favor të largimit nga Bashkimi Evropian (BE), Liga dhe Vëllezërit e Italisë kanë qenë me zë të lartë euroskeptikë dhe më kritikë kohët e fundit për paaftësinë e qeverisë për të marrë nën kontroll çmimet e energjisë. Duke qenë se BE-ja kërkon një konsensus unanim përpara se të zbatojë sanksionet, kjo do të thotë se Brukseli nuk do të jetë në gjendje të rrisë më tej sanksionet energjetike kundër Rusisë.

Së treti, Perëndimi mund të presë që një qeveri e ardhshme italiane të refuzojë të japë ndonjë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën. Në qershor, sondazhet treguan se publiku italian regjistroi nivelin më të ulët të mbështetjes në G7 për "kundërshtimin ushtarak të Rusisë" - një pozicion në përputhje me pacifizmin e vendit pas Luftës së Dytë Botërore. Pa mbështetur hapur Rusinë, zyrtarët italianë do të jenë në gjendje të argumentojnë se ofrimi i më shumë ndihmës ushtarake për Kievin thjesht po kontribuon në gjakderdhje të panevojshme.

Së fundi, një qeveri pas Draghi ka të ngjarë të fokusohet më shumë në kërcënime të tilla si terrorizmi në Mesdhe dhe shumë më pak në Rusi, të cilën NATO e theksoi në Konceptin e saj të fundit Strategjik. Fokusi te terrorizmi dhe kërcënimet e tjera nga Mesdheu është shumë më në përputhje me fobinë e migracionit të të djathtës italiane sesa një shqetësim me Rusinë. Pozicioni i Italisë do të përforcojë polarizimin midis vendeve të Evropës Lindore të përqendruara në Rusi dhe vendeve të Evropës Jugore të fokusuara në kërcënimet që vijnë nga aktorët joshtetërorë.

Rënia e qeverisë së Mario Draghit dhe ndryshimi i mundshëm i politikës së Italisë ndaj Luftës Ruso-Ukrainase sugjeron një sfidë të përgjithshme për Perëndimin kundër Rusisë. Në pjesën më të madhe të Perëndimit, zemërimi ndaj pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia ka filluar të zbehet. Me kalimin e kohës, kostot e regjimit të sanksioneve do të rëndojnë mbi një person mesatar më shumë sesa reagimi emocional ndaj një lufte të largët. Qeveritë mund të sfidojnë ndjenjat publike për një kohë. Megjithatë, sistemet politike demokratike të Perëndimit vendosin në pushtet qeveri që përfaqësojnë vullnetin popullor. Në Itali, kjo ka shumë të ngjarë të çojë në politika që ushtrojnë më pak presion mbi Rusinë dhe dobësojnë mbështetjen për Ukrainën.

dorehiqet mario draghi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE