LIVE UPDATES
Ekonomi

Dhoma Amerikane: Projektligji “Për tatimin mbi të ardhurat” nuk përmbush disa kritere themelore

Në lidhje me projektligjin tjetër, për amnistinë fiskale, Jaço tha se Dhomës Amerikane i duhet më shumë kohë për të shprehur një qëndrim përfundimtar.

27 Qershor 2022, 12:49 Nga A.B

Dhoma Amerikane: Projektligji “Për tatimin mbi të

Dhoma Amerikane e Tregtisë shprehu sot rezerva lidhur me projektligjin e ri “Për tatimin mbi të ardhurat”.

Presidenti, Enio Jaço, tha se drafti paraqet problematika dhe nuk përmbush disa prej kritereve themelore. Sipas tij, ky projektligj nuk është në harmoni me formalizimin e ekonomisë, nuk përmbush elementin e konkurrueshmërisë dhe të standardeve ndërkombëtare të kontabilitetit. Dhoma Amerikane sugjeroi zgjatjen e kohës së konsultimit publik për draftin.

Në lidhje me projektligjin tjetër, për amnistinë fiskale, Jaço tha se Dhomës Amerikane i duhet më shumë kohë për të shprehur një qëndrim përfundimtar.

“Nga analiza paraprake që i është bërë nga Këshill Teknik drafti ka ndryshime nga i mëparshmi, por jo esenciale. Problemi ynë dhe i partnerëve ndërkombëtarë është evazioni dhe pastrimi i parave. Nëse drafti i ndryshuar ka marrë mbështjen e FMN dhe Moneyval, ne do e mbështesim atë,” tha Jaço.

Ai theksoi se Indeksi i Klimës së Biznesit ka 4 vjet që po shënon rënie. Sipas tij, deri tani procesi i adresimit teknik të rekomandimeve të Dhomës Amerikane në lidhje me klimën e biznesit ka qënë i ngadaltë.

“Klimën e biznesit e ka Shqipëria në dorë. Për këtë arsye, kemi bërë axhendën e investimeve. Arritja e 75% të rekomandimeve, do të jepnte një klimë të kënaqshme, ndërsa deri tani janë implementuar 33% e rekomandimeve. Duhet të ketë procedura më të thjeshtuara për investimet, si në rastin e lejeve të ndërtimit. Duhet inciatiava të qarta për investimit. Duhet të ketë rënie të monopolove në disa sektorë. Propozojmë miratimin e paketës ligjore anti korrupsion në Parlament dhe të Paketës “antirryshfet”, sipas përcaktimeve të OSBE. Për standardet e prokurimeve, duhet të jemi konservatorë, që të ketë sa më pak raste përjashtimore. Duhet të përfshihet shoqëria civile për të monitoruar situatën me prokurimet. Roli i medias në këtë drejtim është i rëndësishëm. Falenderoj mediat si BIRN, Monitor, Faktoje për rolin e tyre. Problem tjetër është konsultimi publik i ligjeve dhe ndryshimet e shpeshta në legjislacionin tatimor. Nëse ligjet ndryshojnë çdo vit, bizneset e kanë të pamundur të bëjnë parashikimi. barra tatimore nuk duhet tëo jetë më e lartë se Ballkani Perëndimor,” tha ai.

Dhoma Amerikane e Tregtisë njoftoi se në vjeshtë do të organizojë një konferencë rajonale biznesi, në bashkëpunim me Departamentin e Shtetit. Jaço tha se në konferencën Smart City do të jenë të të pranishme kompani si Google, Amazon, Tesla, etj./MONITOR

dhoma amerikane e tregtise

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave