LIVE UPDATES
Ekonomi

Çmimi i naftës bruto bie nën 85 dollarë/fuçi për herë të parë që nga janari, forcimi i dollarit nuk lejon uljen në vendin tonë

Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent për shlyerjen e nëntorit ranë 1,35 dollarë, ose 1,57%, në 84,80 dollarë për fuçi në orën 06:40. Kontrata ra në nivelin më të ulët në së ardhmes së naftës së papërpunuar të Teksasit Perëndimor (WTI) për furnizimin e nëntorit ranë me 1,15 dollarë ose 1,46 për qind në 77,59 dollarë për fuçi. WTI ra në 77,21 dollarë, më i ulëti që nga 6 janari.

26 Shtator 2022, 10:43 Nga d.a.
Çmimi i naftës bruto bie nën 85 dollarë/fuçi
karburantet

SHBA- Çmimet e naftës ranë për të dytën ditë të hënën nga frika e kërkesës më të ulët për karburant nga një recesion i pritshëm global i shkaktuar nga rritja e normave të interesit në mbarë botën dhe pasi një dollar amerikan në rritje kufizon aftësinë e konsumatorëve jo-dollar për të blerë naftë.

Sipas mediave vendase, kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent për shlyerjen e nëntorit ranë 1,35 dollarë, ose 1,57%, në 84,80 dollarë për fuçi në orën 06:40. Kontrata ra në nivelin më të ulët në së ardhmes së naftës së papërpunuar të Teksasit Perëndimor (WTI) për furnizimin e nëntorit ranë me 1,15 dollarë ose 1,46 për qind në 77,59 dollarë për fuçi. WTI ra në 77,21 dollarë, më i ulëti që nga 6 janari.

Të dyja kontratat ranë rreth 5% të premten. Indeksi i dollarit që mat monedhën e gjelbër kundrejt një shporte valutash kryesore u ngjit të hënën në nivelin më të lartë të 20 viteve. Një monedhë më e fortë e gjelbër tenton të pakësojë kërkesën për naftë në dollarë, pasi blerësit që përdorin monedha të tjera duhet të shpenzojnë më shumë për të blerë naftë të papërpunuar.

Pikërisht forcimi i dollarit nuk lejon që në vendin tonë të ndikojë ulja e çmimit të naftës, gjithashtu sipas Ministrisë së Financave bordi nuk bazohet në çmimin e naftës bruto por në ndryshimi i çmimeve të shitjes lidhet vetëm me ndryshimet në bursën Platts të Mesdheut për gazoilin dhe benzinës.

Nafta në vend, me vendim të bordit të transparencës të marrë më 24 shtator, shitet me 223 lekë/litri, nga 216 lekë që ishte, benzina tregtohet me 194 lekë/litri, kurse gazi mbetet i pandryshuar në 78 lekë litri.

Bankat qendrore në shumë vende konsumatore të naftës, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, përdoruesi më i madh i naftës së papërpunuar në botë, kanë rritur normat e interesit për të luftuar inflacionin në rritje i cili ka çuar në shqetësime se shtrëngimi mund të shkaktojë një ngadalësim ekonomik.

Ndërprerjet në tregun e naftës nga lufta Rusi-Ukrainë, me sanksionet e Bashkimit Evropian që ndalojnë naftën ruse që do të nisë në dhjetor, i ka dhënë njëfarë mbështetje çmimeve.

Vëmendja po kthehet tek ajo që Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e udhëhequr nga Rusia, të quajtur së bashku OPEC+, mund të bëjnë kur të takohen më 5 tetor, pasi ranë dakord të shkurtojnë prodhimin në mënyrë modeste në takimin e tyre të fundit.

bie cmimi i naftes lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE