LIVE UPDATES
Ekonomi

Qeveria 80 milionë USD të tjera borxh për menaxhimin e rreziqeve nga krizat

Bordi i Bankës parashikon që mbledhja për miratim të jetë në shkurt të vitit të ardhshëm.

29 Qershor 2022, 07:04 Nga A.B

Qeveria 80 milionë USD të tjera borxh për menaxhimin e rreziqeve

Shqipëria do të marrë një tjetër kredi tek Banka Botërore që do të vijë si një mbështetje për rritjen e elasticitetit të ekonomisë ndaj goditjeve të krizave dhe menaxhimin më të mirë të rreziqeve.

Një projekt i paraqitur së fundmi që mban datën 8 qershor por publikuar vetëm tre ditë më parë parashikon që nën emërtimin Financimi i Politikës së Zhvillimit të Rritjes së Qëndrueshme të merren 80 milionë dollarë të cilët do të shërbejnë në dy drejtime.

Bordi i Bankës parashikon që mbledhja për miratim të jetë në shkurt të vitit të ardhshëm.

Kjo është e një nga disa kreditë që qeveria po kërkon pranë Bankës kohëve të fundit si pjesë e kornizës që ky institucion financiar ka me Shqipërinë për reformat që do të mbështeten në vijim.

Konkretisht, thuhet se ky dokument informativ mbi programin propozon një operacion të Financimit të Politikës së Zhvillimit të Rritjes së Qëndrueshme (DPF) për Shqipërinë në shumën prej 80 milionë USD.

Ky operacion mbështet përpjekjet e Shqipërisë për të forcuar qëndrueshmërinë e ekonomisë dhe për të përforcuar qëndrueshmërinë mjedisore.

“Amullia aktuale në ekonominë globale shkaktuar nga lufta në Ukrainë dhe pandemia COVID-19 goditën Shqipërinë pas një tërmeti shkatërrues në 2019. Shqipëria përballoi këto goditje shumëdimensionale dhe është në rrugën t’u rikuperuar së bashku me fqinjët e saj të Ballkanit Perëndimor.

Por, ajo pësoi një kosto fiskale, në borxh më të lartë dhe mungesë vëmendjeje ndaj fushave kritike të qëndrueshmërisë mjedisore. Ndërkohë që borxhi në rritje dhe reformat e vonuara mjedisore janë shkak për veprim, frekuenca në rritje e fatkeqësive natyrore që Shqipëria është përballur, së bashku me rreziqet që vijnë nga ndryshimet klimatike, argumentojnë nevojën për rindërtimin e amortizatorëve fiskalë dhe futjen e mekanizmave të fortë për zbutjen e rrezikut. Ata gjithashtu sjellin në vëmendje nevojën për rifokusimin në axhendën e reformave të para pandemisë dhe forcimin e themeleve të rritjes duke adresuar shqetësimet mjedisore.

Objektivi i zhvillimit të programit për operacionin e propozuar është të mbështesë Shqipërinë për

(i) forcimin e elasticitetit të ekonomisë së saj duke rivendosur amortizatorët fiskalë dhe menaxhimin më të mirë të rreziqeve dhe

(ii) forcimin e themeleve të rritjes duke përforcuar qëndrueshmërinë mjedisore” nënvizon Banka./MONITOR

qeveria borxh

Sondazh

Poll

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia