LIVE UPDATES
Bota

Ekspertët: Imuniteti i tufës nga Covid-i, i pamundur të arrihet

4 Maj 2021, 12:55 Nga DOSJA
Ekspertët: Imuniteti i tufës nga Covid-i, i pamundur të arrihet

SHBA– Tani që më shumë se gjysma e të rriturve në Shtetet e Bashkuara janë vaksinuar me të paktën një dozë të vaksinës Covid-19 dhe një e treta janë vaksinuar plotësisht, në mënyrë paradoksale, po shtohen zërat akademike që përjashtojnë se së shpejti do të jetë e mundur të arrihet ajo që fundvitin e kaluar, dukej një horizont i largët, por absolutisht për t’u pushtuar: imuniteti i tufës. Nuk na intereson më si dikur.

Një paradoks që buron nga fakti se në atë kohë ne as nuk e dinim kur (dhe nëse) një vaksinë do të ishte në dispozicion, por ishim të bindur se herët a vonë kjo do të na jepte “pragun” magjik të imunitetit të tufës (ajo sasi e njerëzve të vaksinuar që ndal qarkullimin e viruseve, duke mbrojtur në mënyrë efektive edhe ata që nuk vaksinohen). Tani që vaksina ekziston, pikërisht në vendet që janë më përpara me fushatën e vaksinimit, gjendja mund të shihet me të dhëna në dorë, dhe është e matshme distanca midis asaj që mund të shpresohet në një të ardhme pak a shumë të largët, dhe çfarë mund të arrihet tani. Shkurtimisht: imuniteti i tufës është ende “një mirazh”, por nuk ka “rëndësi” si më parë, në disa vende kemi një pjesë të mirë të imunitetit të përgjithësuar që na lejon të kthehemi në normalitet dhe të mbrojmë më të dobëtin dhe, ndërsa fushata e vaksinimit vazhdon, “bashkëjetesa” me virusin bëhet e mundur.

Pragu i imunitetit që duhet të arrihet, sa vjen e rritet

Pse imuniteti i tufës është një qëllim i pakapshëm? Para së gjithash, llogaritja e përqindjes së njerëzve që shërbejnë si prag: në fillim u vlerësua në rreth 60-70% të popullsisë. Varianti mbizotërues aktualisht në qarkullim në Shtetet e Bashkuara, Itali dhe një pjesë të madhe të Evropës, varianti anglez (B.1.1.7), është rreth 60% më i transmetueshëm. Si rezultat, ekspertët tani llogarisin që pragu i imunitetit është rritur në të paktën 80%. Nëse zhvillohen edhe më shumë variante ngjitëse, ose nëse zbulohet se njerëzit e vaksinuar do të jenë ende në gjendje të transmetojnë virusin, llogaritja do të duhet të rishikohet përsëri edhe më lart. Variantet në qarkullim janë një nga të panjohurat që kanë ndikimin më të madh në llogaritjen e pragut. Tjetri është se sa do të zgjasë mbrojtja e ofruar nga vaksina ose infeksioni.

Shtresat e pavaksinuara të popullsisë

Fushata e vaksinimit, pikërisht në vendet ku është në fazën e saj më të përparuar, po ngadalësohet: nuk është fjala thjesht për rezistencë ose kundërshtim ndaj vaksinave (që në çdo rast ekziston, në përqindje pak a shumë të mëdha dhe të cilat mund të ndryshojë me kalimin e kohës), por edhe vështirësia për të arritur pjesë të caktuara të popullsisë dhe mungesa e bindjes tek grupet më pak të rrezikuara (më të rinjtë), aq sa në disa vende u janë ofruar stimuj të rinjve. Le të mos harrojmë, pra, se imuniteti i tufës nuk do të jetë kurrë i plotë pa vaksinuar fëmijët: nëse nuk është e mundur t’i vaksinojmë, do të duhen shumë më tepër të rritur, për të arritur kuotën e dobishme për imunitetin e tufës. Mjaft të mendojmë se, në Shtetet e Bashkuara pothuajse 24% e njerëzve janë nën moshën 18 vjeç. Kompanitë farmaceutike janë duke përgatitur prova klinike, por do të nevojiten kohë dhe fushata ad hoc informacioni.

Fëmijët duhet të imunizohen

“Në çdo rast, do të jetë e pamundur të arrihet imuniteti i tufës të paktën në të ardhmen e afërt, pa vaksinuar të miturit, duke marrë parasysh që edhe një numër i të rriturve nuk do të dëshirojnë ose nuk do të jenë në gjendje të vaksinohen,” thotë imunologia Antonella Viola, profesore e Patologjisë në Universitetin e Padovës. “Shumë do të varet gjithashtu nga mënyra se si virusi ndryshon dhe si reagon sistemi ynë imunitar: nëse imuniteti i pjesshëm i fituar është i mjaftueshëm për të bllokuar efektet më serioze të virusit, ka të ngjarë që Covid-19 të fillojë t’i ngjajë një gripi, për shkak të të cilëve ne numërojmë disa viktima çdo vit, por që përgjithësisht nuk shkakton sëmundje serioze. Nëse, nga ana tjetër, virusi fillon të shmangë përgjigjen imune të shkaktuar nga vaksinat, edhe për shkak të shfaqjes së varianteve, do të duhet më shumë kohë për ta bërë atë të sillet si një grip stinor”.

Pabarazitë kombëtare

Konsiderata e fundit: vaksina nuk do të shkojë kudo. Ekzistojnë ndryshime të mëdha mbi efikasitetin e shpërndarjes së vaksinave midis vendeve (edhe brenda tyre), por në një botë të globalizuar me një pandemi të përhapur do të jetë e vështirë (siç ishte në fillim) të ndalosh virusin në kufijtë kombëtarë. Në disa zona të të njëjtit shtet mund të ketë xhepa të rezistencës ndaj vaksinave ku zhvillohen shpërthime të sëmundjeve. Nëse mbulimi është 95 përqind mesatarisht në një vend, por 70 përqind në ndonjë qytet të vogël, virusi mund të çajë rrugën përreth këtij qyteti. Rasti i Indisë, ku pandemia është jashtë kontrollit, na kthen përsëri në temën e botës së globalizuar dhe pse kemi arritur një pandemi: shkëmbimet janë të vazhdueshme dhe virusi nuk njeh kufij.

Infeksionet gjithsesi zvogëlohen

Zbulimi se imuniteti i tufës nuk mund të arrihet kurrë, nuk lë hapësirë ​​për zhgënjim, pasi shumë shkencëtarë dhe udhëheqës po vijnë në përfundim se virusi ka shumë të ngjarë të bëhet një kërcënim i menaxhueshëm. Nju Jork Tajms, në një artikull të fundit mbi imunitetin e tufës kujton që Dr. Anthony Fauci, këshilltari kryesor i administratës Biden për Covid-19, e pranoi këtë ndryshim në perspektivë: “Njerëzit menduan se kurrë nuk do të ishim në gjendje të zvogëlonim infeksionet derisa ta arrijmë këtë” nivel mistik “të imunitetit të tufës, pavarësisht nga numri i tufave. Kjo është arsyeja pse ne e kemi ndaluar përdorimin e imunitetit të tufave në kuptimin klasik. Le ta harrojmë për një sekondë. Nëse vaksinojmë mjaftueshëm njerëz, infeksionet do të ulen,” tha Fauci.

Qëllimi është ta bëjmë koronavirusin e ri më të ngjashëm me kushërinjtë e tij që shkaktojnë ftohjen e zakonshme. Për t’u kthyer në jetën normale dhe për të mbrojtur më të dobëtin, pragu nuk është aq i lartë: të dhënat e vendeve që janë përpara me vaksinat tregojnë se infeksionet po bien, ashtu si dhe shtrimet në spitale dhe vdekjet. Virusi po qarkullon tani për tani, por me testet dhe masat e tjera të kontrollit që i dimë mirë, mund ta mbajmë nën kontroll. / Bota.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota imuniteti i tufës vaksinimi ne bote imuniteti i tufës vaksinimi ne bote

Sondazh

Poll
Bota 4 Maj 2021, 12:07

Dubai, vendi ku as qielli nuk është limiti

DUBAI– Nga kati i 77-të, me një madhësi 2 herë më të madhe sesa ajo olimpike është hapur pishina e resortit Address Beach Resort, ne Dubai.Ajo është cilësuar pi...

Bota 4 Maj 2021, 11:22

KOSOVË– Ish-kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dhe ish-kryeparlamentari, Kadri Veseli, po qëndron në Kosovë, pasi është liruar për vizitë nga Gjykat...

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim